Ati transmis gena "tzepoasa"?

anne`mary

Member
buna. Eu nu prea am deschis toppic-uri noi, dar acum chiar sunt curioasa. Eu am doar 27 de anisori si urmasi nu am inca. Dar telul meu este ca ai mei copii sa prinda microbul pentru flori. Voi ati reusit sa transmiteti gena asta urmasilor? Mai ales ca este vorba de cactusi si am intalnit multe persoane (inclusiv mama si sora-mea) care se uita ciudata la mine cand spun ca ador cactusii. Cum se comporta copii, adolescentii in preajma cactusilor? Cu ce impresii au plecat de acasa? Au cactusii la casele lor? Va ajuta ? Isi baga nasul printre ghivece? Au intrebari, sunt curiosi?
Intr-un cuvant: au copii vostrii aceasi pasiune pentru cactusi ?
 

Maranta

Member
Salut ,

am avut flori in casa de cand ma stiu , alor mei le plac mult florile , fiica mea are 9 ani dar nu este atrasa de flori , ii plac cactusii mei din colectie , am invatat-o sa- i respecte dar cam atat .
Copii din ziua de azi sunt atrasi mai mult de tehnologie de stiinta decat de flori sau cactusi , si apoi cum ar putea sa le placa florile de orice fel si in special cactusii daca nu exista publicatii , emisiuni, "propaganda" :) pe aceste teme ??? Oriunde intorci capul vezi numai politica , Hannah Montana , mc"donalds , celulare , laptop-uri , 3D etc....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Intre timp raspunsesem la intrebare in alt topic. O sa mut aici partea cu "mostenirea". :rofl:
Nu cred ca vor fi multi care sa raspunda pentru ca membrii forumului sunt foarte tineri. Am mai spus eu undeva chiar "indecent de tineri"! Cu "mai multa experienta de viata" suntem cativa, poate cit degetele de la mana!
La copii nu am prea transmis gena pentru ca ei inca nu au un domiciliu stabil si se preocupa de altele. Printre serviciu si studiu se tot duc in excursii si atunci nu are cine sa ingrijeasca plantele. Cand erau acasa nu-i incomodau si nu comentau nimic. Dar cred ca "cel mic" vrea "sa ma pedepseasca" intr-un fel ca nu vrea sa se duca la Gradina botanica la sectiunea cu cactusi si suculente sa faca poze. Ma tot omoara cu orhideele pe care nu le suport (poate si din aceasta cauza)! :x In schimb a inceput sa ma oftice cu pozele cu hibiscusi, ca aia sunt pe toate drumurile in zona lor! Cel "mare" tot spune ca "merge o salata de cactusi" .....cam asta-i mostenirea pasiunii. De acum doar sa sper ca pe nepoti sa-i fac "tzeposi" de mici! :wink:
 

anne`mary

Member
pai pe cei tineri, "indecent de tineri", i-a invatat cineva nu? Au prins de la cineva microbul asta, nu? Pentru mine parintii "spirituali" sunteti voi, caci de la voi m-am molipsit.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aaaaa, atunci am mai multi "mostenitori" pentru ca pe la scolile pe unde am umblat imi dotam laboratoarele cu C$S. In toate clasele erau flori, dar la noi erau cactusi, copiii erau incantati. Si le-am tot daruit din ei. Niciodata nu am luat plantele inapoi de la scoala, le dadeam vara elevilor. Poate unele mai traiesc si astazi! :gandit: :nu stiu:
 

