Azalee bonsai

gabib77

Member
Saptamana trecuta am zis sa incerc sa formez un bonsai si din azalee... L-am achizitionat de la Romstal Garden, mi-a placut mult ramificatia, sa vedem ce va urma, ce mai e de modelat la el... Inca nu am avut curajul sa-l defoliez pentru ca nu cunosc prea bine planta

 

Hariclea

Member
Este intr-adevar interesanta! Mult noroc cu ea!
Eu am o experienta trista cu o astfel de incercare... :roll:
 

vali

Active Member
Moderator
Buna carmenn,
sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
Eram curios daca ai intrebat vanzatorul si ce varietate este (sau daca avea vreo eticheta, ceva...). Ar fi fost indicat, pentru ca in functie de soi, sunt mici diferente in modul de abordare a tehnicilor de formare (soiuri diferite raspund oarecum diferit la tunderi, taieri, legare cu sarma, ciupiri, precum si la momentul in care se fac toate astea).
In plus, mie imi pare ca seamana (al naibii de bine :) ) cu acele azalee hibrid ce se vand prin toate florariile. Dar e greu sa-ti dai seama dintr-o simpla imagine, sper sa ma-nsel. Apoi, mai e vasul si acel muschi (care evident a fost "montat" acolo), lipsa mugurilor florali (care ar fi trebuit sa se formeze din august-septembrie anul trecut), lucruri ce am fac sa cred ca planta nu a fost importata ca atare (bonsai), ci a fost facuta sa para asa.
Dar toate astea nu trebuie sa schimbe cu nimic bucuria de a o avea.
ramura din dreapta, e uscata, am sa o tai caci nu ajuata la nimic...
Nu reusesc sa-mi dau seama de care ramura este vorba :? . Mie nu-mi pare nimic uscat, din ce vad in poza.

Ud-o cu cea mai moale apa posibila, foloseste ingrasamant pentru acidofile si las-o sa-si traga sufletul pana in primavara.
Ar fi indicat sa incerci de pe acum sa-ti faci rost de Kanuma (este un substrat pt acidofile, se gaseste la Green Point Feeria si nu e nici scump) si muschi sphagnum (care nu stiu pe unde se gaseste si daca e scump :oops:), pentru a fi pregatita in eventualitatea ca s-ar impune o replantare.

Toate bune.
 

carmenn

Member
stiam ca e azalee, si am intrebat ce culoare e ...mi-a zis ca majoritatea sunt roz sau albe...deci cred ca o intrebare mai concreta ( ce specie e ) ar fi ramas fara raspuns.
nu avea eticheta, mi-a dat doar niste informatii generale de ingrijire a bonsailor, printate, utile si nu neaparat ( scria ceva si de udarea prin scufundare - desi nu vad cu ce ar ajuta-o pe a mea, care are ghiveci de ceramica, fara gaura de scurgere )
cat despre muschi, da e clar montat acolo, mai ales ca e in relief
mai multe poze gasesti in albumul meu sa-ti faci o parere :
http://s239.photobucket.com/albums/ff14 ... et/bonsai/

era o ramurea, pacat ca nu stiu sa "desenez" peste poza asa ti-as fi putut-o arata mai bine, care cand am verificat-o s-a rupt de-a dreptul.
E posibil , cum spui, sa nu fie neaparat un bonsai "veritabil", insa tulpina lui e destul de groasa ( 1cm :wink: ) comparativ cu o alta azalee pe care o am, cu aspect de tufa si care e de anul asta cumparata.
Pana la primavara nu-i fac nimic, caci ideea ca e azalee ma sperie un pic ( am pierdut una planta normala) si astept sa-i vad evolutia.
 

