Bonsai Azalee - by alien.alin

alien.alin

Member
sora mea a primit cadou o azalee de ziua ei...doar ca nu prea ii poarta de grija cum trebuie...noroc ca ma mai uit eu la ea sau se mai uita tata...

cam asa arata azaleea:
http://img257.imageshack.us/my.php?image=azalee1gt4.jpg
http://img389.imageshack.us/my.php?image=azalee2ee8.jpg
http://img389.imageshack.us/my.php?image=azalee3zz2.jpg

acum eu as vrea sa o transform in bonsai, macar cateva fire din ea...dar nu stiu daca sa astept pana la primavara sau as putea sa incep de acum...

de acea va rog, pe cei care ati facut bonsai din azalee (si stiu ca sunt cativa aici, ca am citit topicurile lor dar n-am gasit info despre momentul inceperii transformarii) va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce si cum sa fac...


va multumesc :D
 

vali

Active Member
Moderator
Alin,
cred ca ”momentul inceperii transformarii” in cazul unei azalee (nu numai, dar cu atat mai mult in cazul unei azalee!) este legat in primul rand de aspectul plantei de modelat, de gabaritul acesteia, de grosimea trunchiului IN SPECIAL si de starea sa de sanatate.
Conteaza foarte mult sa ai un trunchi cat mai credibil (adica suficient de gros pentru a incepe sa lucrezi la obtinerea conicitatii), pentru ca azaleele, mai ales in conditii de vas/ghiveci, nu castiga suficient de repede in diametrul trunchiului. De fapt, pentru a obtine un asemenea trunchi e nevoie de ani buni de crestere libera, in gradina, perioada in care sa nu se intervina decat pentru eliminarea lastarilor ce apar direct de la baza trunchiului, sau direct din ramificatiile radacinii.

In alta ordine de idei, despre aceste azalee ce inunda florariile nu am o parere foarte buna si - personal - nu le consider plante candidate la a deveni bonsai. Intre acestea si azaleele comercializate prin centrele de gradinarit (etichetate generic drept ”azalee de exterior”) este o diferenta de la cer la pamant... Pe cele din urma, chiar daca nu sunt niste plante docile si nepretentioase, macar se poate lucra.
 

alien.alin

Member
Vali, multumesc pentru informatii

azaleea asta e luata dintr-un centru de crestere a plantelor. cel care i-a daruit-o cadou surorii mele lucreza la un astfel de centru.

floarea e compusa din 3 trunchiuri, cam subtiri ce-i drept (vreo 5-9mm), iar ca stare de sanatate e in revenire acum (soramea e devina pt starea proasta).

nu cred ca se poate face ceva acum cu ea, si probabil voi astepta pana la primavara, poate se schimba ceva...

astept in continuare sfaturi :)
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
azaleea asta e luata dintr-un centru de crestere a plantelor. cel care i-a daruit-o cadou surorii mele lucreza la un astfel de centru.
Te cred, Alin. Dar asta nu schimba cu nimic situatia... din imagini se vede clar ca este vorba de acel hibrid din cauza caruia le tot dau eu cu HUO! belgienilor si olandezilor...

Asta nu inseamna insa, ca nu te poti juca in continuare cu ea. Indiferent ce am spune noi pe forumuri, tot din experientele personale se invata cel mai bine.

Si - cine stie - poate-i prieste aerul de Brasov :D ; la urma urmei, nu degeaba i-o zice "trandafirul muntilor".

