Avocado

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poti tunde cand vrei pe perioada de vara , dar la mine de ex a ramificat singur pe la 60 cm , poate nu are spatiu destul in ghiveci si creste drept ca o cauza

frunzele se pot pata si daca il stropesti cu apa de robinet sau fantana , la mine se intampla la fel , daca insa e cauza fungica , merge un topsin sau un folpan pe frunze


picaturile de lamaie nu ajuta pe cat crezi , acidul din lamaie e organic si isi pierde imediat aciditatea in contact cu solul , cam la fel si cu otetul doar ca le el dureaza ceva mai mult

succes
 

vladissimo

New Member
am un avocado de aproape un an si datorita iernii fara mult soare si-a oprit cresterea, temperatura in camera constant 23 grade dar ii cad frunzele .....dupa venirea caldurii isi va mai revenii? va rog sa ma ajutati cei care au avocado de mai mult timp....multumesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O sa te superi pe mine daca zic ca nu ai zis si tu Buna Ziua! , asa-i ?

o poza e necesara pentru a vedea despre ce e vorba :nu stiu:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mie mi se pare ok , ai mei au fost dusi la caldura si de la atata caldura care uneori de la soba ajunge la peste 25 C au inceput sa faca frunze noi si au cazut cele batrane din vara , urmareste mugurii de la baza frunzelor care cad , daca sunt mai umflati decat cei de la baza plantei

vladissimo a spus:
.........e ok asa ? .......
Hmm . cred ca nu ai intrat cu dreptul cu replici din astea daca e sa interpretez corect :gandit: , din ce tin minte cand intru undeva dau binete sau numai pe la mine prin zona e asa? :gandit:

vladissimo a spus:
.........multumesc
cu placere , oricand. :cool:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu un avocado de vreo 3 ani deja si vroiam sa va intreb pe cei care mai aveti cum e cu el.Trebuie altoit?Ana popa scria pe aici ca ei ii inflorise dupa 3 ani insa nu pomenise deloc de altoire.
:? :? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am unul de peste 3 ani cred 4 sau 5, anul asta in schimb i am dat si lui un ghiveci pe merit , are muguri multi si din ce stiu va inflori de pe mugurii laterali

voi vedea pe masura ce se va dezvolta coroana
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa ne tii la curent.Si eu trebuie sa ii schimb ghiveciul la al meu fiindca e deja de vreo 2 ani in el si e cam neincapator .Insa chiar nu stiam cum e cu el si cu altoirea.Nu ca m-as fi priceput sa il altoiesc de altfel....
:gandit:
 

cataliny

Member
Eu am incercat la botanica ptr. un altoi dar doamnele au spus ca au Avocado tot din seminte de ff multi ani si tot nu fructifica :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cataliny a spus:
Eu am incercat la botanica ptr. un altoi dar doamnele au spus ca au Avocado tot din seminte de ff multi ani si tot nu fructifica :(
Undeva Pe aici era cineva cu un fruct daca nu ma insel :gandit: al tau era?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Will my avocado tree bear fruit?
Now, if you grow an avocado tree, it’s unlikely that it will ever bear fruit.

From what I’ve gathered from my (admittedly uncomprehensive and unscientific) research, you need to graft a piece of a fruit-bearing tree on to your seedling
I lived in Florida where my mother-in-law had a 30-foot Florida Avocado tree. I planted one and sure enough 7 years later it started to bear fruit. It was about 20 feet tall by then. I had it in a pot until about 6 feet or so – about 5 years. I planted it about 10-15 feet from a canal that ran behind my house. In two years it shot up like crazy. The first crop yielded about 200 pounds of fruit! No kidding. Now trying to grow one in San Diego. I think I’m going to graft this time.
 

cataliny

Member
Pai cred ca in Florida nu exista minus , cel putin nu la temperaturi. Caldura, umezeala...deci Avocado si multa vitamina C.
 

*Michaela*

New Member
Buna seara tuturor! Asta dupa ce am citit de la inceput acest topic, m-am mai linistit un pic. Am tinut samburele de avocado pana cand a inceput sa rasara de la varful samburelui pana in exterior cam 1 cm jumatate si apoi l-am mutat in pamant . Oricum soare are full, l-am mutat deja pe pervarzul dinspre exterior, nu ma plang de lipsa soarelui, il am aproape in perimanenta. Il ud numai seara dupa ce se domoleste caldura. Oricum am mai avut acum 4 ani un avocado, era crescut de vreo 15 cm, desi plecasem intr-o vacanta si mi-a murit ... nu a avut nimeni cine sa mi-l ude :( ... acum sunt la al doilea.
La cati centimetri este recomandat sa fie mutat in pamantul din gradina?
 

Manciu Marian

New Member
Salut, va prezint si eu Avocado-ul meu de aproximativ 2 ani , la inceput l-am tinut cu scobitori pe jumatate in apa pana au iesit radacinile apoi l-am plantat in pamant, este o planta iubitoare de lumina , al meu nu a avut parte de prea multa si a crescut cam greu, l-am mutat si incepe sa creasca repede, singura problema ce ma deranjeaza este ca in partea de jos frunzele sunt grele si pleostite in jos, dar e frumos si asa. Si o mica problema se usuca varfurile frunzelor si nu stiu de ce!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e nicio problema , si la mine daca il duc in casa se lasa in jos si nu e de la apa , daca frunza la atingere actioneaza ca un arc atunci e ok , e doar moftul lui
Atentie la apa din sol , poate provoca maronirea frunzelor , iar aerul uscat cauzeaza uscarea varfurilor direct in maro , un pic de umezeala foliara nu strica daca temp este peste 20C
 
Sus