anne`mary

Member
si te-ai mai intalnit cu elevii? Sa iti povesteasca de C primiti de la tine, sa iti multumeasca pentru "pasiune"?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cu unii m-am intalnit, dar nu am intrebat de plante! Nici nu mai stiu cui si ce am dat....ca-s "ramolita"! :oops: :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
Am mostenit gena tepoasa de la mama. Avea o pasiune sa adune plante, dar in special cactusi. Toata ziua numara la spini si la coaste de cactusi. Acum o pasioneaza plantele de gradina. Cu rusine marturisesc ca nici nu ma uitam la florile ei, dar gena pana la urma s-a manifestat si acum mama imi cere sfaturi si se inspaimanta de numarul plantelor mele. Cred ca nepotica mea ne mosteneste. E adevarat ca inca nu are 3 ani, dar primul lucru pe care il spune cand vine la mine este - vreau sa vad foile tale Keke si ma taraste in sera, unde stie ca am cactusii. Trebuie luata in brate ca sa-i vada pe toti. Cat sta la mine in vizita se mai duce de cateva ori in vizita in sera. Cand era mai mica (nu ca acum ar fi prea mare :) ) si plangea remediul cel mai sigur erau florile. Sora mea zice ca Maria parca ar fi fata mea nu a ei :D .
 

danya

Active Member
Copiii nu au cum sa fie pasionati de plante, pt ca ei au cu totul alte preocupari.
 

anne`mary

Member
vai magda ce dragut...parca imi si imaginez mogaldeata in brate admirand cactusii.
danya sa stii ca eu cunosc multi copii pana in 6 ani care se simt bine printre flori si din "cauza" lor eu sunt optimista. Daca nu as fi optimista, nu as mai face copii. Daca scot un copil manelist, incult si prost ca noaptea din mainile mele mai bine renunt la ideea de a avea copii. Dar sper ca pasiunea pentru cactusi (plante care nu sunt atragatoare pt multi adulti, dar pentru copii) pe care eu am dobandit-o aici pe forum, nu de la mama care a aruncat un pui de cactus pe care i l-am dat ca "oricum mie nu-mi plac si cred ca a simtit si nu i-a mers bine". Ca un copil de 3 ani sa ceara sa vada un ghem verde tepos si nu altceva mie mi se pare mare lucru.
Sunt multi barbati gradinari pe forum, ar fi interesant pentru mine daca ei si cactusii lor au influentat tinerele suflete
 

cory_helen

Active Member
eu de ex am avut gena plantelor de mica... nu am mostenit-o din familie... ca mama nu e pasionata de ingrijirea plantelor...

am luat lastar de la muscatele din clasa si l-am pus in apa... s-a pierdut, ca trebuia pus in pamant...

mai departe, mi-a adus mama un lastar de hiby ciclam batut si a fost primul meu hiby...

asa am inceput eu... mai tarziu, incet-incet, am inceput sa iubesc si alte plante si sa invat sa le ingrijesc... :D
 
buna ziua tuturor,
la noi in familie pasiunile sunt impartite, in sensul ca eu sunt cu cactusii si sotia cu suculente si flori de apartament si de exterior; asa ca ai nostri copii, de mici de tot, au fost inconjurati de flori; atunci cand avem de lucru pe afara sau prin sera sunt foarte interesati si ne "ajuta" la treaba (bineinteles ca ajutorul lor duce la dublarea timpului de lucru, dar intentia conteaza :) si i-am lasat in pace sa munceasca cum pot ei; de cactusi se cam feresc, pentru ca socrela, bine intentionata, :x cand au fost mai mici nu i-a lasat se se apropie de plante ca sa nu se raneasca; acuma, au cam ramas cu sechele din perioada aceea, dar incet - incet reparam problema; plus de asta, le place foarte mult sa faca poze si atunci cand sunt si flori pe cactusi, petrec mult timp in jurul lor si nu pare sa le displaca; in schimb le plac foarte mult Lithopsii, pentru ca ii pot atinge fara teama; chiar au fiecare ghivece cu semanaturi de Lithops, puse si ingrijite de ei, care arata chiar bine;
deci, din cate vad eu, le place sa fie in preajma plantelor si sa ajute la ingrijirea lor (mai ales la udat, nu ati vrea sa ma vedeti atunci cand toata trupa uda in sera, mai ales la cactusi :) ), problema este ca, la 6 ani, gasesti asa de usor lucruri mai interesante de facut.......
Ciprian
 
Sus