Aptitudini bonsai

vali

Active Member
Moderator
Este un test de disponibilitate bonsai, ce se vrea a fi un masurator al capacitatii dvs de a va inhama la o asemenea activitate. Chestionarul nu-mi apartine... L-am preluat de pe un site ce si-a schimbat look-ul si unde vad ca nu mai apare. La vremea cand m-am inregistrat pe acel site, acest chestionar era parte dintr-un "examen" :) ce trebuia dat pentru a fi acceptat ca utilizator.
Mi s-a parut distractiva ideea de a vi-l pune la dispozitie, pentru a va verifica capabilitatile.
Nu e nevoie sa raspundeti pe forum... raspundeti-va voua!

1. Este seara tarziu, esti deja in pat si te uiti la TV, cand afli de la „Meteo” ca peste noapte va da inghetul. O parte din bonsaii tai sunt afara, neprotejati. Ce faci?
a. Ramai in pat
b. Iesi afara si te ocupi de bonsaii neprotejati
c. Te alarmeaza stirile, dar te vei ocupa de bonsai a doua zi

2. Vremea e buna si cum o parte din bonsaii tai trebuie replantati, pare o ocazie perfecta. Totusi, urmeaza la TV emisiunea ta favorita... Ce faci?
a. Te-apuci imediat sa replantezi copaceii
b. Intai verifici daca poti inregistra emisiunea, iar apoi iesi afara sa te ocupi de bonsai
c. Vezi emisiunea si te ocupi de bonsai mai tarziu

3. Esti in mijlocul unei activitati de replantare, cand suna telefonul si un prieten te intreaba daca nu vrei sa mergi la o petrecere. Ce faci?
a. Lasi replantarea si te duci la petrecere
b. Mergi la petrecere, dar intai termini repede ce ai inceput
c. Multumesti pentru invitatie, dar preferi sa iti vezi de treaba cu bonsaii

4. De ce crezi ca „bonsai-ul” e atragator?
a. Ti se par frumosi acesti copacei, iti dau o mare satisfactie
b. Cineva ti-a facut unul cadou, tu doar il uzi
c. Iti place felul in care-ti decoreaza camera

5. Ce ai face daca o parte din bonsaii tai ar fi furati de cineva?
a. Te-ai gandi: „ce ghinion... copaceii astia valorau o gramada de bani...”
b. Te-ai apuca de altceva
c. Ai intreba toti vecinii si prietenii daca stiu ceva si i-ai ruga sa te ajute sa-i gasesti

6. Ai gasit, in sfarsit, o slujba la un „magazin bonsai”, asa cum iti doreai. Cineva insa, iti ofera o slujba mult mai bine platita, desi in alt domeniu. Ce faci?
a. Preferi sa-ti castigi existenta din pasiunea ta, chiar daca d.p.d.v. financiar nu inseamna mult
b. La urma urmei, banii conteaza, deci renunti la „magazinul bonsai”
c. Incerci sa te descurci cu cele doua slujbe, chiar daca e evident ca nu vei face fata.

7. Prietenii te invita in ultimul moment la o iesire in week-end, dar nu poti gasi pe cineva care sa aiba grija de bonsaii tai. Ce faci?
a. Iesi si speri sa inceapa ploaia, sau asa ceva...
b. Renunti, chiar daca invitatia e tentanta; ramane pe alta data, cand te vor anunta din timp
c. Rogi vecinii sau alti cunoscuti sa vina sa iti ude bonsaii, pentru a nu pierde iesirea

8. Este o seara rece, abia ai ajuns acasa de la serviciu, iar bonsaii tai au nevoie de o udare. Ce faci mai intai?
a. Iesi si uzi bonsaii
b. Iei cina spunandu-ti ca-i poti uda dupa, dar odata terminata cina, iti dai seama ca-i poti uda si a doua zi, la fel de bine
c. Uzi bonsaii de interior, dar nu iesi afara sub nicio forma

9. Unul dintre bonsaii tai este infestat de o insecta necunoscuta. Ce faci?
a. Renunti la copacel pentru ca, probabil, nu vei reusi sa-l scapi de daunator
b. Vei cheltui tot timpul necesar cautarii si gasirii unui insecticid eficient
c. Vei pune copacelul separat de ceilalti si vei astepta sa vezi ce se intampla

10. Ai adus acasa un nou copacel, iar dupa un timp ai inceput sa-l formezi ca bonsai. Din pacate, nu a raspuns foarte bine la interventiile tale, iar o parte din ramuri au inceput sa moara. Ce faci?
a. Inlaturi partile moarte si astepti sa vezi cum reactioneaza
b. Il arunci imediat
c. Petreci mai mult timp cu copacelul, te documentezi mai serios pentru a afla unde ai gresit, inlaturi uscaturile si sigilezi bine ranile

11. Formezi un copacel de mai bine de cativa ani, dar el nu raspunde asa cum te-ai fi asteptat. Ce faci?
a. Te vei stradui mai mult, asta insemnand documentare, experimentare pe alte exemplare si aplicarea rezultatelor pe copacelul in cauza
b. Il vei lasa in pace un an de zile pentru a vedea ce se intampla
c. Vei inceta sa te mai chinui si vei cumpara altul imediat

12. Esti o persoana rabdatoare?
a. Incerci sa eviti caile lungi; nu-ti place cand trebuie sa astepti
b. Ai rabdare si nu te deranjeaza daca trebuie sa astepti mai mult pentru a obtine un rezultat
c. Sub nicio forma nu-ti place sa astepti.
 

Hariclea

Member
Dar o rezolvare nu exista? Adica daca ai un anumit punctaj esti cel mai potrivit sa te ocupi de bonsai, daca ai un punctaj prea mic, nu esti potrivit... :?:
 
Hariclea, dupa mine, si un singur raspuns, doar de la un singur punct, poate sa-ti demonstreze disponibilitatea nu numai pentr-u bonsai... ci pentr-u plante in general...
Vasile
 

carla_ro_b

Member
Am facut si eu acum vreun an testul acesta si avea si raspunsuri. Rezultatul e evident in functie de ce varianta alegi la fiecare intrebare.
Oricum in opinia mea fiecare intrebare iti spune mai multe despre tine nu numai disponibilitatea de a creste bonsai :wink:
 

Roxana

Active Member
Si eu am facut testul. Poate ne da si un punctaj ceva de genu: intre 1 si 4 puncte esti o persoana ....
 

DracuMic

Member
din punctul meu de vedere este adevarul pe care il putem descoperi inautrul nostru,aici nu e vorba numai de bonsai e vorba de ceea ce suntem noi si cum ne comportam in diferite situatii fata de ceea ce ne place sau credem doar ca ne place.pentru mine termenul de bonsai este descoperit de mult timp,dar doar la faza de imagine placuta a unei plante.!Abia recent cand am primit un asemenea exemplar,fie el un strambacios de ulm,mi-am dat seama ca este o fiinta vie care are nevoie de mine sa traiasca,are nevoie de putinul timp pe care-l am,are nevoie de dragostea mea cu toate ca ea este data altcuiva.!
Am invatat sa privesc natura cu alti ochi.am invatat ca fiecare are viata lui,fie el om sau animal sau planta.!
DEJA AM RASPUNS dar am raspuns pentru mine....
 
Sus