Arbori, arbusti si alte plante din seminte

victoria222

Active Member
Baby blues, copacelul tau nu e salcam, e albizzia. Cand ai plantat samanta? Ar fi bine daca ne-ai spune mai multe detalii despre el ca sa invatam unii din experienta celorlalti :D Cand l-ai plantat, in ce anotimp, cand l-ai mutat in gradina, etc.. multumesc
 

baby_blues

Member
Stiu ca e albizzia (adica salcam mediteranean sau arborele de matase). Saminta a fost plantata parca prin mai, direct in pamant si se pare ca i-a priit mult mai bine decat fratilor plantati in giveci care acum sunt mult mai mici decat el. N-am stiut prima data ce planta este dar m-am luminat intre timp. Semintele le-am pus in apa fiarta , dupa care le-am lasat asa vreo 4-5 zile, schimbandu-le apa mereu (zilnic) dupa care le-am plantat direct in pamant. Am mai pus cateva si-n ghiveci dupa care le-am plantat in gradina si acum sunt undeva la 40-50 de cm, deci mult mai mici decat fratele lor. :D Am mai scris pe aici pe forum despre "epopeea" salcamilor mei dar s-a pierdut in nenumaratele file ale acestuia :D
 

baby_blues

Member
De la cei care au mai crescut albizzia, astept un sfat: Mama puilor mei de albiziia are aproximativ 3 metri si arata ca o umbreluta si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa formez puii sa arate la fel. Trebuie sa tai de acum frunzele de la baza sau cand mai cresc?
 

victoria222

Active Member
Am dat intamplator peste acest topic si bine am facut :D Pinul meu este foarte bine in continuare. L-am luat la Bucuresti si il tin pe balconul neincalzit sa vegheze asupra gradinitei mele de seminte: A avut o "inundatie" toamna trecuta si ca sa-l pot transplanta sa nu putrezeasca, l-am adus la oras. Din cauza asta arata cam debusolat, dar o sa-l vedeti la primavara cu crengute si ace noi. Intre timp i-am luat un fratior, un Pinus mugo, mai mic, dar momentan mult mai mare si stufos. Ambii au grija de pepiniera mea cat sunt plecata. Deja au inceput sa germineze unele seminte, chiar daca pe balcon temperatura este aproape ca afara (numai ca nu ingheata). Iata-i pe toti:
 
Sus