Mult noroc cu ea!
 

alien.alin

Member
roxana, stiu ca e deschis topicul ala...l-am citit :)
(si stiu ca sunt cativa aici, ca am citit topicurile lor dar n-am gasit info despre momentul inceperii transformarii)
insa nu gasisem in el info despre momentul cel mai prielnic pt a incepe transformarea...de aia am intrebat

plus ca asta e azalea mea :D
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
insa nu gasisem in el info despre momentul cel mai prielnic pt a incepe transformarea...
Alin, asa ceva nu vei gasi niciodata, pe niciun forum... Si chiar daca - prin absurd (ca tot traim in Romania)- ai gasi, n-ar trebui sa iei de bun tot ce scrie acolo.
Pune mana la treaba si ai incredere in tine si in ceea ce vrei sa faci. E singura metoda...
Iar rezultatul, indiferent cat de dezastruos ar parea, este intotdeauna un castig, crede-ma!
 

alien.alin

Member
Vali, mersi mult pentru raspunsuri.

pana la urma mi-am luat inima-n dinti si am taiat o crenguta din azalea lu' soramea pentru a o transforma in bonsai. am ajuns la concluzia ca (,) cadoul surorii mele nu poate fi transformat in bonsai (cel putin nu in ce imi doresc eu) asa ca...m-am hotarat sa incep unu de la zero (aproape).

crenguta am pus-o in apa, sa faca radacini si cat de curand va fi mutata intr-un vas rotund, alb cu floricele albastre :)

voi pune si poze cu bonsaica azalee cand o voi planta in vas...


wish me good luck :D
 

alien.alin

Member
am pus azalea in ghiveci acum...pana va face radacini. dupaia va fi plantat intr-un vas special pt bonsai.

apropo, pe unde stiti voi ca se gasesc vase pt bonsai? pe site-ul ala de pe internet am cautat, dar nu au prea multe...m-am uitat si prin carrefour, bricostore, practiker....dar degeaba... :(

voi reveni cu update-uri
 

Sash

Active Member
Zicea cineva pe aici (scuze nu mai stiu cine si unde :oops: ) ca a cumparat vase pentru bonsai de la magazinul japonez Daiso din Auchan.
 

alien.alin

Member
sash, am gasit pana la urma vase pentru bonsai...e un orasel langa brasov, sacele se numeste, si acolo e o florarie care vase si vase la comanda...asa am gasit 2 vase super faine pt bonsaii mei cei micuti...mai astept sa mai creasca, si apoi ii voi trasnplanta...

pana una alta, vad ca azalea mea se descurca foarte bine. are si un mugurel mic, cred ca va inflori cat de curand...

uitati cum arata:
http://s544.photobucket.com/albums/hh35 ... alee_2.jpg

de 2 zile are si microsera...iar probabil la primavara va fi transplantata in vasul ei...de abia astept...si cred ca si ea la fel :)
 

alien.alin

Member
heeeeeeellllppppp.....

azalea mea incepe sa moara...nu stiu care ar fi motivul...dar nici de unde sa incep sa caut vreun motiv...

conditiile climatice au fost la fel ca la inceput...apa a avut...curent nu a fost...radacini are...intrusi in pamant nu sunt...

HEEEEELLLPPPPP !!!!!
 

Sash

Active Member
Ma intreb daca nu cumva te confrunti cu motivul de "antipatie" a lui vali fata de acesti hibrizi...
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
nu cred ca se poate face ceva acum cu ea, si probabil voi astepta pana la primavara, poate se schimba ceva...
Se pare ca primavara vine, iar schimbarile au inceput sa apara (din pacate, nu in bine). Acesti hibrizi (in marea lor majoritate) parca sunt programati sa intre in colaps dupa cateva luni de la achizitie, pentru a te obliga sa dai fuga la magazin sa-ti cumperi alt exemplar. Este unul dintre motivele pentru care spuneam ca nu merita atentie, in ideea transformarii lor in bonsai. Exista insa si exceptia, exemplare care o duc bine-merci ani la rand.

Oricat as vrea, nu cred ca pot sa te ajut cu sfaturi pentru a salva planta. Este extrem de greu sa convingi o azalee ca merita sa traiasca, odata ce aceasta s-a hotarat sa-si puna capat zilelor. Crede-ma... am invatat-o si eu, de-a lungul anilor, ”the hard way”.
 
Sus