Banan

George

Member
vivi23ro Trimis: Mie Feb 01, 2006 11:25 pm Titlul subiectului: ajutor banan

Bananului meu(musa)i se ingalbenesc frunzele si devin maro ,uscate ,ca o foaie de hirtie, si pina la urma trebuie sa le tai...le stropesc pe frunze zilnic ,temperatura la mine e de 17-23 gr,a re lumina, ca sint la sud..
care e cauza?
 

George

Member
schlucky Trimis: Joi Feb 02, 2006 3:13 pm

Attila
cat de inalt este bananul tau din prima poza? si cat de batran? intreb fiindca eu am avut unul....cumparata avea deja mai bine de 1 m (musa banana), si dupa nici 5 luni a inceput sa se "topeasca" ... am intrebat pe cineva de la mag. de plante si mi-a spus ca probabil era mama care deja facuse fructe si pui si atunci mai au un ciclu de viata de max. 1 an

am mai citit apoi pe un forum nemtesc de pante exotice parerea asta....dar acum cand il vad pe al tau si mi se pare ca ajunge pana in tavan....nu cred ca al meu era batran si nici fructe nu cred ca a facut .... deci nu mai cred nici "povestea" tipei.
 

George

Member
lili Trimis: Joi Feb 02, 2006 3:29 pm
Ptr. Alina!
Teoria spune despre banan (musa spp.) ca este monocarpic. Dupa ce fructifica moare, fiind inlocuit de lastari.
Al meu este Musa acuminata, bananierul pitic asiatic, cea mai adaptata dintre specii la cultura de interior.
Inflorescentele conice, inflorirea are loc la plantele mai mari de 3 ani.
 

lukyeug2005

New Member
pui banan

Am si eu o intrebare ... bananul meu de curand a nascut :) si as vrea sa mut puiul in alt vas! Intrebare e: pot sa il mut acum sau astept sa creasca mai mare?
[/url]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
 

Dfriend

New Member
Am vrut si eu...

Sa fur un lastar de la baile Felix de pe rondourile alea cu banani...dar am zis ca daca imi creste atata in casa ce ma fac (ca nu am spatiu) si in plus oare cam in cati ani ajunge sa zicem la inlatimea de 60-70 cm, poate 1 m? Desi puteam sa il plantez in gradina blocului ca are si fatza catre vest cu mult soare dupa masa, dar in cazul acela cum trebuie ingrijit peste iarna daca il las acolo si nu il scot?
Astia de la strandurile Felix au spus ca fac un cadru de lemn si toamna il umplu cu frunze din padure pe toata inatimea plantei si apoi il acopera deasupra cu o folie de nylon. Alte metode nu sunt?Si daca dupa ce fac fructe se usuca si dau altii, ma gandesc ca daca se va usca doar partea de deasupra si nu rizomul din pamant la iarna o va lua de la capat, nu?
 

costinescu

New Member
Daca mai are cineva probleme cu bananierii sau nelamuriri puteti intreba aici si daca m-am confruntat cu aceasta problema va voi raspunde. :)
 
Sus