amenajare sant

nick1971

Active Member

cum sa fac sa arate frumos acest sant?
terenul este putin in panta, se exclude varianta betonarii ptr ca astfel partea dreapta va balti in apa cand ploua.
iarna trecuta am facut prostia sa-l astup cu pamant si in primavara nu se putea trece de jumatatea gradinii ptr ca baltea totul.

am pus o plasa indoita si vroiam s-o umplu cu pietre, asa trecea apa si nu erau probleme, dar nu mi-a placut nici cum arata si in plus nu aveam de unde sa iau atata piatra(adica aveam dar costa cam mult :) ), e lungime cam mare, vreo 30 m
deci o solutie sa nu ma coste nici prea mult :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
plasa de sarma o mai ai acolo?
daca da, o poti fixa direct pe pamanat , ca sa dea stabilitate, sa nu se surpe din cauza precipitatiilor malul santului
cam mult 30 m :? ce sa inventam noi?
 

nick1971

Active Member
aleynad a spus:
plasa de sarma o mai ai acolo?
daca da, o poti fixa direct pe pamanat , ca sa dea stabilitate, sa nu se surpe din cauza precipitatiilor malul santului
cam mult 30 m :? ce sa inventam noi?
o mai am
 

ghia_don

Active Member
Mihai...inteleg ca tocmai cu pamint nu-l vrea umplut :wink: ...si nici cu apa, ca e un sant cu rol de drenaj pentru gradina...
Daca ar avea malurile mai oblice, le-ai putea inierba....sau incearca sa "tapetezi " peretii verticali cu plasa rabit pe care am vazut ca o ai deja acolo, peste care fixezi bine palsa sudata cu patratele mai mici. In cazul asta peretii nu mai sint in pericol sa se rupa.
 

nick1971

Active Member
mihai63 a spus:
Cam lung santul ala :eek:
Ai facut un calcul cat te costa sa-l umpli cu pamant?
Sau umpli jumatate din el si in cealalta jumatate faci un paraias(cumperi folie speciala,o pompa,cativa metri de furtun si multe,multe pietre)
Uite aici un link....sa te inspiri
http://www.youtube.com/watch?v=r-wXPXKNvX0&NR=1
nici nu se pune pb sa-l umplu cu pamant, e facut acel sant cu un rost, terenul avand putina panta, daca n-ar fi santul ar balti jumatatea din spate a gradinii in apa.
vreau doar sa-l fac sa arate frumos. am vazut la baumax pavaje grila sa treaca apa prin gauri, dar ma duce cam mult [/img]
 

ghimpe--

Member
Cred ca cel mai bine este sa investesti intr-un sistem de drenaj, costa destul de mult, dar scapi de sant (cam inestetic si putin periculos pentru copii mici).
 
ce rost are acel sant, afecteaza si vecinatatea , cam ce debit are , cat de des curge apa prin el , ai vreo idee de amanajare in scop utilitar (elesteu , irgatie,cresterea pasari de apa ), peisagistic !!!! ???
 

elenafles

Active Member
Dupa cate vad acel sant este un canal de desecare.Ar arata mult mai bine daca ii faci taluzele mai inclinate in asa fel ca sectiunea canalului sa fie trapezoidala cu baza mica de 0,5 m .In felul acesta s-ar stabiliza malurile.Taluzele insamantate cu gazon iar sus pe malul stang si malul drept al canalului as planta buxusi la distanta de 2-3 m intre ei pe care i-as tunde sub forma de sfere.Pana cresc buxusii intre ei poti semana un rand de craite si astfel canalul ar arata mult mai vesel.Sau poti planta butasi de trandafiri. :D
 

IZA

Active Member
Ce zici daca ai planta irisi de balta? Te costa doar munca ca sa-i scoti si uite cum arata. Iubesc santurile :) . Eu i-am luat de pe un sant si s-au inmultit repede. Acum stau la o gura de scurgere.
 

Carmen 1

Member
Pune tuburi in sant pentru drenaj iar deasupra poti pune pamint si planta ce vrei tu,am mai vazut asa ceva .
 
Sus