Amenajare gradina de munte

redknee

Member
tranda09 eu iubesc muntele cum iubeste calu` iarba :)
prefer la munte 2 zile decat 7 la mare dar sunt totusi deschis la idei noi, vroiai sa imi propui ceva sau aveai vreun link catre ceva mai altfel?
sau oricine de aici, doar deaia m-am bagat sa primesc idei :)
 

tranda09

Member
Ia citeste, nu esti singurul cu aceasta problema si aceeasi altitudine. Incerc sa gasesc ceva si-ti trimit.

Posté le 18/02/2008 10:25:23


bonjour,
je viens d'acquérir une maison en montagne, à 1000m d'altitude et je voudrais préparer mon jardin mais je n'ai aucune idée des plantes qui supportent ce climat. Avez-vous des conseils à me donner?

églantine
Messages postés : 432 Posté le 18/02/2008 10:38:07


Bonjour Chayotte,
mon seul petit conseil: regarde les jardins de tes voisins ou demande-leur carrément ce qu'ils font pousser. Parfois c'est la variété qui compte le plus.
Moi je suis à 600m et j'ai dû renoncer à un certain nombre de choses:melons, poivrons, aubergines...alors que les tomates (sauf l'an dernier) s'y font très bien.
Mais bon, ça dépend aussi de la terre, l'orientation...
 

celeste

Member
O gradina japoneza cred ca s-ar potrivi, cu pini, jnepeni, ienupar, merisor, smardar, stanci si trunchiuri de copaci asezate in diferite forme. Exista sus pe munti, la inaltimi si mai mari decat ai tu (si chiar in zone foarte expuse vantului, frigului si zapezilor), pe langa florile amintite mai sus niste plante atat de delicate, de frumoase si extrem de rezistente la temperaturile scazute, dar care nu stiu din pacate cum se numesc. Parte din ele am incercat sa le aduc si eu aici jos, la noi, dar nu se pot adapta la caldurile noastre. Ar trebui sa gasesti acele elemente decorative care sa se potriveasca reliefului terenului tau, fara sa faca nota discordanta cu mediul din care face parte, dar sa aiba un specific aparte, ca atunci cand il privesti sa te recunosti pe tine insuti.
 

redknee

Member
noroc ca stie google sa traduca ca altfel ma uitam ca gaina-n lemne :rofl:
sti care e problema... acolo in zona aia sunt cateva cabane(unde nimeni nu a plantat nimic decat un brad sau 2) si cateva case batranesti unde locuiesc oameni de 70-80 de ani si nici ei nu au nimic in gradini...
toata zona e folosita ca fanata pentru cai si vite...
cateva inseamna 10 cabane si 8 case pe o suprafata de nu-i vezi capatul...
asa e toata zona aia... iar daca ma duc mai jos(mai spre cluj) ma uit degeaba ce au aia pe acolo ca diferenta de temperatura si altitudine e deja imensa.
 

redknee

Member
celeste a spus:
O gradina japoneza cred ca s-ar potrivi, cu pini, jnepeni, ienupar, merisor, smardar, stanci si trunchiuri de copaci asezate in diferite forme. Exista sus pe munti, la inaltimi si mai mari decat ai tu (si chiar in zone foarte expuse vantului, frigului si zapezilor), pe langa florile amintite mai sus niste plante atat de delicate, de frumoase si extrem de rezistente la temperaturile scazute, dar care nu stiu din pacate cum se numesc. Parte din ele am incercat sa le aduc si eu aici jos, la noi, dar nu se pot adapta la caldurile noastre. Ar trebui sa gasesti acele elemente decorative care sa se potriveasca reliefului terenului tau, fara sa faca nota discordanta cu mediul din care face parte, dar sa aiba un specific aparte, ca atunci cand il privesti sa te recunosti pe tine insuti.
cascada din imaginea pusa de mine ar merge bine cu zona doar ca imi o sa folosesc bolovani din zona si nu asa rotunjiti ca cei din imagine tocmai ca sa nu stric aspectul zonei.
dar tot mai trebuie ceva in jur ca altfel ar arata ca o cascada picata din cer :(
deaia mi-e si greu sa imi imaginez ce sa fac acolo...
o sa caut niste poze sa explic mai clar cum arata zona respectiva.
 

redknee

Member
Uite poze facute de pe terasa din fata cabanei,
sa va imaginati ca in jur sunt dealuri imense, padure de brad cat vezi cu ochii, stanci si la linia orizontului se vad varfuri muntoase.
lacul continua in stanga si dreapta pozelor
P.S bucata pe care vreau sa construiesc nu se vede in poze dar caut si cu acea bucata




 

celeste

Member
Redknee, e raiul pe pamant acolo la tine ! Ce noroc ai avut sa gasesti asa ceva ! Dar ai si stiut unde sa cauti !
N-am pomenit brazi si molizi ca mi-am inchipuit ca sunt destui prin zona si oricum cred ca si pe terenul tau. Mda, cred ca ar trebui sa ne facem si o idee a terenului cu pricina, nu numai a mediului inconjurator, care e mirific. Ai un parau sau un izvor pe care vrei sa-l transformi in cascada ?
 
