Beton amprentat - mic ghid de executie

A

Anonymous

Guest
beton amprentat

Floria a spus:
Dolbylus, daca nu ai o firma de beton amprentat, fa-ti repede ca mie chiar imi place si bine ca ai deschis gura ca probabil vor mai urma si alti amatori !
subscriu si eu la ce a scris Tranda,neaparata urgenta si seriozitate din partea noastra,
multumim,si pisi a ta seamana mult cu a mea
 

Sparow

Member
De aratat arata bine n-am ce spune dar ca e mai ieftin decat originalul...adica piatra de munte,ma indoiesc.Sa vedem:beton mediu,matrite de mii de euro[sa zicem ca le inchiriezi] coloranti de suprafata, polizare muchii, lacuit [stiti cat costa lacul? :eek: ] masticuri [cate zeci de tuburi?].
Chiar ca nu imi vine sa cred ca e mai scump decat piatra natur si ceva mortar la rosturi intre ele.Am vazut in Muntenegru care e tarisoara saraca bucati de piatra de cariera de culori apropiate cu rosturi de ciment.Nu aratau chiar asa de bine dar sigur erau mai ieftin pe mp chiar daca aduci piatra dintr-un un colt in altul a tarii.Har domnului cariere de piatra avem chiar si de marmura :rofl:
 

mg

Member
Am inceput sa citesc acest topic si pe masura ce-mi crestea tensiunea , stiind ce inseamna betonul amprentat , am gasit si ce ma interesa sa va spun ...ceva despre rezistenta lui .
Betonul amprentat desi suna " interesant " nu este decit un beton tratat la suprafata ...Problemele lui sint CRAPAREA si DETERIORAREA FINISAJULUI .
Craparea / fisurararea se datoreaza schimburilor de temperatura / clasei mici de rezistenta ( asta pt a avea pret mic !)si grosimii mici . Tehnologia este adusa din tari cu alt regim climatic . Pt a evita fisurarea rosturile nu " se taie " ( asta este o prostie ) ci se lasa la turnare . De ce nu se face asa ? Deoarece umplerea lor dupa aceea cu mastic bituminos ( asta este tehnologia mondiala ) ar arata urit si in contradictie cu restul finisajului . Asa au " inventat " taierea rosturilor ( de latime insuficienta ) si umplerea lor cu te miri ce material ....
Clasa inferioara a betonului ...cu cit este mai mica , este betonul mai ieftin ...
Finisajul nu este vesnic ci trebuie intretinul ( pe citi bani ? :wink: ) la anumite intervale de timp .

Cum se poate face o asemenea suprafata din beton rezistenta ?
Prima solutie ar fi sa se execute lucrarea intr-o tara cu un regim climatic constant si fara temperaturi extreme ..
Conditia doi : Un beton de clasa superioara ca rezistenta
Un beton aditivat pt a rezista bine schimburilor de temperatura
Un beton in strat gros
Un beton cu rosturi de dilatatie
Acestea ar fi minimele conditii care se cer . De ce nu se face asa ? Simplu ! Costul ar mult prea mare si din start afacerea ar fi moarta !

Ce se recomanda pt pavarea curtilor si aleilor ??? Raspunsul este in intrebare ! Pavaj .
Pavajul cu dale de beton este " alta mincare de peste " are multe avantaje si deocamdata nu cunosc dezavantaje . Daca este cineva interesat de dale de pavaj , decorative ( pt placari ziduri , socluri de casa ) , garduri de beton si beton va pot da unele informatii si nu numai ! :wink:
 

Blitz

Active Member
La mine incepe de maine actiunea "betonat curtea". Dar nu cu beton amprentat sau cu pavaje, ci cu beton simplu. Am angajat in acest sens o firma de constructii. Sper ca iese o treba buna. Aceeasi firma mi-a reabilitat anul trecut o parte din casa si fatada si am fost foarte multumita.

Tineti-mi pumnii, va rog!

Apropos: ce se poate face ca betonul sa nu arate chiar "banal", dar fara complicatii de tip amprentat- cred ca la noi in "satul cu tramvai" nici nu s-a auzit de asa ceva. Ma ajutati poate cu vreo idee, sfat, etc.?

Multumesc mult!
 

mg

Member
Blitz a spus:
............. ce se poate face ca betonul sa nu arate chiar "banal", dar fara complicatii de tip amprentat
Din pacate nu prea aveti ce ... Orice infrumusetare inseamna ori supraturnare si ajungeti tot la un fel de beton amprentat , ori vopsirea lui cu vopsele speciale ( dar costa mult ) Tot ce puteti face este sa il intretineti (macar ) ! Cel mai mare dusman SAREA , iarna . Evitati sa dati cu sare .
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
exista si varianta ciudata si preferata de unii de a pune pe deasupra gresie de exterior sau de a mai cocotza niste dale pe aleea carosabila si rosturile de ale umple cu nisip(o chestie vazuta prin multe curtzi si care dupa parerea mea ,ala care a "brevetat-o" ar trebui impuscat)
sau aplicata metoda Vanghelie......itzi pictezi cu vopsea de aia cauciucata tricolorul prin curte
mg are dreptate ,pt oamenii serioshi,insa varianta torni beton si daca itzi permitzi pui borduri de alea jardiniere pe margini, ca sa mai atenuezi din griul betonului
atentie mare cand e turnat betonul,cu variatiile astea de 15-20 gr ade de la o zi la alta ,chiar si cu aditivi speciali de intarziere e problema(asta ca sa n-ai parte de crapaturi din primele luni)
 

