Amenajare gradina de munte

redknee

Member
Hai ca ma bag si eu aici.
Am si eu o gradina(impropriu spus) la Belis si as vrea niste sfaturi pentru amenajare.
Zona e destul de dificila pentru plante singurii copaci care cresc acolo sunt conifere si cate un mesteacan pe ici colo.
Terenul este destul de drept iar pe o portiune de 1600-1800 mp as vrea sa amenajez ceva pe stil montan.
Problema e ca acolo toata vegetatia se trezeste la viata destul de tarziu(pe la mijlocul primaverii - inceputul verii) iar iernile sunt foarte grele, zapada ajunge in general la 1-2 metri si se topeste total abea pe la mijlocul primaverii.
Am plantat ceva flori mai rezistente asa de proba dar nu apuca in veci sa dea floare, se face bobocul dar pe cand sa iasa floarea vine toamna si salut.
Sunt o gramada de flori acolo e drept dar sunt specifice zonei(vreo 6-7 specii) dar si ele au inflorit cam acum 2-3 saptamani iar iarba abea acuma a ajuns la o inaltime de ... 15cm...
Deci nu e tocmai o zona in care sa pui lalele...
Are cineva vreo idee ce copaci ar putea creste acolo? Ceva idei si poze cu aranjamente pentru o astfel de gradina?
Eu ma tot gandesc de vreme buna ce sa fac dar numa nu imi vine o idee buna.
Portiune care urmeaza sa fie amenajata are cam 60m/30m si e dreapta fara denivelari si pante etc.

P.S ca sa va faceti o idee despre ce inseamna acolo iarna sa va imaginati ca lacul ingheata asa tare in zona asta incat acum 2 ani unu trecea cu tractorul si remorca plina cu lemne peste lacul inghetat de pe un mal pe celalalt... Iar eu am am reusit sa ajung la cabana cu ajutorul unei sanii trase de cai pentru ca jeepul cu care am incercat nu a facut fata fiind prea greu se ingropa in zapada pana se punea cu burta pe jos si rotile mergeau in gol...
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Au la Hornbach flori de colt,multcantatele edelweis,cred ca ele rezista la polul frigului de acolo.Zmeura,mure si ele cred ca rezista.Ienupar e asemenea.
 

redknee

Member
dap, zmeura si mure si chiar si fragi sunt pe acolo dar as vrea si ceva copaci mai sanatosi si cu crestere cat de rapida daca se poate.
pacat insa ca hornbach nu vor si la cluj :(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu desi am gradina in Baragan nu m-am putut abtine si am luat floare de colt,o sacsie mare,inca n-am plantat-o ,daca vrei incerc o injumatatire,e pacat sa nu ai acolo.
 

redknee

Member
Mnina a spus:
Eu desi am gradina in Baragan nu m-am putut abtine si am luat floare de colt,o sacsie mare,inca n-am plantat-o ,daca vrei incerc o injumatatire,e pacat sa nu ai acolo.
daca ai vreun mod bun de trimis la cluj iti cumpar injumatatirea daca reusesti .
 
A

Anonymous

Guest
cimbrisor,campanule de munte ,garofitze de munte,in general plante luate de pe munte
merg si lalelele ale pitice ,care infloresc pe la inceputul lui martie in zonele joase,chiar si cu intarziere de 2 luni in mai pot inca inflori
io ash pune si tufanele
ca sunt rezistente
vezi ca e mai jos un topi"flori pt o gradina de munte la bran .poate te inspira
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca ar fi frumosi rhododendroni din aceia care cresc mari la 1-2 m inaltime. Si cred ca se poate incerca cu toti arbustii si arborii care infloresc primavara:
Arbusti-keria, forsythia, gutui japonez- adica chaenomeles japonica, Chimonanthus, unii trandafiri cataratori, lamaiita adica philadelphus coronarius, unele clematite.

Arbori- tei, artari.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
O pot pune pe tren,il rog pe conductor si cand soseste ghezasul esti pe peron si o preiei.
Mai merge si catina sa pui in gradina,afine.
 
