Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
aseara am rupt frunzele de la amarylis si l-am pus intr-o cutie de carton in balcon, ca deocamdata acolo e mai rece, am scuturat bine pamintul insa nu am rupt si radacinile trebuia ? Camiiiiic spune-mi tu oare trebuia sa-i rup si radacinile ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu! cele care se usuca de la sine le poti rupe cu grija ca sa nu ranesti bulbul. Celelalte de ce sa le tai?
 

angela draganoiu

Active Member
inseamna ca am procedat corect si eu. uuuf ce teama mi-a fost ca am gresit pt ca im este tare drag bulbul asta care face o floare rosie ca focul.
 

angela draganoiu

Active Member
oau Cornelia e frumos rau.
am vazut intr-o revista "Flori si plante" mai veche aratau amarylis pusi in vaza de flori cu putina apa si era unfloriti oare erau pusi acolo numai pt poza sau se pot tine si asa ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiu ca intr-un an mi s-a rupt tija florala si am pus-o in apa. Florile s-au pastrat frumoase si bobocii s-au deschis. Cred ca e important ca bobocii sa fie macar colorati cand tai tija s-o pui in apa.
 

dorinas

Member
Angela daca te referi la bulbul pus in vaza ca sa infloreasca, se poate pune dar din pacate dupa inflorire bulbii se epuizeaza si se arunca. Daca te referi doar la tija cu flori se poate si asa cum a zis Cornelia dar nu vad rostul daca ai planta pentru ca pe planta florile supravietuiesc mai mult.
 

angela draganoiu

Active Member
Dorina intr-adevar ma refeream la crini cu bulb pusi in vaze cu apa. in revista aia nu se spunea nimic despre faptul ca bulbul se arunca dupa inflorire insa ii aratau ca o varianta de decoratiune in casa. m-am gindit eu ca nu e bine asa. vedeti asta e defectul acestor reviste nu spun adevarul si pun niste poze superbe si ........... atit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa va spun ceva, tot in legatura cu Charisma ... Tija florala crescuse cam stramba cat a fost bulbul neplantat. Ieri, dupa plantare, am gasit totul drept si frumos. S-a "simtit"... :rofl:
 

camic

Member
CORNELIA si la mine a crescut putin stramba prima tija florala...dar vad ca am mutat-o la alt geam mai luminos si se indreapta. A doua tija inca e mica dar merge drept.
 

Hariclea

Member
Ce dragut e! Eu de-abia acum l-am pus pe al meu... dar are deja boboc... :wink: sper sa ajunga floare, ca este putin mutilat... de la transport, probabil...
 

roxy

Member
Mi-a inflorit Charisma . dezamagire mare :( . eu credeam ca are alta culoarea. oricum il iubesc :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus