Blue for You

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Foarte frumos dar parca nuanta e cam tare...al meu a inflorit mult mai pal anul trecut
 

monika 82

Well-Known Member
Re: Rosa Blue for You

gradinar1 a spus:
Foarte frumos dar parca nuanta e cam tare...al meu a inflorit mult mai pal anul trecut
Multumesc, nuanta este chiar mai tare in realitate , mai spre mov(telefonul meu nu reda foarte bine culoarea), dar deja la orele 12 culoare virase , devenise mai "blue", o sa pun imediat poze, dar dupa orele 12 nu stiu ce schimbari s-au mai produs, a trebuit sa ma intorc in oras :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Asa a aratat la mine trandafirul asta anul trecut :? - culorile sunt clar diferite:
 

ghia_don

Active Member
Re: Rosa Blue for You

Ce diferenta !! :eek:
Il astept si pe al meu sa vad ce surpriza imi face. Anul trecut a avut o singura floricica nesemnificativa ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

:eek: Ce diferenta de culoare! Oare care sa fie explicatia? Ca doar expozitia nu cred ca e, ca si al Monikai mi se pare ca e la soare!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Posibil sa-l fi confundat eu cu Rhapsody in Blue?? Astia doi seamana :? ...si-i am pe amandoi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Nu stiu ce sa zic, Mada, la mine nici Rhapsody in blue n-a facut flori atat de roz anul trecut! :? Nici chiar parlite de soare nu aveau culoarea asta. Hmmm, trebuie sa urmarim fenomenul :gandit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Au fost la umbra, nu la soare. Au fost plantati in ghiveci si au stat la umbra, doar vreo 3-4 ore de soare dimineata sa fi avut
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Atunci cu atat mai mult n-ar fi trebuit sa fie decolorati! Oare compozitia substratului afecteaza asa tare culoarea? :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

I-am plantat in pamant special de trandafiri (turba) luata de pe la magazinele de gradinarit. Trandafirii sunt din comanda de la Lottum...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

:rofl: E vreun mutant! Acuma, serios, se vede in culoare tenta aceea de mov, dar e socant sa vezi culoare aia, totusi. De-aia ma enerveaza pe mine trandafirii astia cu "blue" in nume, ca orice ar face hibridatorii astia nu le iese trandafirul albastru dar ei se incapataneaza sa zbiere 'blue' :rofl: Eu pana acum am refuzat cu incapatanare sa iau vreunul de-astia, pana la urma, de curiozitate, am luat Rhapsody in blue, sa fiu si eu in rand cu lumea :evil: :roll:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

:rofl: :rofl: am gandit la fel...numai ca eu nu m-am multumit cu unul, am luat 3 deodata - Rhapsody in Blue, Blue for you si Veilchenblau (bine, ultimul nu l-am luat pentru culoare). Aoleu, si mai am unul - Reinne de Violette dar pe ala n-am cum sa-l confund ca e trandafir vechi
Poate a avut el pitici anul trecut la prima inflorire si a fost mai degraba fuxia. Imi amintesc insa cu siguranta ca unul dintre astia doi (RIB si BFY) era mai albastriu...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Lasa ca ne lamurim anul asta, ca mai multa lume are de-astia cu "blue", toata chestia e sa se faca poze cu culorile reale, ca aparatele cam fac figuri la nuantele astea, le cam altereaza
 

laural

Well-Known Member
Re: Rosa Blue for You

Culoarea poate fi influentata de ph-ul solului, ca la hortensii ? :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Nu cred, Laura. Drept e ca n-am masurat pH-ul dar tinand cont ca i-am plantat in ghiveci deci in substrat controlat n-ar fi trebuit sa apara nicio problema.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Re: Rosa Blue for You

Cat e de frumos!
Imi place parca mai mult decat Rhapsody in blue.... :visator:
 
Sus