Am nevoie de ajutor

sfrangu

New Member
Buna tuturor! Am mai fost pe forumul "vechi", dar cind am incercat sa ma loghez aici nu m-a mai recunoscut, asa ca a trebuit sa ma inscriu din nu si a durat cam o saptamina aprobarea adminilor. Dar le multumesc, pentru ca aici sper sa gasesc ajutor pentru palmierasii mei. :(

Am doi palmierasi care nu o duc prea bine si chiar nu am idee de ce. Pun pozele lor pentru ca am nevoie sa stiu exact ce "model" sint. Am cautat pe net foarte mult, dar informatia este prea multa si m-am pierdut aiurea fara sa gasesc exact ceea ce vreau.

Problema e ca se usuca si nu stiu de ce. Le-am taiat frunzele uscate dar vad ca se usuca in continuare. Nu i-am udat excesiv, pentru ca sfaturile primite cind i-am luat au fost sa-i udam cind pamintul e uscat (stiti voi, incarcatul pamintului cu degetul, sa vezi daca e umed sau nu). Eu ce ma fac cu ei, ca sufar si eu pe linga ei, cind ii vad ca nu le merge bine!

Va rog mult sa-mi ziceti cum ii cheama si ce sa le mai fac.

Multumesc mult!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai fost validat(a) in aceeasi zi in care te-ai si inscris, numai anuntul de validare a venit tarziu. In mod normal va puteti loga la cateva ore dupa inscriere, nu mai e nevoie sa asteptati anunturi si confirmari.
 

sfrangu

New Member
Ah, imi pare rau, nu am stiut. Dar nu e bai, bine ca pot intra. :rose:

Cum pot pune si eu o poza-doua aici?
 

carmenn

Member
prima cred ca e Dracaena massageana , iar ultimele 2 sunt dracaena marginata...
insa nu stiu de ce li se usuca frunzele in felul asta, cel putin avand in vedere la marginata ca sunt frunzele de la baza tulpinei, cred ca este un mod de crestere al tulpinei, care am eu impresia, se "imbraca" din frunzele uscate...poate gresesc...
 

sfrangu

New Member
La primul aproape toate frunzele de la palmierul mai mare sint uscate si nu vad ca ar vrea sa creasca altele din mijloc, cum faceau pina acum. Daca moare ala mare, am... belit-o, sa ma scuzati, ca nu am cum sa-l desprind de ala mai mic (care vad ca o duce mai bine). In vara, deci cam acum 3 luni i-am mutat in ghiveciul asta in care sint acum (ca e mai mare) si nu s-au putut desprinde radacinile. Nici nu am fortat, stiam ca nu le-ar face bine. Deci daca moare ala mai mare probabil ca nici celui mic nu-i va mai merge bine, nu? :cry: De ce i-or vinde asa, mai mult intr-un ghiveci, nu stiu. :?

In ultimele 2 poze sint aceiasi palmierasi, doar ca i-am pozat eu de 2 ori, o data cu blitz, o data fara. Acolo sint de fapt 3 copacei, frunzele lor cam asa se usuca de felul lor. Adica de fapt nu asta ma ingrijoreaza la aia, ci faptul ca unul s-a pleostit. Am incercat sa-l fixez de bara de la balcon, dar vad ca n-a mers, pare mort. Oare daca-l tai de sub frunzele moarte si de sub zona "inmuiata" si-o mai reveni? Sau e decedat de tot, saracutul? :cry:
 

carmenn

Member
pana se muta topicul raspund aici :
frunzele se pot ingalbeni de la excesul de apa, care produce si putrezirea radacinilor....
poate ar fi mai bine sa le scoti din ghiveci sa verifici radacinile...
faptul ca zici ca tulpinile s-au inmuiat cred ca asta arata...
spui ca este pe balcon...inchis sau deschis? caci minumul pe care il suporta e de 10-12 grade...pune un termometru sa vezi cate grade ai pe balcon.
 

sfrangu

New Member
Exces de apa nu cred ca au, ca am respectat udatul rar, cu incercatul umezirii pamintului (chestia cu degetul bagat in pamint). Tul[ina s-a inmuiat doar la unul dintre cei cu tulpinitele subtiri de tot. Iar ceilalti doi, care sint in acelasi ghiveci, sint bine-mersi.

Balconul e deschis. Dar este inca cald (inca nu am ajuns la 12 grade C noaptea), ziua chiar pina la 31-32 grade C. Si foarte uscat, evident, deci apa oricum nu rezista prea mult, ca se evapora. Vroiam sa zic de apa care iese din ghiveci si sta in farfuria ghiveciului si de unde apoi si-o trage pamintul inapoi in ghiveci. Nu apuca, pentru ca se evapora rapid.

Se poate sa aiba importanta faptul ca avem palmieri mari in curte? Unul chiar linga usa noastra de la intrare, deci f. aproape. Daca va pricepeti la boli "interrasiale", o sa pozez si palmierul asta mare, eu stiu, poate o avea ceva si da si la mititeii mei. :(
 
Sus