vali

Active Member
Moderator
E posibil , cum spui, sa nu fie neaparat un bonsai "veritabil", insa tulpina lui e destul de groasa ( 1cm Wink )
Carmenn, nu este vorba ca ar fi, sau nu, un bonsai "veritabil"... Nimic din ce-i pe piata nu este nici macar "bonsai", daramite "veritabil". Plantele se vand intr-o forma intermediara, urmand ca "devenirea" :) sa aiba loc sub atenta indrumare a celui ce face achizitia.
Eu, cand am vorbit de vas, de muschi, bla-bla, aveam altceva in minte... Cand cineva cumpara un "prebonsai" (hai sa-i zicem asa :) ), indiferent ca e din florarie, de pe e-bay, sau din Romstal, are macar garantia ca pana in acel moment cei care s-au ocupat de planta in cauza au stiut ce-au facut. Lasand la o parte latura estetica! Dar, vazand azaleea ta cu vasul, cu muschiul si cu toate alea, nu am putut sa nu ma gandesc la o practica a celor de prin florariile noastre (sa ma ierte florarii seriosi). Ce vreau sa spun: de foarte multe ori, dintr-un lot de 200 de ghivece in care sunt plantate cate 3-4 fire de azalee (ca tot vorbim despre ea), se intampla sa mai moara cate un firicel, doua. Florarul ia vasele in "atelierul din spate", scoate plantele, inlatura ce a murit si le cupleaza pe cele ramase in viata in vase noi, pentru a putea fi vandute in continuare. De o asemenea "cosmetizare" ma temeam eu sa nu fi avut parte azaleea ta. Adica sa fi fost pusa intr-un vas mai putin adanc (care daca zici ca n-are nici macar gaura de evacuare, e clar ca n-are nicio legatura cu bonsaiul), sa i se fi "dres fata" cu un pic de muschi si sa fi fost scoasa la vanzare ca bonsai, cu cativa lei in plus fata de pretul initial.
Repet, imi cer scuze daca jignesc pe cineva, dar treaba e verificata: in floraria de peste drum de mine, ea vinde la tejghea, iar el "repara" plantele cu flexul in spate :) . Asta e...

Revenind la azaleea ta, e grav daca vasul nu are gauri... I-o placea ei umiditatea, dar in conditiile astea nu ai absolut niciun control asupra a ceea ce se intampla in substrat. Riscul de a-i putrezi radacinile este foarte mare. Iti va fi extrem de greu s-o uzi corect.
 

Anidor

New Member
Buna regasire spun in sfarsit acestui hobby :D

Salutari lui Vali si Azaleei lui!

Citind esecurile formarii unui bonsai azalee mi-aduc aminte de fostul meu bonsai din aceasta specie.
Consider pierderea lui o experienta in plus si am decis cu o luna in urma sa-mi formez altul... altii, deoarece dintr-un ghiveci cu patru fire am facut, logic, patru ghivece cu cate un fir!
Cand voi sti, voi posta si poze cu clonarea :wink:
Ca sa nu mai gresesc pe la ambientul azaleei, stie cineva care ar trebui sa-i fie atmosfera?... in afara de muuuulta dragoste :?
 

carla_ro_b

Member
O intrebare: Azaleea japonica de prin magazinele noastre se preteaza la bonsai sau este tot vreun hibrid care la prima atingere moare?

@carmenn Imi pare rau pentru pomisorul tau. Eu azi am inceput sa formez un bonsai ce e drep nu azalee si fiindca sunt putin cam "imprastiata" m-am hotarat sa-i fac un caietel in care sa scriu ce i-am faut si cand inclusiv udari, fertilizari, etc
 

vali

Active Member
Moderator
Anidor a spus:
Buna regasire spun in sfarsit acestui hobby :D
Ma bucur sa te revad Anidor,
dar in primul rand, ma bucur ca ai reusit sa treci peste dezamagirea provocata de pierderea azaleei.

"Azalea lui vali" (banuiesc ca la Stewartsonia te referi) este bine-mersi, in vizita la tara, la bunici :) . Dupa interventiile suferite ar fi recuperat destul de greu in balconul meu, asa ca a fost plantata direct in pamant si - se pare - ii prieste aerul de Baragan.

Referitor la "atmosfera" necesara unei azalee, lucrurile nu s-au schimbat cu nimic: un substrat acid, umed cat mai constant dar si oxigenat in acelasi timp, umiditate relativa in aer, soare direct doar in primele ore ale diminetii (in rest lumina indirecta), NU caldura puternica, NU aer statut. :)

@ Carla: Nu as recomanda azaleele vandute prin florarii pentru incercari bonsai. Sunt hibrizi sensibili si nu raspund bine la interventii, nici chiar facute de horticultori...
Mult mai indicat este sa cauti in centrele de gradinarit acele asa-numite "azalee de exterior". Sunt plante mult mai robuste, de dimensiuni considerabil mai mari (deci mai usor de redus) si suporta mult mai usor interventii ca tunderea, legarea, replantarea.

Toate bune.
 

Hariclea

Member
Anidor, te rog mult, micsoreaza pozele postate, sunt prea mari si ne ingreuneaza "mersul treburilor"! Mersi!
 
Sus