Atlas Plants

anasstasia

Active Member
Aoleo, ce urit.....Iar comanda ta a fost una importanta.
Eu nu mai spun nimic, doar am facut comanda acum mai bine de o luna. Miine se pare ca ar ajunge in Bucuresti si a ramas sa ma contacteze sa-mi livreze comanda. Eu nu mai iau legatura cu dinsul, iar daca miine nu ma contacteaza renunt la comanda.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doina2009 a spus:
doina2009 a spus:
Am comandat cinci Amarilis, de la ei, trei sunt asa:
http://doina.sunphoto.ro/Amarilis/33144210
Dezamagita total....., m-a sunat D-ul cu comanda si mi-a spus ca e in drum spre Bucuresti si imi aduce tot, ce am comandat, valoare toatala a comenzii de 390lei. Eu am ramas putin nedumerita si am spus ca mi-a livrat 96% din comanda si ca ar mai fi un mosmon si un trandafir. Dupa indelungi discutii s-a lamurit omul ca comanda mea a fost partial livrata asa ca si-a luat talpasita, nu avea rost sa mai vina doar pentru 21lei.
Apoi cand i-am mai mai spus ca amarilisul care trebuia sa fie dublu, e simplu, puls ca din cinci trei sunt la fel, mai ca m-a facut mincinoasa.
Pacat cu asemenea furnizor nu vreau sa mai colaborez.....
E o zicala "La pomul laudat nu mergi cu sacul" , se aplica si aici .

Nu mi se pare decat comerciant nu si gradinar dar daca toata lumea a fost orbita de "economic" :| si de aici si concluziile. :|

Sper sa va rezolve si sa nu ramaneti agatati , dar asemenea specimene trebuiesc evitate :rusine: caci sunt oameni ca Leviking care chiar acorda atentie clientilor. :marfa:

Eu unu nu am fost satisfacut de firma lui. :| Doar profit nu si nicidecum suflet de gradinar :nu stiu:
 

victoria

Active Member
Eu am vorbit azi cu dansul la telefon si mi-a spus ca nu va mai veni azi cu comanda pentru ca are un deces in familie,asa ca maine dimineata imi va trimite prin Fan Curier,iar eu voi plati doar o mica parte din transport.
Acum nu imi ramane decat sa astept.Nu mai pot da inapoi sa fac comanda in alta parte.E deja mult prea tarziu.
 

miki70

Active Member
doina2009 a spus:
doina2009 a spus:
Am comandat cinci Amarilis, de la ei, trei sunt asa:
http://doina.sunphoto.ro/Amarilis/33144210
Dezamagita total....., m-a sunat D-ul cu comanda si mi-a spus ca e in drum spre Bucuresti si imi aduce tot, ce am comandat, valoare toatala a comenzii de 390lei. Eu am ramas putin nedumerita si am spus ca mi-a livrat 96% din comanda si ca ar mai fi un mosmon si un trandafir. Dupa indelungi discutii s-a lamurit omul ca comanda mea a fost partial livrata asa ca si-a luat talpasita, nu avea rost sa mai vina doar pentru 21lei.
Apoi cand i-am mai mai spus ca amarilisul care trebuia sa fie dublu, e simplu, puls ca din cinci trei sunt la fel, mai ca m-a facut mincinoasa.
Pacat cu asemenea furnizor nu vreau sa mai colaborez.....
Legat de comanda s-o fi ametit omul printre atatea comenzi dar nu vad ce vina are pt ca amarilis nu a iesit ca in poza, el le importa si vinde ce scrie pe ambalaj.
Mie mi-a adus sotul in toamna din Belgia pungute cu bulbi de zambile, narcise si lalele. Zambilele tb sa fie in 5 culori si toate sunt mov :( , narcisele tb sa fie albe cu galben in mj si sunt galbene acum astept lalele si parca vad ca toate sunt simple, banale si nu franjurate si in mai multe culori.
Firma producatoare e de vina.
 

victoria

Active Member
eu am luat lalele de la Peticom si acum le astept sa infloreasca.Am inteles de pe forum ca e foarte serios
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
desi am fost poate primul sau printre primii care a vb cu mister Tibi sa stii ca o mai da in bara , la penultima achizitie bulbi de zambile bolnavi si la asta de acum din 3 tipuri de crocus doar 2 in procent mult sub cel plantat au iesit.

