Atonik - pro sau contra

Kati

Active Member
Va propun sa scriem in acest topic reusitele si esecurile noastre in legatura cu Atonik-ul. Poate e prea mult spus esec, sa indulcim putin si sa spunem mai bine: experientele noastre cu Atonik despre care credem ca nu au facut bine orhideelor noastre.
 

Simina

Active Member
Eu sunt pro Atonik, dar nu cand vorbesc de orhidee, ci de plante in general.
Nu sunt fan orhidee, deci n-am experienta cu ele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Despre Atonik....eu una nu prea am cuvinte de lauda in ceea ce privesc orhideele.
Am avut un mic pui de Cattleya care statea de vreo 2 luni in apa.Toate bune pentru ca la un moment dat s-a apucat sa dea un mic pui si la fel radacini.
M-am gandit sa il ajut si i-am pus in apa si Atonik.
Rezultatul?In 2 zile a murit puiul cel nou cu radacinile lui cu tot.
La fel Atonik folosit pe tijele orhideeleor a dus la uscarea acestora in timp record.
As vrea sa mai specific ca am folosit o solutie diluata extrem de mult tocmai pentru a nu le arde.
Radacini noi nu am vazut folosindu-l pe acesta.
Deci in cazul meu rezultatele nu au fost pozitive.Totusi parca pe celelate plante rezultatele au fost in unele cazuri chiar spectaculoase.
 

Kati

Active Member
Eu am incercat pe mai multe plante: orhidee si achimenesi, si probabil au mai fost si alte plante cu pamant, insa nu mai retin, ca operatia am facut-o mai demult.
Am pulverizat radacinile Vandei, un pui de phala amarat, niste pui de dendro foarte mici (Sarselia, cei de la tine), un pui mare de cambria, cattleya cu un pui pe langa el. Cert este ca la cambria am observat ca unele radacini de deasupra substratului s-au facut maronii, aratau parca erau arse, dar se dezvolta in continuare. Puiul de phala nu a patit nimic, dar nici nu am vazut o crestere mai repejoara la ea. Vandei aproape toate radacinile i-au murit dupa pulverizare, si s-a intamplat la cateva zile, deci nu mi s-a parut doar mie. Cattleya are un pui pe langa ea, care la randul lui avea radacini frumoase. Dupa pulverizare, a doua zi o radacina a decedat brusc. Celalalte doua au mai crescut putin, dar apoi si acelea au murit.
Singurii sunt puii de dendro carora le merge bine, ba la cel maricel i-a mai crescut si un pui mic pe langa el. Deci el este singurul care pot spune ca s-a super dezvoltat, in rest - nota 4 pentru Atonik.
Am folosit 1ml la litru de apa.
 

andreiacamelia

Active Member
Eu am doua Phale care au ramas fara frunze, numai cu radacini, si bune. Cand e nevoie le stropesc cu Atonik diluat in apa. Cred ca operatia dureaza de vreo 2 saptamani. La una am observat niste bobote verzi de sub ciotul ramas. Sper sa isi revina.
 

miki70

Active Member
andreiacamelia a spus:
Eu am doua Phale care au ramas fara frunze, numai cu radacini, si bune. Cand e nevoie le stropesc cu Atonik diluat in apa. Cred ca operatia dureaza de vreo 2 saptamani. La una am observat niste bobote verzi de sub ciotul ramas. Sper sa isi revina.
Phalele sunt in scoarta?
 

doina

Member
Kati a spus:
Am folosit 1ml la litru de apa.
Kati ai folosit o concentratie foarte mare , pe el scrie ca se face dilutie 1/4000 pentru inradacinare butasi sau 1/6000 pentru aplicare foliara .
Cred ca din cauza asta ai avut probleme .
 

miki70

Active Member
Doina pentru formarea radacinilor la phalaenopsis ce concentratie ai folosit tu? Mi-ai recomandat la subiectul Phalaenopsis sa pun planta in perlit pulverizat cu atonik dar nu stiu cat, daca nu citeam acum eu puneam tot 1ml la 1l apa .
 

Kati

Active Member
Doina, nu am folosit o concentratie foarte mare, am amestecat exact asa cum fac si membrii unui alt forum. Daca concentratia era mare, si plantele lor s-ar fi dus de rapa, dar este exact invers: toata lumea e bucuroasa despre ce minuni face acest Atonik. Am aplicat si foliar, si frunzele nu au patit nimic, doar radacinile s-au suparat.
Acum faptul e consumat, oricum nu mai am curaj sa-l folosesc la orhidee, eventual sa sacrific una pentru experiente, dar care sa fie aceea? Ca nu ma lasa inima sa fac experiente pe niciuna din ele.
 

andreiacamelia

Active Member
Daca vi se pare ca e prea concentrat, de ce nu il diluati? Puneti mai putin. De exemplu 0.5 la 1 l. Mie mi se pare ca le merge bine si cu Atonik.
 

doina

Member
mikishor a spus:
Doina pentru formarea radacinilor la phalaenopsis ce concentratie ai folosit tu? Mi-ai recomandat la subiectul Phalaenopsis sa pun planta in perlit pulverizat cu atonik dar nu stiu cat, daca nu citeam acum eu puneam tot 1ml la 1l apa .
Eu folosesc concentratia recomandata de producator adica 1/4000 sau 0,25 ml/litru apa , chiar zilele trecute am pus o phale in perlit pentru ca m-am grabit sa o pun pe Sh desi nu avea radacini noi cu varfuri de crestere si dupa 2 luni de stat in bile au putrezit toate radacinile pe care le avea .
 

miki70

Active Member
Multumesc pentru raspuns Doina :rose: Cum primesc perlit-ul am sa o pun. Poti te rog sa pui o poza cu phala pusa in perlit cu atonik ? Phala mea are primele frunze f sanatoase, al 2-lea rand sunt mai moi si sper ca odata pusa in atonik sa-si revina si acestea. (radacini nu are)
 

doina

Member
O sa pun poze cand ajung acasa .
Phalele pus in perlit nu este pus in sera dar vasul in care e pus sta intr-o farfurie de ghiveci in care am pus bile de argila si apa .
 

andreiacamelia

Active Member
Eu am asa pus Oncidium-ul, adica cu pietricele pe fundul unui bidon de apa. Si apa sa nu depaseasca nivelul pietricelelor. Apoi completat cand se evapora.
 
Sus