Am desfiintat via din curte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Blitz

Active Member
Sunt o criminala...
... sa nu va speriati, nu am omorat pe nimeni.
DAR: am decis sa desfiintez via din curte si de pe garaj :oops: :oops: :oops: .
Problema mea este ca respectiva vie este pe niste stalpi de metal de acum 50 de ani, mancati de rugina, etc. O parte de vie a fost trasa pe garaj, unde imi "papa" sistematic hidroizolatia :cry: :cry: :cry: . In plus respectiva vie este la asa o inaltime incat imi trebuie o scara mare sa o tund, sa o culeg, sa ... orice altceva. Sincera sa fiu- imi este frica sa raman peste iarna asa, iar inlocuirea stalpilor de sustinere ar costa o avere. Si tot nu as ajunge fara o scara mare la vie...
Asa ca, oricat de rau imi pare, am decis sa termin cu ea.
Nu stiu daca este ok ce am facut, dar asta este.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:eek: si voiai sa te spovedesti inainte ? :)
asta e, sunt sigura ca vei inventa altceva frumos in locul ei, deci capul sus!
si nu ne ma speria cu astfel de titluri :whew:

vrei sa te ajutam cu idei pentru zona respectiva?
din gura...e mai usor :rofl: si ne pricepem tare mult la asta :rofl:
eventual tu poti alege varianta de amenajare care te tenteaza :wink:
 

Blitz

Active Member
Da, am vrut sa ma spovedesc. Sa vad cum va arata dupa "crima" si apoi sigur gasesc ceva sa fac sa arate mai bine si sa nu fie periculos pentru garaj, masini, casa. Si ceva ce pot ingriji ca lumea singura. Pentru ca mie imi este frica sa lucrez pe scara.
Multumesc pentru incurajari!
 

mymo

Active Member
Atat de greu se scot radacinile de vie,am scos si eu anul trecut multe dar au iesit si anul asta :(
Spor!
 

isabella

Active Member
Blitz , sunt sigura ca motivul a fost foarte intemeiat daca ai taiat-o asa ca nu te mai necaji , vei planta altceva in loc :D
 

mg

Member
Nu se poate transforma in " copaci de vita " ???? Am vazut asa ceva in magazine , de vinzare , si costa o caruta de bani ...dar si arata interesant ...
 

Blitz

Active Member
Am comis fapta. Dar nu prea imi place rezultatul, este destul de "cheala" gradina mea acum. M-as bucura daca mi-ati da idei ce as putea sa fac, mai ales cu garajul care arata ca o cusca... :oops: :oops: :oops:



Oricum, daca va uitati pe fotografiile cu structura metalica veti intelege de ce am luat decizia. :wink: :wink: :wink:
 

gabiee

Active Member
si noi am scos azi toti prunii de la strada din fata casei
ma pregatesc la aceasta " crima " , de vreo 5-6 ani , dar nu am reusit sa-l conving pe sotul meu pana acum
ce ma sfatuiti sa punem in loc ....?
ceva ce sa nu faca umbra multa , dar sa retina cat decat praful
sunt in dilema :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
gabiee a spus:
si noi am scos azi toti prunii de la strada din fata casei
ma pregatesc la aceasta " crima " , de vreo 5-6 ani , dar nu am reusit sa-l conving pe sotul meu pana acum
ce ma sfatuiti sa punem in loc ....?
ceva ce sa nu faca umbra multa , dar sa retina cat decat praful
sunt in dilema :(

vrei ceva compact? sa retina praful si sa ofere intimitate?
ti-as putea sugera sa plantezi tuia, dar depinde ce anume iti doresti
asteptam mai multe detalii
 

Blitz

Active Member
Unde sa pun kiwi? Poate creste si acela pana la cer? De unde se ia kiwi? AJUTOOR!

In loc de pruni in fata casei poate ceva de tip arbusti... Asteptam poze!
 

gabiee

Active Member
scuze ,
inca nu am reusit sa fac poze ,
saptamana asta am tot bagat florile in casa din curte , nu am ajuns pana la strada :rofl:
revin cu poze cat mai curand , ca nu am idee cum sa fac , ce sa pun sa fie si frumos si de folos ( ma refer la praf , ca nu e asfaltata strada :x )
 
A

Anonymous

Guest
Blitz sa stii ca vitza va creste
n-ai ucis-o ci ai regenerat-o avea mare nevoie
deci fii fericita ca o sa mai ai vitza
si potzi sa ii faci o structura mai mica si sa n-o lasi sa mai creasca atata
sau vb lui MG sa faci fiecare butuc ca un copacel
intre ei ai avea loc de alte plante .crizanteme ,dalii,dupa cum ti se pare tie mai bine
kiwi merge doar daca e suficient de cald in zona
te avertizez ca kiwi sunt plante femele si plante mascul si ca itzi trebuie din fiecare(o planta mascul face fatza la cam 5 plante femele)
pe garaj daca nu-i foarte cald vara(tu stii mai bine) potzi amplasa jardiniere cu flori(in margine) o sa arate interesant
 
A

Anonymous

Guest
gabiee-poti pune corcodushi!:D
depinde ce doresti tu
pomi fructiferi,arbusti,copacei
potzi pune nuci,gutui japonezi,salcie,plopi, tuia ,liliac,catina,tei,porumbe,brazi,pini
 

Blitz

Active Member
Intentionez sa pun ceva plante cataratoare, pe zidul care imprejmuieste o parte din curte. Zidul respectiv este cam jerpelit (desi din caramida arsa, dar cade partial tencuiala). M-am gandit la iedera- va rog sa ma ajutati cu ceva informatii: de unde se ia, cand se planteaza, etc. Stiu ca este o planta de care apoi numai scapi, dar nu cred ca imi va darama in timp zidul.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Exista un soi de iedera ,care nu e vesnic verde,toamna frunzele devin rosii,insa creste foarte repede.
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru raspuns- dar de unde se poate procura? Si cand trebuie pusa?

Scuze pentru ca sunt sacaitoare :oops: :oops: :oops: , dar sunt (si) blonda :wink: !
 

aleynad

Active Member
Moderator
Laura, sigur e iedera? nu e cumva vita de vie salbatica? ca aceea e foarte decorativa toamna, inainte sa-i pice frunzele :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus