Arbori si arbusti fructiferi exotici full hardy pentru RO

MiraMinca

Member
Dragi Prieteni

Vine iar primavara si e momentul de decizie pentru gradini.
Planurile cu America au picat (ca si multe altele din viata mea, noi sa fim sanatosi).

In jur de 1 martie ma duc la bulgari, la nenea Milanov sa ii devalizez pepiniera. Dansul are la vanzare cca 20-30 fire din urmatorii pomisori:

Diospyros virginiana: Moris burton, Dick, Yates, Garetson, NC-10, Prok, Korp, Saa Pieper
Diospyros virginiana x Diospyros kaki: Rosseyanka(garantat pana la -27degC)
Raman si cele doua de anul trecut, Sharon si Rojo Brillante

Zizyphus jujuba: Lang, Li, Lu, Chan, Red land4, Priest, Tasso, Korea1

Pretul pentru virginiana si jujubi e de 80 lei. Pentru diospyros kaki e tot de 60 lei.

Cine doreste, cine pofteste.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Buna Mira, ai reusit sa ajungi la bulgari? Ai cumparat vreun pomisor?
 

MiraMinca

Member
Caramel, încă nu am plecat. Până nu se ia zăpada, n-are niciun sens să plec. Nu am cum să le asigur condiţii aici. Prefer să plec atunci când îi şi pot pune în grădină
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
M-ar fi tentat foarte mult un kaki, dar m-am lansat in cam multe comenzi si nu prea imi permit alte cheltuieli. Totusi, inainte sa pleci la bulgari, ai putea sa lasi un mesaj pe aici? :oops:
Poti recomanda un soi anume care sa reziste la noi si sa faca si fructe dulci? :D
 

MiraMinca

Member
Re: Arbori si arbusti fructiferi exotici full hardy pentru R

Caramell draga mea, îmi cer scuze că nu am văzut atunci în 2012 sau 2009 mesajul tău.
Însă îţi pot spune că am cumpărat, în 2012 de la nenea Milanov în februarie- martie doi Roseyanka. Au meritat deja cu vârf şi îndesat banii. Unul dintre ei a rodit destul de mult (cam 20 fructe de dimensiunea unei mandarine) ABSOLUT DELICIOASE cele care s-au copt. Ai mei n-au avut răbdare şi au încercat să mănânce unul nu suficient de copt şi gustul a lăsat de dorit.

Sunt îndrăgostită de fructele astea.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Arbori si arbusti fructiferi exotici full hardy pentru R

pai si rezista peste iarna la noi ..nu de alta sa ne indragostim si noi
 

MiraMinca

Member
Re: Arbori si arbusti fructiferi exotici full hardy pentru R

Kaki (Diospyros virginiana) Roseyanka e soi făcut de ucrainieni. La noi o domneşte. Şi deja a prins o iarnă aici.
 
Sus