Antirrhinum (Gura leului)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli tie ti-au rezistat TOATE peste iarna?
Te intreb fiindca si mie imi plac.......am cumparat si eu o multime ; am avut doua rosii care se mentin de 2 ani .
 

elipopa

Active Member
Gabiuta, anul acesta am cumparat rasad ca au fost culori pe care nu le aveam, pana acum am avut din cele iesite dintr-un plic de seminte cumparat acum cativa ani din piata, acelea au rezistat peste iarna si am o multime de pui de la ele! sper din tot sufletul sa reziste si cele cumparate si sa se inmulteasca, sunt foarte frumoase, imi plac mult ca infloresc toata vara si se si autoinsamanteaza!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha....deci trebuie sa vad cum trec iarna cu cele cumparate anul asta.Sunt culori frumoase,mai deosebite si mi-ar parea rau ca imi inveseleste gradina. :D
 

elipopa

Active Member
le-am tuns si au inflorit din nou, mai bogat, urmeaza si restul coafatelor saptamana viitoare:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De aia le iubesc si eu ca sunt de nestapinit :) Am un covor adevarat acum din aceste flori.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si mie-mi plac teribil, am avut ani de zile toate culorile, dar in ultimii doi ani s-au imbolnavit sistematic de rugina de nu reuseam sa le scot din boala :( Chiar si in primavara asta au mai rasarit spontan 2 tufitze si si-alea s-au imbolnavit, de-a trebuit sa le smulg. Imi placea teeribl sa urmaresc insectele luptandu-se sa intre in...gura leului :)
 

Roxana Peled

Active Member
Eu cred ca gura leului e o floare in general subestimata. Poate face de la tufite mici si dese pana la tufe chiar mari, pline de flori si miesme imbatatoare... :visator: E foarte usor de cultivat, foarte rezistent - nu am avut niciodata probleme cu el cu vreo boala, gasesti rasaduri de toate culorile la preturi de nimic in orice piata, infloreste in orice conditii iar daca ai reusit sa-l treci peste iarna ..... la mine s-a transformat intr-o nebunie ... am avut unul galben ... o minge de flori devenise....arata ca un copacel. Pacat ca s-a uscat :( tot intr-o vara din asta caniculara, am plecat la mare si cand m-am intors... :cry:

Eu am crezut ca am avut noroc ca a supravietuit iernii, stiind ca este cultivat ca planta anuala. Acum voi spuneti ca se intampla in mod curent ... am unul singur, grena, anul acesta si daca trece cu bine peste iarna, la anul imi umplu toata curtea de gurite de leu :D .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cred ca trecutul peste iarna depinde de zona...eu acum cativa ani am avut o nebunie, de toate culorile, primavara urmatoare mai erau vreo 3-4 si tot asa, doar ce mai scapa cate o capsula de seminte si mai rasarea cate o tufitza, in rest...
Au rasarit spontan si anul asta 2 fire, le las in pace, poate mai rasar la anu'
 

Roxana Peled

Active Member
Inteleg. Adevarul este ca la mine statea pe un balcon, nu chiar inchis dar beneficia poate de ceva protectie. Pe de alta parte era intr-un ghiveci ceea ce nu ar fi constituit un avantaj.
Ma gandesc ca poate daca l-as proteja cu ceva, folie cu bule, crengute, ceva ... poate ar avea mai multe sanse de supravietuire. Secretul este ca in al doilea an devenise o planta mult mai puternica, mai mare, a inflorit mai mult, era alceva decat in primul an sau in general altceva decat "anualii" pe care ii vezi curent prin ronduri.
Asta e ceea ce imi doresc...o gura leului perena, chiar daca implica poate un pic mai mult efort.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata ca de atata timp nu s-a mai scris nimic despre aceasta floare :( .Acum cand toata lumea se buluceste sa cumpere flori care mai de care mai pompoase,fitzoase,etc...ea saracuta aproape ca nu isi mai gaseste admiratori si cumparatori.
Roxana are dreptate:este subestimata.
Din ce am avut acum cativa ani mi-a ramas in gradina o veche si batrana planta care a facut si pui la un moment dat.Grena ,inalta , frumoasa si mai ales rezistenta.
Mai are cineva o astfel de planta?Tare mi-ar place si alte culori.....
 

deutzia

Member
eu am avut anul trecut din seminte toate culorile. unele chiar exagerateee: galben fosfrescent, portocaliu etc.
rezista peste iarna planta? sau iese alta din seminte? este fantastic ce aud. trebuie protejata sau cum sa procedez ca am si anul acesta plantutze din seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt tratate ca anuale.La mine cea de care vorbesc a ramas 3 ani si peste iarna verde,infrunzita.
Ana lasi sa cada semintele si in mod normal ar trebui sa iasa alte plante din cele cazute.
Eu personal nu le-am protejat de loc.
 
Sus