Atonik - pro sau contra

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac plantele stropite/udate cu Atonik.
La mine nu se prea vad rezultate....
Am udat si o Vanda pe care o am cu radacinile mai amarate si niciun rezultat....
 

miki70

Active Member
Arselia mie mi-a scos Atonik o frunza la phala care e la reanimare (cea cu mucegaiul) dar radacini nu vrea. Mi-a mancat sufletul mucegaiul asta, la 3 zile vad ca se reface.

Off topic. E tare caraghios puiul de la avatarul tau :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Multumesc pentru pui...
:oops:
Legat de Atonik e bine ca macar ceva rezultate ai vazut...La mine parca nu se intampla nimic...
 

miki70

Active Member
Da, e tare haios. Ma uit la el si rad :rofl: :rofl: O sa ti-l fur :)
Nu cumva e expirat Atonik-ul tau? Sau poate e de alta firma decat al meu.
I-a dat o frunzulita mucegaitei mele dar vreau sa vad si radacini, cred ca-mi creste barba pana le vad.
 

Kati

Active Member
Nici la mine nu a dat rezultate vizibile Atonik-ul, si cu siguranta nu e expirat :wink: L-am luat in vara. Se fabrica in Japonia, si pe sticluta apare o singura firma ca fiind producatorul si detinatorul omologarii. M-am uitat pe net pe mai multe site-uri (chiar si straine), ca sa nu induc lumea in eroare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nici al meu nu cred ca este expirat dar vad ca rezultatele intarzaie.
Probabil ca depinde mult de fiecare planta in parte si pe urma si de celelalte conditii pe care i le oferi.
Sau??
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Nici al meu nu cred ca este expirat dar vad ca rezultatele intarzaie.
Probabil ca depinde mult de fiecare planta in parte si pe urma si de celelalte conditii pe care i le oferi.
Sau??
Atonik-ul este o substanta care nu garanteaza ca planta isi revine fulgerator.Ca doar nu apar radacinile peste noapte......Eu nu as incerca aceasta substanta la vanda.Radacinile vandei sunt destul de sensibile la diferite substante, chiar daca este vorba de regenerare....Nu cred ca la toate orhideele aceasta substanta are efect. :eek:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian, sa stii ca unii au avut rezultate excelente cu Atonik-ul.Chiar si la orhidee si chiar si la Vanda.De aceea mi-am zis sa incerc si eu dar vad ca la mine nu s-au intamplat minuni.Poate ca mai trebuie sa astept sau poate ca intr-adevar nu toti avem noroc cu el.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cristian, sa stii ca unii au avut rezultate excelente cu Atonik-ul.Chiar si la orhidee si chiar si la Vanda.De aceea mi-am zis sa incerc si eu dar vad ca la mine nu s-au intamplat minuni.Poate ca mai trebuie sa astept sau poate ca intr-adevar nu toti avem noroc cu el.
Cand spui ca nu toti avem noroc, cred ca te referi la faptul ca nu toate plantele necesite acelasi tratament. Gandeste-te la oamenii bolnavi...Fiecaruia trebuie sa i se prescrie un anumit tratament diferentiat chiar daca acestia sufera de aceiasi boala. Fiecare planta este unica in felul ei si nicio substanta oricat de eficienta ar fi ea, nu poate avea intotdeauna efectele scontate. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Corect!
Speram insa si eu sa am rezultate bune...
Dar pana la urma cred ca cel mai bine este sa o las sa isi dezvolte singura radacinile..Ce este natural,este natural....
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Corect!
Speram insa si eu sa am rezultate bune...
Dar pana la urma cred ca cel mai bine este sa o las sa isi dezvolte singura radacinile..Ce este natural,este natural....
Speranta moare ultima Sarselia......Eu zic sa o lasi sa isi dezvolte singura radacinile...La mine functioneaza excelent.Uite, pentru tine o sa postez noi poze cu vandele mele...Nu mai spun ca Vanda care a inflorit in iulie acum face din nou tija florala.....Nu le pun substante, nu le fac nimic, nu fortez nimic.Vorba ta, naturalul este natural.....Nu poti merge impotriva curentului..... :wink: :D
 
Sus