Apa pentru stropirea plantelor

bandi87

Member
Sper sa nu se supere nimeni pentru acest topic.(fiindca este mai mult pentru clujeni...)

Idea este ca am citit pe mai multe site-uri si forumuri ca apa potabila de la robinet e asa si asa....omoara plantele...trebuie fiarta...este dura..mai bine aduna apa de ploaie etc.

In cazul in care va intalniti cu ideile astea nu va speriati fiindca apa de la robinet este buna.(aici ma refer la clujeni fiindca nu cunosc starea apelor in celelalte parti ale tarii). Mama este cadru universitar la UMF Cluj si recent a facut parte dintr-un proiect care a testat si analizat apele din cluj si verdictul in cazul plantelor este simplu: apa e buna.

Duritatea apei din cluj este scazuta si cantitatea de clor nu este prea mare. Daca pui apa intr-o sticla si o lasi o zi sa stea fara dop, clorul dispare si apa este ideala. In cazul in care totusi ai depuneri pe sol, asta e probabil din cauza tevilor din jurul tau dar nu dauneaza fiindca nu e o cantitate mare...(are un efect mai mult estetic ne dorit)

Sper sa va fie de ajutor.
 

Sash

Active Member
Stiam ca la Cluj apa-i buna. Va invidiez de mult pe tema asta :)
Acvaristii din Cluj cresc si inmultesc neoni, de parca ar fi guppy. In Bucuresti tre' sa faci tot felul de scamatorii pentru a inmulti neoni, deoarece daca pestii au stat (chiar si perioade foarte scurte) in apa dura devin sterili.
 

bandi87

Member
hai ca am schimbat titlul.... 8)

ar fi bine sa scrie toti cei care stiu ceva despre apa din jurul sau metodele prin care o prelucreaza etc....
 

vali

Active Member
Moderator
Desi in Bucuresti apa e recunoscuta ca fiind ”o dura” (deh, viata o obliga, saraca... :) ), nu mi-am prelucrat-o niciodata altfel decat ”lasand-o sa zaca” o zi sau doua.
Bine... cu exceptia celei folosite la azalee, in care aruncam un ciorap umplut cu turba pentru a-i mai scadea PH-ul. Acuma, nu stiu daca PH-ul scadea de la turba, sau de la ciorap :) ...
 

YAN

Member
Sigur de la ciorap ! :D

Mie in balcon mi se face condens pe geamuri . Nu am geam termopan cu toate ca sunt sigur ca nu are importanta . In fine . Eu mai colectez apa de pe geam cu un burete si o folosesc la flori . In definitiv este apa distilata .
 

YAN

Member
Dar aveti grija cu ce spalati geamul . Eu unul nu am spalat toata iarna asta geamurile pe interior si cred ca apa nu este "poluata" cu chimicale de la solutiile de spalat .
 

vali

Active Member
Moderator
YAN a spus:
Eu mai colectez apa de pe geam cu un burete si o folosesc la flori . In definitiv este apa distilata .
:eek: Mie mi se pare cam ”extrema” metoda (asta ca sa fiu indulgent)... Adica, ma gandesc... indiferent cat de puternic ar fi condensul, cred ca nu poti aduna apa nici cat sa saturi o pisica...
Asta lasand la o parte treaba cu spalatul, sau ne, al geamurilor.
:gandit:
 

YAN

Member
vali a spus:
YAN a spus:
Eu mai colectez apa de pe geam cu un burete si o folosesc la flori . In definitiv este apa distilata .
:eek: Mie mi se pare cam ”extrema” metoda (asta ca sa fiu indulgent)... Adica, ma gandesc... indiferent cat de puternic ar fi condensul, cred ca nu poti aduna apa nici cat sa saturi o pisica...
Asta lasand la o parte treaba cu spalatul, sau ne, al geamurilor.
:gandit:
Vali punem pariu ? Gandeste-te ca eu am rufe macar la doua zile in balcon. Pentru ca am copil mic . Plus de asta nu am calorifer in balcon deci condens se face . Balconul are 6 m . Geamul nu este termopan . :D
 

vali

Active Member
Moderator
Mai Yan, eu n-am nimic impotriva... N-am spus ca ceea ce scrii tu acolo e imposibil. Dar nici nu ma vad adunand apa de pe geamuri pentru a-mi uda plantele, indiferent cat ar fi de mare balconul si de puternic condensul.
Daca tie iti e de folos metoda, e ok.
Dar nu o pot vedea ca pe o modalitate de a ne procura apa. :D
 

Sash

Active Member
Eu am vazut la niste prieteni un sistem "automat" de colectare a apei care se "strange" de pe geamuri. Pe pervaz, chiar sub geam pus un profil de plastic in forma de U (cred ca erau folosite cele pentru cabluri electrice), pus usor inclinat, iar in colt lipita o alta bucatica din acelasi profil care asigura scurgerea apei intr-un recipient.
Respectivii au facut asta ca sa-si salveze peretii de dare si umezeala.
 
Sus