carla_ro_b

Member
neatza va spun tuturor,
la mine situatia este urmatoarea: am turnat aleile si apoi am dorit sa fac piatra spalata cu spartura de marmura. Sotul meu insa s-a grabit fiindca pleca echipa pe care o aveam si a pus pietris normal de granulatie mica. Normal ca acum se exfoliaza tot (dupa nici 2 luni). Drept pentru care astazi voi vb cu firma cu care torn platforme in santier sa imi refaca aleile. Sper ca de marti ma voi apuca de treaba. Vreau ceva in genul acesta:
http://www.concretenetwork.com/photo-ga ... etric_572/
Nu va fi chiar identic fiindca aleile mele sunt ceva mai inguste, dar pe aproape. Daca intereseaza pe cineva pot spune la sfarsit ce au facut, cat m-a costat si voi pune si ceva poze.
 

iogamac

Member
iata cum am realizat aleea in gradina...


eu cu sotul meu, ajutati de un prieten...am cofrat, am turnat placi de 6 cm grosime, jumatate beton negru, am armat cu plasa de buzau si jumatate cu beton in care am pus oxid rosu. am udat betonul si nu avem crapaturi, oricum e turnat in sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie (vreme prielnica pentru betoane si tencuiri)
suntem foarte mandri de ceea ce am realizat :D
 

mg

Member
iogamac a spus:
iata cum am realizat aleea in gradina...
[eu cu sotul meu, ajutati de un prieten...am cofrat, am turnat placi de 6 cm grosime, jumatate beton negru, am armat cu plasa de buzau si jumatate cu beton in care am pus oxid rosu. am udat betonul si nu avem crapaturi, oricum e turnat in sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie (vreme prielnica pentru betoane si tencuiri)
suntem foarte mandri de ceea ce am realizat :D
Interesant . Pot spune ca arata chiar bine . Aveti o poza mai de la distanta ???
 

Blitz

Active Member
In sfarsit este gata betonul, curtea, garajul, nervii mei, etc.

De aceea nici nu am avut timp si rabdare sa mai scriu, scuze!

De iesit a iesit cam plicticos. Cand voi avea mai multa rabdare fac niste poze.

Totusi, mi-a venit o idee: prietena fiului meu picteaza foarte frumos si este de acord sa faca un fel de grafitti pentru a mai "inviora" atmosfera. Credeti ca merge? Si ce culori ar trebui folosite?

In alta ordine de idei: eu spal betonul zilnic cu furtunul, este ok asa sau este prea mult. Poate ma ajutati un pic cu sfaturi referitoare la intretinerea betonului.

Multumesc mult!
 

mg

Member
Blitz a spus:
In alta ordine de idei: eu spal betonul zilnic cu furtunul, este ok asa sau este prea mult. Poate ma ajutati un pic cu sfaturi referitoare la intretinerea betonului.
Arata ok si cred ca nici nu v-a facut o gaura in buget . Imi place . Betonul nu se intretine cu nimic . Este suficienta apa . Exista unele solutii prin magazine dar trebuie vazut ce contin . Mai bine lipsa . Mai este o problema , o eventuala solutie de curatat poate dauna plantelor unde se scurge apa cu solutia ..... efectul este devastator si pe termen lung . Sint patit ! Ce este de evitat , sarea ! Chiar daca se face gheata pe ele , nu dati cu sare !
 

iogamac

Member
mercic mg, pentru sfat...ma apuc de acum sa adun scrum (de la tigari ca soba nu mai am) pentru la iarna :rofl: :rofl: :rofl: .
 

carla_ro_b

Member
Blitz a spus:
In sfarsit este gata betonul, curtea, garajul, nervii mei, etc.

De aceea nici nu am avut timp si rabdare sa mai scriu, scuze!

De iesit a iesit cam plicticos. Cand voi avea mai multa rabdare fac niste poze.

Totusi, mi-a venit o idee: prietena fiului meu picteaza foarte frumos si este de acord sa faca un fel de grafitti pentru a mai "inviora" atmosfera. Credeti ca merge? Si ce culori ar trebui folosite?

In alta ordine de idei: eu spal betonul zilnic cu furtunul, este ok asa sau este prea mult. Poate ma ajutati un pic cu sfaturi referitoare la intretinerea betonului.
cand gasesc iti trimit link cu site-ul firmei respective.

Multumesc mult!
te poti inspira tot din lincul acesta: http://www.concretenetwork.com/photo-ga ... -more_122/
este un oxid pentru beton care se aplica prin presarare, dar suprafata betonului nu trebuie sa fie intarita. daca faci grafiti atunci da cu lac de beton peste. exista o firma in incina IOR care are mai multe tipuri de lac (pe baza de apa sau solventi, cu aspect lucios sau semimat). in plus lacul protejeaza betonul si de radiatii UV care decoloreaza in timp pigmentii.
 
Sus