O fi vina lui sau a olandezilor cum se mai aude , nu stiu, cert e ca eu banii de pe crocusii (50 bc din care 0% iesiti) nu i mai vad si nu vad vreun olandez sa faca garantie la ei.

Chestia e ca la plante mai ales la cele comandate extern poti sa te astepti la diferite situatii si sa ai in gand si posibilitatea unei forme de esec.

Zic si eu! :|
 
macar la mine n-a mai dat nici un semn de viata...si nici sa nu dea,fiindca eu nu mai cumpar la vremea asta bulbi si pomi care deja au boboci....imi pare rau dar nu este de cuvant,asa ca.....sa nu mai aud de firma lui :x :x :x
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
desi am fost poate primul sau printre primii care a vb cu mister Tibi sa stii ca o mai da in bara , la penultima achizitie bulbi de zambile bolnavi si la asta de acum din 3 tipuri de crocus doar 2 in procent mult sub cel plantat au iesit.

O fi vina lui sau a olandezilor cum se mai aude , nu stiu, cert e ca eu banii de pe crocusii (50 bc din care 0% iesiti) nu i mai vad si nu vad vreun olandez sa faca garantie la ei.

Chestia e ca la plante mai ales la cele comandate extern poti sa te astepti la diferite situatii si sa ai in gand si posibilitatea unei forme de esec.

Zic si eu! :|
Draga Daniel..... in Olanda sunt extrem de multi cultivatori de bulbi.... cum sunt la noi solarii cu rosii :rofl: exista firme care au depozite mari si achizitioneaza de la toti.... se face un talmes balmes... si se vand nah... cu muuulte scapari aiurite de multe ori se liciteaza pentru distributie.
altii (care vand he he.... cu mult mai scump fac propria selectie....... si atunci nu mai exista aiureli.
Atata vreme cat se vrea ceva ieftin.... se va da ceva ieftin. Ce sa zic... eu am intrebat un cultivator/distribuitor care exporta din Olanda in aproape toata lumea... si asta mi s-a zis asta zis si eu. Nu cred ca e vina lui Tibi pt ce s-a intamplat.atata vreme cat el e doar distribuitor.
 

victoria

Active Member
daca vad ca nici cel mai tarziu Miercuri,nu primesc comanda,cred ca renunt.Nu am de gand sa plantez pomii in mijlocul lui Aprilie.Mai bine astept pentru la toamna
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stiu Micha' , de aia si zic , pentru ca de cand il cunosc doar atunci a fost buba am zis sa l iert ca cica si el a patit-o mai rau decat mine , dar tura asta il sun sa i zic , ca inca nu am facut asta :rofl:

Totusi si castigul lui e bun de bagat in seama :wink:
 

doina2009

Member
mikishor a spus:
doina2009 a spus:
doina2009 a spus:
Am comandat cinci Amarilis, de la ei, trei sunt asa:
http://doina.sunphoto.ro/Amarilis/33144210
Dezamagita total....., m-a sunat D-ul cu comanda si mi-a spus ca e in drum spre Bucuresti si imi aduce tot, ce am comandat, valoare toatala a comenzii de 390lei. Eu am ramas putin nedumerita si am spus ca mi-a livrat 96% din comanda si ca ar mai fi un mosmon si un trandafir. Dupa indelungi discutii s-a lamurit omul ca comanda mea a fost partial livrata asa ca si-a luat talpasita, nu avea rost sa mai vina doar pentru 21lei.
Apoi cand i-am mai mai spus ca amarilisul care trebuia sa fie dublu, e simplu, puls ca din cinci trei sunt la fel, mai ca m-a facut mincinoasa.
Pacat cu asemenea furnizor nu vreau sa mai colaborez.....
Legat de comanda s-o fi ametit omul printre atatea comenzi dar nu vad ce vina are pt ca amarilis nu a iesit ca in poza, el le importa si vinde ce scrie pe ambalaj.
Mie mi-a adus sotul in toamna din Belgia pungute cu bulbi de zambile, narcise si lalele. Zambilele tb sa fie in 5 culori si toate sunt mov :( , narcisele tb sa fie albe cu galben in mj si sunt galbene acum astept lalele si parca vad ca toate sunt simple, banale si nu franjurate si in mai multe culori.
Firma producatoare e de vina.
Care ambalaj.
Bulbi de amarilis+bulbi de gloxinii mi-au venit aruncati in tot coletul fara etichete fara nimic.
Eu am comandat amarilisi dubli (sunt simpli), pretul trebuia sa fie altul.
Apoi nu am comandat in OLANDA, pe el l-am atentionat, ca mi-a livrat marfa neconforma.... Mi-a spus ca imi da din masina un amarilis rosu daca vreau, nicidecum ca nici nu sunt ceea ce trebuia sa fie.
 

