Angraecum spp

sarselia

Active Member
Moderator
Denumire: Angraecum

Familie: Orhidacee

Imagini: sursa www.webshots.com
,,

Origini: Madagascar,Insulele Canare,Africa de Est.

Descriere:Angraecum cuprinde 221 de specii de orhidee si exista inca specii care sunt descoperite in padurile tropicale din Madagascar.Acestea difera prin forma si florile pe care le au dar marea majoritate,datorita aerului uscat in care traiesc,si-au dezvoltat frunzele ca fiind carnoase.E metoda lor cea mai buna de a se apara impotriva caldurii.
Aceasta specie cuprinde o diversitate de modele.De la unele de talie mica,la altele cu talie mare.Unele au o crestere in sus precum Angraecum sesquipedale, Angraecum compactum, iar altele cresc si ajung adevarate tufe.
Cea mai rara orhidee din aceasta specie este Angraecum cadetii.Se spune ca s-ar cunoaste doar 13 exemplare din aceasta planta.

Lumina:prefera lumina puternica dar nu soarele direct.Unele specii precum Angraecum soronium nu va inflori daca nu va avea parte de lumina puternica.

Temperatura: Nu trebuie sa stea la o temperatura mai mica de 15 grade.

Flori: Florile sunt extrem de parfumate (in special noaptea) si au o varietate destul de restransa de culori.Acestea pot fi albe,crem-verzui.Acestea apar de sub axisul frunzelor si au o durata de viata destul de mare.

Solul:Pot fi montate pe o bucata de lemn dar pot fi crescute si in ghivece.Speciile mai mari care pot atinge si 1 metru precum Angraecum eburneum, Angraecum sesquipedale, Angraecum scottianum au nevoie de mult spatiu.
Cele care nu cresc foarte mult precum Angraecum leonis, Angraecum compactum si Angraecum didieri pot creste extrem de bine pe pervazul unui geam.

Udarea:Fiind lipsita de pseudobulbi aceasta nu rezista la perioade de uscaciune.

Aerul:Are nevoie de o umiditate puternica de aceea e de recomandat pulverizarea ei zilnica.Vara umiditatea trebuie sa fie intre 70-80% pe cand iarna se multumeste cu 60%.

Ingrasaminte:Din mai pana in octombrie poate fi udata o data pe saptamana cu ingrasamant lichid pentru orhidee.

Boli si daunatori:Cosenile le pot ataca destul de des.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Angraecum Didieri:

Viovett a spus:
E mai mare floarea decat ghiveciul.



Si e parfumaaaaaaaaaaaata :D
IRINA2714 a spus:
deci nu ma mai joc
si eu vreau :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
dyayzh a spus:
De unde ai cumparat minunea asta? :oops:
dyayzh a spus:
Deci printr-un prieten nu prin comanda :oops: Sa te bucuri de ea :D
Viovett a spus:
Prin comanda Dya.

Sera/magazin e aici : http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/

La pretul plantelor mai adaugi 40 de euro pt transport ( 15 plante) si pt ca nu se poate face plata decat prin transfer bancar, in functie de traseul banilor din banca ta catre a lor se mai adauga 35-45 euro.

Livrarea s-a facut cu mari peripetii pt ca au trecut doar strada nu si numarul casei.
Si "au uitat" sa-mi trimita o planta...
Dar una peste alta am vrut orhidee parfumate si ...sper ca am :rofl:
iudit a spus:
Sa-ti traiasca orideele parfumate si cele neparfumate!
Te urmaresc prin forum destul de des,pt. ca vad ca ai multe noutati!
dyayzh a spus:
Multumesc frumos pentru detalii :D Oricum merita toate eforturile si peripetiile :D
Viovett a spus:
Iudit intai am "adulmecat" prin magazine ... apoi am incercat in forum si m-am cam ametit, si in final am cetit, am ales si ... am comandat. Intelegerea mea cu ele e clara :rofl: daca n-au parfum pleaca dupa prima inflorire...

Dya am dat toate detaliile ca sa stiti la ce sa va asteptati. Ca sfat, cititi cu mare atentie ce ofera exact, ca sa stiti ce cumparati. Bafta.
marean a spus:
Anraecum? Super fain , felicitari, sa ai mult succes cu el si de acum incolo ! :wink:
Viovett a spus:
Mai pregateste o floricica...sunt f bucuroasa ca la cat e de mica se simte de la mai bine de un metru parfumul :D
marean a spus:
E o specie foarte parfumata :wink: .
Sa infloriti cu spor !
 

ira

Member
:clap: Tot pe comanda l-ai achizitionat ?Sa-ti infloreasca cat mai mult si pt fericirea ta sper sa fie si parfumat :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult.Nu pe acesta l-am primit de la niste prieteni din Franta.
Il am din primavara si am vazut ca nu e pretentios deloc.Sper sa fie asa si pe mai incolo...
 

Kati

Active Member
Sarselia, sa-ti traiasca! Dar ca sa vezi florile va trebui sa folosesti o lupa :rofl: dupa cate imi dau seama din poza. Sper ca nu te superi, am spus-o in gluma :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu ma supar!
Asa este ...Este o specie cu florile mici dar multe.Ce sa fac si eu?Daca nu am ales-o eu... :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc mult.Nu pe acesta l-am primit de la niste prieteni din Franta.
Il am din primavara si am vazut ca nu e pretentios deloc.Sper sa fie asa si pe mai incolo...
Mai sincer sa fiu, numai boboci nu sunt pe tija aia...Arata tare ciudat! Este o specie ciudata rau. Are flori mici planta ta, nu-i asa????? :eek:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am vazut astazi la Hornbach o varietate de Angraecum de dimensiunile unui cymbidium - foarte mare si florile erau de asemenea foarte mari.
Si pretul pe masura: 199 RON...dar mi-a ramas inima la floarea aia...
 
Sus