Balconul e gol

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

vali

Active Member
Moderator
Nu vreau sa lungesc acest topic, dar niste lamuriri se pare ca trebuie sa dau. Mai in gluma, mai in serios, lumea isi tot exprima speranta ca ma tin de farse :)
Nu ma tin de farse, nu pregatesc nici alte surprize, nu am dat-o nici pe violete :D .
Bandi spera pe-aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=6470 ca tanuki-ul meu mai exista si probabil ca mai sunt si altii.
Deci, ca sa lamurim, copaceii nu mai exista! Au fost aruncati (la propriu!) la ghena de gunoi, ca si plantele accent.
Motive serioase, am mai spus ca nu cred sa pot da, dar am sa incerc cu vreo doua care pentru mine au fost suficiente: 1. fiind luat in serios cand vorbeam despre bonsai, incepusem si eu sa ma iau la fel de in serios. Am spus intotdeauna ca vorbind despre bonsai, pe forumuri, exista riscul de a incepe sa credem ca noi chiar avem ceva de spus… M-am surprins facand si eu asta! 2. raportat la posibilitatile oferite de un balcon si la capacitatea mea de a invata despre bonsai fara sa fac vreun curs sau scoala, n-as fi ajuns niciodata sa creez bonsai care sa-si merite numele (dupa standardele mele), ci doar niste kitch-uri ca cele pe care le aveam deja.

Asa ca am ales sa rad totul „la zero”. Daca voi avea ocazia si voi fi in stare sa fac vreodata bonsai cu adevarat, atunci poate voi mai pune mana pe foarfece si clesti; daca nu, raman un privitor pasionat :D.
 

redknee

Member
putei macar sa-i plantezi afara sa creasca asa ca atare :)
dar daca la ghena ai simtit tu ca e locul lor... atunci prigoana fie cu ei!
 

cory_helen

Active Member
eu personal nu cred ca vei putea privi mult timp... fara sa iei din nou foarfeca in mana... dar fie ca tine... iti doresc odihna placuta si ne auzim spre toamna... cand - probabil - se tund copaceii... :D
 

Claudiavis

Active Member
M-am uitat prin albumul tau.... la majoritatea copaceilor scrie "decedat 23.06.2009". Din ce am vazut pe forum, mai degraba au fost ajutati sa se sinucida :)

Acu' pe bune, chiar nu ti-a fost mila sa arunci niste plante vii? Macar daca le dadeai cuiva... sau eu stiu... sa le fi redat naturii... OF!
 

redknee

Member
perfectiune in bonsai? ce e aia? ce e ala un bonsai perfect? ala care urmareste si indeplineste toate regulile? mie aia mi se par plictisitori si nu vad nimic la ei.
nici nu vad cum poate sa fie ceva perfect cand vine vorba de un copac crescut in vas, de altfel orice copac indiferent unde e crescut, nu poate sa fie perfect pentru ca nu cred ca cineva avea dreptata-n mana cand a spus ca e perfect daca asa sau invers...
oricum pacat de ei domle... ii cumparam eu :)
 

bandi87

Member
perfectuinea daca exista este totusi subiectiva. Fiecare are perspectiva propria despre bonsai...unora le place sa tina tare de ideile si "legile" create de japonezi...altii sunt mai moderni...altora le place sa aiba copaci care seamana cu cei din natura...si asa mai departe.

La fel este si cu opinina creata asupra unei creatii..unei plante...personal mie mi-au placut foarte multi copacei al lui vali...mai ales ulmul sabamiki...dar asta e opinia mea...Se pare ca vali nu a fost multumit. Si este dreptul lui sa fie asa. Sunt creatiile lui. El a pus trup si suflet in ele. Si in final doar el poate sa spuna..."imi place sau nu".

O fi pacat..nu o fi..vali a luat o deciziea care cred eu ca a fost dezbatuta destul de mult in capul lui....si in final noi doar atat putem sa zicem... Mersi vali pentru tot ce ne-ai aratat si ne-ai invatat (chiar daca tu simti ca nu ai avut "ceva" de spus").

Poate peste cativa ani dam de tine :) lucrand la ceva copacei din nou ;-)
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
Gabiuta a spus:
trebuie inchis acest topic :!: fiindca doare.
Si eu simt la fel dar e alegerea lui vali... asta daca ne mai viziteaza ca sa-si exprime alegerea...
Probabil ca ar fi cel mai bine asa... Am initiat acest topic doar pentru a anunta ca "am terminat-o", nu pentru a ma justifica, nici cu pretentia de "a jeli" :) cineva alaturi de mine, nici cu pretentia de a ma intelege cineva si de a fi de acord cu mine.
Cred ca e suficient.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus