Ananas - ajutor !

radu

Member
Credeti ca ananasul meu a inceput sa aiba probleme daca au inceput sa se usuce varfurile frunzelor ? Il stopesc la 2 zile, umiditatea din camera e undeva pe la 55% si il ud la 7 zile imbiband bine pamantul cu apa . E bine cum procedez ? Uscarea frunzelor la varf se datoreaza apei sau a unei boli ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ananasul este o bromelie, adica are un colet mic de radacini. Ideea e sa-l uzi mai putin la radacina pentru ca fiind mica nu are cum sa absoarba cantitatea de apa pe care i-o administrezi tu. Mai mult stropeste-l pe frunze. Adica, uda la radacina superficial cam la 7 zile dar in intervalul asta stropeste pe frunze cu un pulverizator cam de 2-3 ori.
 

radu

Member
Poate ca l-am udat dupa achizitionare un pic c-am mult... pana s-a scurs apa in tavita . Ce pot face sa opresc ofilirea varfurilor ? Sa tai varfurile uscate ?
Am uitat sa precizez ca ananasul achizitionat are fruct si n-as prea vrea sa-l pierd !



Multumesc !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ca sa stopezi problema, trebuie sa reglezi udarile. Insa pagubele produse nu ai cum sa le recuperezi. Poti sa tai portiunile afectate si daca frunzele continua sa se vestejeasca sau sa se usuce inseamna ca inca nu esti pe ritmul corect de udare.
 
Sus