A

Anonymous

Guest
poate pune multe ,da ma indoiesc ca la altitudina aia unde te plimbi cu tractoru pe gheata pui rododendroni
a stia sunt hibrizi
merg poate rododendroni de ai de munte .din bucegi,da de unde sa-i iei ca-s ocrotitzi
2 rododendronii aia hibrizi au nevoie de protectie iarna si vara de "umbrelutze" ca nu le place sa le arda soarele frunzele
si clematitele au nevoie de protectie la tilpina
tei la inaltzime?
mira-ma-sh
artzari da
da nu vad de ce sa se apuce de impaduriri....cand vrea gradina
oricum trebuie mai multe date
inaltzimea,insorireamdirectia vanturilor si dupa aia stabilit ce pui in gradina si care sunt axele principale
ca banuiesc ca vrea melcu gradina nu adunatura?
 

tranda09

Member
redknee a spus:
Hai ca ma bag si eu aici.
Am si eu o gradina(impropriu spus) la Belis si as vrea niste sfaturi pentru amenajare.
quote]
La ce altitudine esti?
Iata ce am eu la 760 m altitudine:

Sa stii ca la mine crinii abia acum fac boboci iar Keria mai are inca floricele pe ea.Am plantat hibiscus de gradina si crin de toamna si se dezvolta f bine. Am indraznit sa pun si un migdal luat de la Bv si a trecut 2 ierni cu bine ( infasurat si imbrobodit)Nu-ti fie teama sa incerci. Lalelele s-au terminat de 2 saptamani.O sa vezi ce merge si ce nu.
 

redknee

Member
hmmmm chiar nu stiu altitudinea exacta... daca ajuta cu ceva pe cineva terenul e situat pe malul lacului belis spre coada lacului(nu chiar la coada dar mai spre coada decat spre baraj)...
daca merg in weekend imi iau gps-u cu mine sa vad daca stie el inaltimea...
Vreau acolo nu neaparat gradina cu flori cat sa aranjez acea portiune pe care nu creste decat iarba si ceva flori specifice zonei si ma enerveaza sa vad asa gol cu toate ca florile alea sunt multe si arata superb dar si ele vor ramane...
Vreau si flori si bolovani si copaci si tot ce pot indesa acolo.
Problema principala e iarna si frigul din iarna acolo... daca lacul ingheata in halul ala de sa treci cu un tractor cu remorca si plin cu lemne(adica ceva tone bune)... va dati seama cam cat de frig e iarna...
vantul bate din toate directiile dupa cum are chef, fiind pe malul lacului curentii bat cand cum... se poate schimba directia lui de la un minut la altul... zona crepusculara...
Zona care urmeaza sa fie amenajata are soare de cand rasare pana apune deci mai greu umbra acolo... cat mai face cate un copac de la marginea gardului dar cum sunt brazi nu au tocmai o coroana bogata... na brazi...
Mnina iti multumesc mult pentru bunele intentii dar garantat 100% o sa ratez trenu dat fiind ca nu stiu acuma ce o sa am de facut peste 5 minute :(
 

redknee

Member
Update:
e la cota 1100-1150 dar e mult mai frig decat ar trebui sa fie datorita curentilor de pe Somes care e practic raul pe care s-a format lacul...
 

tranda09

Member
redknee a spus:
Update:
e la cota 1100-1150 dar e mult mai frig decat ar trebui sa fie datorita curentilor de pe Somes care e practic raul pe care s-a format lacul...

Brrrrrr, ce frig e!Si ce sus e!Dar e pitoresc in tot timpul anului.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am cautat si eu pe Google. E superba zona. Cred ca stiu unde merg in vacanta :D Nu cred ca trebuie sa te plangi ca bate soarele toata ziua daca zici ca e asa frig. Vantul se poate rezolva cu copaci plantati in jurul terenului, nu stiu de care ca nu prea ma pricep. Ca flori, vezi si tu ce au localnicii de acolo, poate iti dau si tie, ca alea sunt adaptate la conditiile de acolo. Cu trandafirii nu cred ca ai probleme, daca-i acoperi bine iarna. Si dalii cred ca ar merge, daca le pui dupa ce trece riscul de inghet, si le scoti toamna. Sunt frumoase si infloresc tot timpul. Lalelele si narcisele apar atunci cand se incalzeste, deci cred ca poti pune si de-alea. Si la mine au inflorit cu mult dupa ce inflorisera aici pe forum. Si le-a prins si o tura de zapada dupa ce rasarisera.
Ideea e ca merita sa incerci. Ca daca doar te intrebi, nu cred ca te lamuresti vreodata. Sau ai incercat deja :? Sa ne arati si poze, ca noi suntem tare curioase/curiosi.
 

redknee

Member
aia vreau si o sa si fac, vara asta si pe langa ea o sa vina flori si copaci si altele.
ma enerveaza la culme spatiul ala gol de acolo...
 
Sus