Arbori, arbusti si alte plante din seminte

victoria222

Active Member
Intr-o zi de martie am iesit la o plimbare in Herestrau cu o prietena, si am observat ca era perioada in care multi copaci isi desfaceau capsulele cu seminte. Am luat un con de pin si cand am ajuns acasa i-am scuturat semintele si le-am plantat intr-un ghiveci cu pamant obisnuit de flori, l-am umezit si acoperit cu folie alimentara. Am fost plecata vre-o saptamana si cand m-am intors, am gasit o singura samanta germinata. A fost o surpriza nemaipomenita, caci ma asteptam sa gasesc pamantul uscat, in camera fiind foarte cald mereu. Am luat folia, caci micul pin nu incapea sub ea, si s-a pleostit imediat, atat era de sensibil. I-am pus un pahar de sticla in cap si nu l-am mai deranjat cateva saptamani. Arata ca un ac de brad cu un mot de ace mici in varf. De atunci s-a facut maricel si sta fara pahar, ii las pamantul sa se usuce intre doua udari, si ma gandesc sa-l scot afara la aer curat, dar intr-un loc ferit. Sta foarte ferm si mi se pare ca se comporta ca un adevarat copac :) Sunt foarte mandra de el si visez la ziua cand voi sta la umbra lui. Asa arata acum, cand are varsta de...poate 2 luni:

Fiind incurajata de aceasta experienta am mai semanat mesteacan,hibiscus, chiparos orizontal, cotoneaster, alt fel de pin, tuia, si nu mai stiu ce seminte am adunat din gradina botanica din Chisinau. Pana acum au iesit doar mesteceni si un hibiscus calelalte seminte au germinat dar din lipsa udarilor constante ( am tot plecat si venit) nu au reusit sa iasa.
Asa se prezinta Mestecenii: si singurul hibiscus din 8 seminte:

De asemenea am semanat saptamana trecuta o gramada de plante de gradina, din seminte cumparate de pe internet. Deja au germinat cateva, dar mai astept un pic pana sa va povestesc si despre ele.
 

Aura

Member
Minunata idee ai avut Victoria! :D si a iesit ceva frumos.
stii ca si mie mi-a trecut ideea aceasta...cu luatul de seminte de la copacii din parc?de ex, de la artar,frasin..si mai sunt niste copaci inalti si f. interesanti in parcul I. O. R.un fel se sequoia...
mai demult..in parcul Cismigiu...am gasit si un fruct ciudat de copac...ca o mingiuta de ping-pong...si ca forma,marime..dar si culoare...
e un experiment frumos..copacei din seminte!
:D felicitari!
a, inca ceva...eu nu pricep ceva...si poate puteti sa ma lamuriti...cum vine asta cu luatul de seminte, lastari din Gradina Botanica?ai voie?au magazine speciale de unde sa cumperi?ca nu inteleg..nu am ajuns, din pacate, in nicio gradina botanica pana acum...dar dupa mintea mea ..concep ca nu ai voie ...ca nu-i frumos sa te aprovizionezi cu semincioare sau lastari de plantute...dupa bunul plac..din astfel de locusoare...nu acuz...doar intreb cum se procedeaza....cand ma gandesc la o gradina botanica iau in calcul si serele si parcul...
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vreo aluzie ceva :rofl:

pai nu iei din flora gradinii ci doar din cele ce sunt in surplus , ca daca pica un con din pin nu e cine stie ce problema ca doar nu sunt la numar
 

victoria222

Active Member
Aura, Gradina Botanica din Chisinau e foarte mare, mult mai mare decat cea din Bucuresti si sunt o gramada de arbori si arbusti. De exemplu era o alee de vre-o 100metri cu chiparosi orizontali pe mijloc care erau plini pana la refuz cu bobite albastre in care se afla semintele lor. Nu cred ca am adus nici un prejudiciu gradinii botanice daca din sutele de mii de astfel de bobite am luat o mana. La fel cu celelalte, exact cum zice Danero, conuri cazute pe jos care oricum putrezeau sau ajungeau la gunoi. Ca doar nu m-am catarat prin copaci sau sa rup crengi, Doamne fereste. Dar despre lastari nu a pomenit nimeni nimic, de unde ai luat ca as fi luat vre-odata lastari :eek: ?
Nu acuzi dar acuzi :D
Nu exista nici un magazin din care sa poti cumpara ceva seminte sau plante, e un simplu parc cu intrare platita, foarte frumos de altfel dar prea putin ingrijit din pacate.
 

Aura

Member
am inteles.Nu acuz!!!si tu nu ai zis nimic de lastari...si nu faceam o aluzie la nimeni.Dan zicea azi ca a luat un lastar/ stolon de fragute dintr-o gradina botanica..si atunci m-am intrebat...nu sunt asa de absurda, normal ca nu faci nimic rau luand un con de brad acasa...sau seminte de tuia...cand saracu' tuia e plin de seminte!
deci nu am zis nimic cu rautate...cu vreo aluzie!da?
..daca taceam, filosof ramaneam..dar eram curioasa si am intrebat...
:oops:
Aura
 

victoria222

Active Member
Aura, esti simpatica, nu te stresa caci am glumit :)
Maine o sa vad ce fac copacii si celelalte seminte despre care nu v-am povestit deloc.
P. S. eu traiesc in doua barci, si uneori semintele raman singure acasa :rofl:
 

