Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cory_helen

Active Member
mersi frumos, arselia... chiar azi ii scot si ii pun in ziar... am facut un loc in camara pentru cactusi...

ii pun acolo pana in decembrie-ianuarie... cam asa...

sper sa le fie bine... va tin la curent... :wink:
 

michaela

Active Member
cory_helen a spus:
mihaela, am si eu vreo 5... trebuie sa nu-i mai ud din octombrie? ca asa inteleg...

bulbii sunt cam stafiditi... o sa-i scot sa-i pun in ziar... sau pot sa-i las in pamant...

ar trebui sa ma uit si la bulbi... mi-ar parea rau sa nu infloreasca... anul trecut au fost o frumusete...

:?
Cum adica bulbi stafiditi? Cand strangi de bulb... e moale? nu e bine sa fie stafiditi :?
Unii pastreaza mai multe "paturi"de frunze uscate, dar mare majoritate in perioada de crestere/vegetatie au bulb turdescent, nicidecum stafiditi.
Usor anemiati/stafiditi sunt imediat dupa inflorire, dar odata inceputa vegetatia, udarea, hraniti cu ingrasamant, isi revin.
Daca le asiguri repaus, sigur vor inflori la fel de frumos ca anul trecut :D

P.S- sfatul Arseliei este acelasi care ti l-as fi dat si eu :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
De regula daca sunt moi inseamna ca i-ai udat prea mult de aceea verifica-i mai bine pentru a vedea ce si cum este cu ei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dar ce se mai aude de puisorii de amaryllis , la mine o duc bine , dar nu ii scot din pamant cum sugereaza multi , asa vor fi mai mari ma anul , ca pana dau iar frunze iar reia ciclul si nici nu fac flori asa mici

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , eu nu am scos ca sa nu rup radacinile , abia la primavara ii mut in ghivece separate si scot culori noi :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
In cat timp ar trebui sa infloreasca piticii?
Si eu am cativa semanati de mine si altii primiti de la Gabiee(Multumesc tare frumos!) si sunt tare curioasa ce si cum va fi cu ei...
 

gabiee

Active Member
pai ... ma gandesc ca inainte de 3-4 ani nu vor inflori :( , eu am bulbi-pui , de 3 ani si inca nu au inflorit .....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa stiam si eu si precum mi-ai mai spus si tu dar totusi speram sa imi spuna cineva ca exista si o perioada mai scurta de timp.
Dar, in acelasi timp, si leandrii obtinuti din seminte se spune ca infloresc tot dupa 3-4 ani dar la mine s-a intamplat altceva...
 

gabiee

Active Member
deh.... cine stie ce le faci tu :wink:
poate la anul ne spui ca ti-au inflorit amarilisii , ca pe toate 6 jardinierele pe care le am cu bulbisori le mut la tine :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Faina treaba Gabiee.Dar nu cred ca voi mai avea noroc de 2 ori.
Dar sa vedem ce se mai intampla.Important e sa le mearga bine acum ca vine iarna ca vara sigur vor creste bulbisorii frumos de tot.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa fie cam cat o ceapa mai mare , dar vor inflori cam in anul 3 dar cu flori mai mici si apoi tot mai mari
 

gabiee

Active Member
am pus 2 jardiniere in casa la caldura , si restul in camara , unde sunt acum vreo 15 grade si la iarna vor fi vreo 5-10 grade .....
parca le merge mai bine celor care stau la racoare .... :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e destul de relativa ecuatia cu temperatura , eu zic ca poate cresc vegetativ dar cu siguranta nu le place sa fie f frig
 

gabiee

Active Member
ma gandeam si eu , ca daca va fi mai frig , nu prea o sa le placa la 5 grade .... dar nu prea mai am loc sa le pun pe toate la caldura .....
poate voi mai baga cateodata un radiator ....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poti sa pui lumanarele din alea in cutiute de aluminiu , depinde de spatiu dar incalzesc f bine si se consuma/opresc singure
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus