Arbust cu bobite rosii

ACHIMENES

Member
ce poate fi?
Creste ca un arbore de talia a IIIa adica vreo 2-3 m si e tare frumusel avand o culoare deosebita a fructelor in aceasta perioada a anului.
 

gabiee

Active Member
achimenes , eu am fost acum vreo trei saptamani la gardendo ( langa arad ) acolo erau cativa pomi - pe eticheta scria - mar ornamental , par ornamental
binenteles pomul nu mai avea frunze numai fructele acelea care seamana foarte mult cu fructele din poza ta - numai ca nu-mi dau seama din poza fructele acelea stau in sus ?- ca merele ornamentale ce am vazut eu statea asa in ciorchine pe pom -aratau ca si ciresele ( poate un pic mai mici la marime )
 

sonia_i

Active Member
ACHIMENES a spus:
ce poate fi?
Creste ca un arbore de talia a IIIa adica vreo 2-3 m si e tare frumusel avand o culoare deosebita a fructelor in aceasta perioada a anului.
Am aflat: ... planta se numeste Ardisia Crenata :D
 

sonia_i

Active Member
Noi am cumparat-o de 50 cm si acum are 1.25-1.30 m, iar denumirea de Ardisia Crenata o are lipita pe ghiveci.
 

ACHIMENES

Member
Viburnum nu e sigur, asta e un copacel pe la 3 m, coroana rotunda si se afla la intrarea unui parc din zona mea. Nu-l iei in seama toata vara pt ca nu are nimic spectaculos, dar toamna tarziu fructele se coloreaza in portocaliu. Nu m-am indurat niciodata sa cobor din autobuz ca sa-l privesc mai aproape, dar marti fiind o zi superba, am dat la :evil: :evil: toate problemele si am plecat la "vanatoare" de seminte, fructe, crengute pt un aranjament asa ca am coborat si am luat cateva crengute din acest interesant copacel. :)
 

ACHIMENES

Member
A inflorit necunoscutul, florile seamana mult cu cele de mar, zilele astea neaparat ii fac o poza, poate, poate o sti cineva ceva despre el.
 

ACHIMENES

Member
Nu mai deschid un topic pt o noua "balarie " asa ca am sa o pun aici........un pic de ajutor daca se poate :oops: :oops: :oops: :oops: este o liana frumusica foc, marcoteaza in draci, daca florile ar fi mai mari, ar fi ceva de capul ei :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Este Periploca greaca, eu am citeva plantute din semintele culese in toamna..
Vorbesc de liana...
 

michaela

Active Member
ACHIMENES a spus:
Nu mai deschid un topic pt o noua "balarie " asa ca am sa o pun aici........un pic de ajutor daca se poate :oops: :oops: :oops: :oops: este o liana frumusica foc, marcoteaza in draci, daca florile ar fi mai mari, ar fi ceva de capul ei :rofl:
un soi de Lonicera ... sa fie dioica :?
 
Sus