anasstasia

Active Member
Ramasese sa fiu astazi contactata. Evident ca nu am fost sunata. Dezamagita total. Daca nu sint contactata pina la sfirsitul saptaminii voi renunta la comanda.
 

miha

Member
Am sunat si eu astazi sa vad ce se intampla cu comanda mea... Domnul era pe picior de plecare in Italia...mi-a zis ca nu i-au fost livrate multe comenzi si pleca acolo sa vada ce se intampla... Ma rog, mai putin intersant pentru mine aspectul asta...eu m-am interesat de comanda mea...si mi-a spus ca vita de vie abia acum vine, e intrata in tara si marti seara ajunge la Tulcea...
Mie mi s-a promis ca-mi trimite miercuri comanda...sa vad acum... :roll:
 

victoria

Active Member
am vorbit adineauri din nou la telefon si era foarte suparat ca din cauza furnizorului pica el de neserios in fata clientilor.A spus ca e in Italia si diseara ajunge in tara,iar de maine trimite coletele.Isi cerea scuze si eu zic sa ii mai acord o sansa,desi aseara deja cautam alt furnizor.Oricum eu refac comanda.
 

magda

Active Member
Moderator
Pe mine m-au sunat de la firma de curierat ieri si mi-au zis ca am de plata 90 lei :eek: . Am facut rapid un calcul si eu aveam de plata 48 lei. Am fost nevoita sa renunt la pomi. Azi am vorbit cu domnul si imi bagase la plata si bulbii, cu toate ca eu deja ii primisem si binenteles ca platisem taxa de transport. Dupa primirea bulbilor ma intelesesem cu el sa nu mai platesc taxa de transport pt. pomi si sa-i trimita prin posta. Eu nu mai comand de la firma asta - persoana este mult prea imprastiata. :(
 

victoria

Active Member
asta am vazut si eu.Probabil l-a ametit avalansa de cumparatori.Acum eu nu mai am ce sa fac decat sa astept.E cam tarziu sa iau de la alt furnizor.Si macar sper ca,avand in vedere intarzierea si faptul ca l-am ametit cu telefoanele,macar sa primesc pomi mai de Doamne-ajuta.Ca daca fac acum comanda in alta parte o sa primesc resturile.
Iar in Bucuresti mai ajung abia la jumatatea lui Aprilie,ca altfel luam de prin OBI sau Hornbach
 

anasstasia

Active Member
Eu i-am trimis e-mail si i-am spus ca renunt la comanda. M-am saturat de furnizor neseriosi. Oamenii astia habar nu au sa-si vinda produsele. Atita lipsa de profesionalism si nici macar urma de respect fata de clienti...
 

anasstasia

Active Member
Acum nu are rost sa fiu eu off-topic insa eu lucrez in vinzari si nu mi se intimpla sa fiu eu sunata sau sa traga clientii de mine.Pe fiecare trebuie sa-l servesc in momentul 2, eu insist, eu dau telefoane eu sint cea interesata. Si sint doar o angajata. Cind firma este a ta cu atit mai mult ar trebui sa te implici. Asa angajatul....poti sa te gindesti ca isi urmareste doar salariul.
Zau ca nu inteleg cum sa te porti asa.
 
Sus