Azaleea

azalee

Member
Buna tuturor.

Eu am primit 2 azalee, una prin februarie si una in martie. Cea din februarie e roza si era plina de bobocii iar dupa ce s-au ofilit florile am mutat-o intr-un alt ghiveci. Astept ca si celei able sa ii treaca florile ca sa o pot muta.
Problema e urmatoarea: au inceput sa ii cada frunzele iar de udat o tot ud atunci cand vad ca pamantul e uscat. Cea care necesita udarea mai deasa era cea alba. Eu am numit-o "alcolista" ca tot timpul i se plosteau florile cand nu ii puneam o zi apa.

Vreau sa stiu care e motivul pentru care ii cad frunzele in conditiile in care eu nu le ud zilnic ci la 2-3 zile?


Va multumesc.

P.S. Atasez si niste poze cu cea roza.
Asa arata la inceput.



Asa arata dupa ce i-au mai cazut florile si am mutat-o in alt ghiveci.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: o sa rideti dar aceste plante de import nu au nici un fel de explicatie de ce decedeaza unele si unele nu.Ingrasamintele si indoparea lor se face identic (cred :? ) la toate ca sa arate bine cind le cumperi.Problema cea mare este sa reusesti sa treci cu ele peste diverse obstacole de adaptare......... :)
 

numauita

Member
SI la mine a ajuns ca a ta , Azalee. Dar eu cred ca e normal sa le cada toate florile si niste frunzulite.
Oare la toamna ar trebui sa le tund ca pe orice pomisor?
 

michaela

Active Member
La mine.... doar in gradina au rezistat azaleele... in casa, mor dupa cateva luni :(


si mai astept sa infloreasca inca 3 plantate anul trecut in primavara... :wink:
P.S- Gabiuta felicitari pentru reusita ta cu azaleele! :clap:
 

isabella

Active Member
Aceeasi problema o am si eu cu azaleele , mi-am dat seama ca sunt flori greu de intretinut insa am primit anul acesta doua cadou asa ca voi risca din nou, poate perseverez :)
 

karmenutza

Member
Azaleea mea sta afara, la fereastra. Si azi am gasit pamantul ravasit la ea, cred ca pasarile mi-au scormonit in ghivece. Dar i se vedeau radacinile, asa era de mult pamant lipsa. Si la iedera la fel. :(
Am pus la loc pamant dar ce ma fac daca astea imi scormonesc in fiecare zi si le distrug radacinile?
 

karmenutza

Member
Ce altceva ar putea fi? Eu am fost plecata si cand m-am intors erau 2 ghivece scormonite dar destul de rau. Pisicile nu cred ca ajungeau pana la pervazul meu, ca e parter destul de inalt.
 

michaela

Active Member
pisici , sobolani.... zic asta pt ca o prietena care sta pe splai a ramas fara begoni....si pana n-a dat nas in nas cu nimicitorul, nici nu gandea :| (nu-si imagina sa fie un sobolan)...
 

numauita

Member
Michaela ce frumoase sunt ale tale. Si culorile sunt deosebite, nu am mai vazut asa. Ma bucur ca le merge bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: aoleu......nasol!

Michaela......le ai chiar in gradina? :eek:
Eu nu, dar le pastrez bine de la an la an..........nici nu le voi pune in gradina.Imi plac asa in ghiveci.Cea pe picior este INCA inflorita.Tare ma bucura aceasta planta........... :D
 

karmenutza

Member
Cele doua ghivece pe care le-am gasit scormonite erau proaspat udate - aseara. Le facusem baita azaleei si iederei. Langa ele mai e un ghiveci cu bergenia, care avea pamantul uscat. Ala nu era scormonit. Dar sobolanii se pot catara asa, pe bloc, pe zidarie? Ca pisicile nu cred ca pot :?
Aoleu!...Daca prind odata geamul deschis si imi intra in casa? :eek:
 

michaela

Active Member
Multumiri numauita- si eu tot pentru culorile lor le-am ales si urmeaza sa infloreasca unele super! sau asa era poza... :rofl:

karmenutza- prietena mea sta la o vila tip vechi , deci parterul e la vreo 7 trepte insa asta a patit... saraca ramanea mereu fara bulbi si nu-si explica de ce ... pana a prins infractorul :rofl: si culmea! l-a prins cand cotrobaia in ghivecele ei... iti dai seama saraca ce-a fost pe ea... mie doar din povestite si ... ce sa zic mi-era si mila dar n-am putut sa nu rad... era haioasa...si era o intamplare inedita, de-asta ti-am zis-o si tie... nu stii de unde sare iepurele....


Da, Gabiuta azaleele mele stau afara in gradina bine merci dar nu de-acum de anul trecut asa ca nu mi-e teama, ca au mai prins si-o vara si iarna tot acolo, pe cand in casa... mureau pana acum demult!
 

elenaraluca

Member
karmenutza a spus:
Ce altceva ar putea fi? Eu am fost plecata si cand m-am intors erau 2 ghivece scormonite dar destul de rau. Pisicile nu cred ca ajungeau pana la pervazul meu, ca e parter destul de inalt.
Ar putea fi si pasari, care vad perlitul din compozitia pamantului si-si imagineaza ca e papa bun.Eu nu am scapat de gugustiuci pana n-am acoperit tot pamantul cu granule de argila.Era promenada in jardiniera cu crini. :mrgreen:
 

adana

Member
eu cred ca ii atrageai tu(poza de la avatar),se gandeau ca esti neam cu ei.
am citit ca la gardenie merge pus un cui ruginit in pamant,merge si la azalee?
 

lelia

Well-Known Member
Michaela ,azaleele tale sunt superbe ,eu n-am vazut pe viu azalee galbena si nici mov.Sati traiasca cat mai mult .

Adana ,nu stiu daca cuiele au vreun efect pozitiv asupra plantelor ,eu am facut gresala sa ud o gardenie si o camelie cu apa dintrun butoi de fier ruginit si dupa scurt timp au decedat,cred ca substantele care contin fier sunt mai potrivite decat fierul ca minereu .Am facut si un experiment ,pe care nu voiam sa-l dezvalui decat dupa ce eram convinsa ca e bun ,dar va zic totusi.Gardenia pe care o am ,i-am pus apa dupa ce am fiert spanacul ,am observat o inverzire brusca a frunzelor ,nu sunt prea sigura de asta pt ca am si fertilizat ,de asta acum voi incerca din nou ,fiindca gardenia a crescut f mult si din cauza soarelui frunzele din varf sunt aproape albe .Voi face deci testul saptamana viitoare si va zic la sigur daca observ ceva .
 

michaela

Active Member
inca 2 au inflorit.... iar de la ultima ramasa.... imi iau gandul :( are doar frunze.... :cry:
- asta e superba :visator: si mai are bobocei sa se deschida ...
 
D

dyayzh

Guest
Arata tare frumos..si le tii in gradina, nu? Dar iarna cum le treci cu bine? :?
 
Sus