Aura

Member
:D ma bucur ca intrebarea mea intrebacioasa nu s-a lasat cu suparare.
...cand gradinareasa nu-i acasa...va sa zica...semincioarele isi fac de cap...si le gasesti germinate...verzi imbracate....
astept sa vad si ceilalti copacei din seminte...maine, zilele viitoare ,cand ai timp... :D
p. s. ma uitam in albumul tau. Imi plac foarte mult floricele tale atat cele din gradina cat si din interior si cum ai le ai aranjate..asezate...si ce idee ti-a venit..sa fotografiez bulbi , crengute de copaci cu" probleme de sanatate" :D
Aura
 

gty

Member
cu scuzele de rigoare victoria 222 intreb si eu despre aceasta saminta :
de la ce arbore este
acum dupa ce a germinat a inceput sa ia proportii
nu m-am gandit la momentul respectiv sa fac poza si la arbore
dar poate stiti voi
ms
 

Aura

Member
asa-i, Victoria. :D aceea e o semincioara de Ricin..si asa creste plantuta. Aveam si eu la tara multi ricini,dar iarna ii pierdeam... pe atunci nu eram inspirata...si nu pastram semintele....e interesant ca planta! :D asa ca, Gty ,bucura-te de minunea iesita din semincioara :D
Aura
 

gty

Member
va multumesc de raspuns
credeti ca daca il plantez acum in gradina direct va supravietui ?
macar de ar fi cu tupeu sa creasca ca in poza
:rofl:
 

victoria222

Active Member
Eu cred ca da. Pune-l cat mai repede in gradina si ai grija sa-i mentii pamantul umed pana vezi ca iese ceva din ea. Mai cauta eventual pe google detalii despre germinare. Ai sa razi dar creste extrem de tare, "vazand cu ochii", cel putin asa tin eu minte din copilaria mea ca rasarea peste noapte in curtea blocului cate un asemenea copac (eu credeam ca-i copac caci era urias) dar tot timpul se usca iarna ca o buruiana.
 

victoria222

Active Member
Semincioarele mele de plante (cele cumparate de pe net) pe care le-am pus la treaba, au germinat in proportie de 90 la suta. Dar sunt foarte micute inca, caci unele seminte erau atat de mici incat aratau impreuna ca un praf (cateva soiuri de sedum, si primule), in timp ce altele au inceput sa dea al doilea rand de frunze. Mai astept sa le ajunga din urma si astea mici ca sa vi le prezint in mod organizat.
 

victoria222

Active Member
Revin cu detalii noi despre plantele semanate in martie. Pinul ramane preferatul meu. este atat de gingas si, dragul de el, a inceput sa dea o ramurica:

Mestecenii s-au facut padurice. I-am repicat, fiecare cu paharutul lui si sunt 16 bucati in total. Iata cum arata 6 bucati:

Hibiscusul creste cel mai tare. I-am cupit varful si a inceput sa dea lastari laterali. O poza cu cateva zile inainte:


Semintele celelalte au germinat, au crescut,s-au mai prapadit unele de la valul de caldura, le-am repicat aproape pe toate. Iata cateva:


Am fost duminica la gradina botanica din bucuresti si am adunat inca un "val" de seminte- artari, ginko biloba, parrotia, liquidambar, etc.. le-am cautat prin iarba la baza copacilor. In acest fel cred ca majoritatea sunt gata stratificate... :? cele de ginco erau toate incoltite, se gasesc cu carul.. M-am indragostit de un arbust, se numeste Sorbaria Sorbifolia. Are cineva?
 

Aura

Member
Buna treaba ai facut cu semincioarele :D
S-ar putea sa ajung si eu in acest week-end la Gradina Botanica. De abia astept.
Aura
 

victoria222

Active Member
Revin cu poze noi. Pinul se face tot mai maricel.Cred ca incepe sa faca un mugure candela :
Un mesteacan a ajuns in gradina, si a doua zi l-au urmat toti cei 14 frati (unul l-am daruit):
Nu stiu ce fac cu atatea paulownii mici in prag de toamna dar...: si catalpe, pan' la urma am semanat cateva:
Toate plantutele din paharute pe care le puteti vedea doua mesaje mai sus, au ajuns in gradina, si au crescut enorm, dar nu le-am fotografiat inca. Hibiscusul a stagnat, dar a suferit de sete de cateva ori si cred ca isi revine mai greu.
 

victoria222

Active Member
Multumesc Sorina. Despre rabdare...stii cum gandesc? Timpul trece indiferent ce faci asa ca nu ai de ce sa astepti. Si ma mai gandesc ca tare mi-ar fi placut sa fi semanat acum cateva luni, una si alta, caci acum ar fi fost maricele :rofl:
 

victoria222

Active Member
Va prezint Mestecenii:Le merge foarte bine in pamant.
Iar paharutele cu tot felul de seminte de plante s-au inmultit asa de tare incat nu mai am pe unde calca :rofl: : Am acolo tot felul de bunatati :giggle: dar o sa vi le prezint ceva mai tarziu.
 

baby_blues

Member
Si uite asa salcamul meu roz a ajuns maricel. Se pare ca zona expusa soarelui cea mai mare parte a timpului, l-a ajutat foarte tare. Mai am vreo 5- 6 bucati dar se pare ca soarele l-a ajutat pe cel din imagine cel mai mult. Restul nu sunt nici macar la jumatate din cat este acesta, cu toate ca sunt puse inaintea lui.



Acum nu stiu daca la toamna sa-l mut in ghiveci sau sa-l las in gradina?
 
Sus