A

Anonymous

Guest
[melcule pana la urma poza e de la tine de acasa sau e furaciune?
ca daca e a ta ..io n-ash mai schimba nici o frunza e perfecta
da si aduce cu o gradina japoneza
ash zice ca chiar une zen
ca nu foarte spiritualizata
 

redknee

Member
Celeste am un izvor care vine de sus din munte pe care-l folosesc pentru a avea apa in cabana(e si potabila) si pe el il voi folosi pentru ca pe cand ajunge la mine apa are pe tub deja 10 atmosfere si deci imi ajunge sa fac o cascada zdravana si sa raman si cu presiune buna in cabana.
Elf_a :( :eek: cum sa fie furaciuni? Sunt facute de mine cu manuta mea de pe terasa cabanei.
 

tranda09

Member
Este un peisaj de vis... Parca vad un film cu cabana ta in acest peisaj, cu zapada mare , tu in casa la semineu si niste ursi prin padure. Chiar, nu-ti iei o arma de vanatoare?Eu n-as mai face nimic la aceasta splendoare. Doar un gratar rustic.
 

redknee

Member
tranda09 a spus:
Este un peisaj de vis... Parca vad un film cu cabana ta in acest peisaj, cu zapada mare , tu in casa la semineu si niste ursi prin padure. Chiar, nu-ti iei o arma de vanatoare?Eu n-as mai face nimic la aceasta splendoare. Doar un gratar rustic.
Pai vreau sa fac ca am in stanga cabanei portiunea aia mare goala... in afara de niste brazi in fata gardului(la fel ca cei din poza) nu mai este nimic acolo decat un alt gard... ma enerveaa sa vad asa o portiune fara nimic pe ea decat niste flori bastinase ...
arma nu imi iau ca nu imi e de folos, ursii nu prea dau ei pe acolo decat f rar in iernile grele si in rest mai vin lupi dar tot iarna si eventual caprioare si mistreti dar nu ma deranjeza ei pe mine... oricum si daca vin numai iarna vin si iarna e tare greu sa ajung acolo... ma duc f f rar iarna...
in plus nu au cum sa intre in cabana :)
peretii sunt ziditi din caramida, la geamuri am instalat gratii de nu trece nici bomba de ele iar usa e de metal(toate astea puse anti hoti dar oricum nu este urs la noi sa treaca de gratii sau de usa aia).
si oricum nu au animalele salbatice ce cauta acolo, se duc daca se duc la casele localnicilor unde simt miros de haleala si de animale.
sunt in siguranta din punctul asta de vedere.
 

Ariana

Member
Avem si noi un teren la munte, dar nu e asa la o altitudine mare precum cel al redknee. E un teren in panta destul de mare si avem si o casuta de pamant care e foarte racoroasa ziua. Eu acum daca ar fi sa-mi fac casa pe cuvantul meu ca mi-as face una din lut. AAA si cel mai fain e ca acolo avem curent, semnal la telefon cam o liniuta si avem si internet wirless.
Ne-am apucat sa punem niste panselute salbatice pe langa casa, si niste busuioc ce-l aveam eu intr-un ghiveci.
Uite cateva poze :








 

Ariana

Member
In prima poza e casuta de pamant, are doar o camera , restul e sura de lemne si unelte si un cotet. in ultima poza e privelistea pe care o avem de pe pajistea din spatele casei. E un loc foarte linistit la 200 km de bucuresti. Mergem aproape in fiecare week-end sa mai trebaluim cate ceva, chiar daca nu avem bani momentan de aranjat curtea mai mult. Dar toate vor veni incet incet.
 

elmo

Member
foarte frumoasa locatia...si linistita. De amenajari ai timp...cu timpul le faci pe toate. felicitari
 

aleynad

Active Member
Moderator
pe saracul redknee tot nu l-am lamurit ce plante sa puna in gradina :(
eu subscriu la ideea cu plantele de primavara, la el ar putea inflori vara :D
 
Sus