Alun - Corylus avellana

mirela06

Active Member
Sica este minunat. Eu am cumparat de la cineva puiul de alun deoarece, asa cum am spus in fiecare an da enorm de multa productie si sunt, asa cum se vad , f.mari, sanatoase si nu am dat de niciuna seaca.

Sper Victorita sa fie o bucurie sa creasca si sa maninci din fructele lui :)
 

presco

Active Member
Am si eu trei aluni si acum sunt in al doilea an si au cam 1, 2 m. Am sanse ca la anul sa rodeasca sau cat trebuie sa mai astept? Ai vostrii cam ce inaltime aveau cand au rodit pentru intaia data?
 

mirela06

Active Member
Pai al meu are acum , cred 2m, si ceva ca-i ceva mai inalt decit mine si a rodit deja dupa un an si ceva ca na, la-m cumparat ceva mai inalt de 70 cm.Saracul era sfrijit si chilug dar l-am dorit atit de mult ca ...acum ma fericeste si mi-a tras niste alune frumoase de mor de dragul lui. Daca o tine tot asa apoi ma iau la intrecere cu fosta lui stapina la cantitaea se fructe :rofl:
 

presco

Active Member
Super, deci mai am de asteptat ceva... Eu cand i-am cumparat nu aveau mai mult de 25 de centimetri. Deci cam peste doi ani o sa rodeasca si la mine.
 

sicamin

Member
Presco ,ai mei desi sant pusi de mine (alune puse toamna in pamant) au facut fructe in anul 3 . Eu nu i-am lasat sa creasca inalti (le-am ciupit varful) si nici nu las pui langa ei ,decat daca doreste cineva,asa ca sant ca niste pomuleti.
 

mirela06

Active Member
Siiica. !!!Ce idee minunata. Ia sa-i fac si eu asa.Am sa ma duc maine sa le retez din virf si am sa las si niste puiuti sa fie tufa mai mare. Asa am sa scap sa deramjez vecinii(nu stiu cine va veni sa cumpere casa ca a murit batrina care mi-a dat sem.rosii uriase) plus ca nici ei nu ma vot deranja pe mine.
Esti minunata :) :hug:
 

sicamin

Member
Eu nu doresc tufa si elimin mereu puii (cresc mullllti ). Acum am lasat doar cativa pe care i-am promis sa-i dau la toamna.
Nu i-am pus langa gard ,iar in spatele lor am via si nu am vrut sa o umbresc prea mult.

 

anette_b

Member
buna seara !
cautam informatii despre alun si vad ca va pricepeti :D . asa ca pun si eu cateva intrebari...ca nu am avut aluni niciodata.

cand se planteaza (ca sa stiu cand trebuie cumparati puietii ) ? acum , toamna , e bine?

gradina tatalui meu e in zona de deal , in mehedinti. au sanse pomisorii astia sa se acomodeze acolo ? pamantul e nisipos , argilos si cu mult pietris. si tare ca piatra , ca ploua rar .

unde se preteaza mai bine , pe vale sau pe coama dealului (avem 2 gradini ) am mai pus noi cu ani in urma niste pruni , ciresi si alti pomisori care nu s-au prins ...nu stiu ce nu a mers , poate pamantul prea sarac si seceta...

multumesc anticipat pentru sfaturi !
 

happy

Well-Known Member
Astazi am mancat primele alune din alunul meu de 1,3m inaltime plantat in primavara 2009.A facut 4 alune! :rofl:
Anette,cel mai bine plantezi in toamna, dar pe timpul verii ajuta-l cu apa daca nu ploua!Poti sa-l lasi pom sau ca tufa daca nu-i tai crengile si lastarii de la baza . :D
 

happy

Well-Known Member
Esti pusa pe glume de dimineata cu ochii lipiti! :rofl: Sa stii ca mai am o aluna, nu vrei sa o impartim frateste? :wink: La schimb imi trimiti niste trandafiri pitici.. :rofl: :rofl: :rofl:
 

presco

Active Member
happy a spus:
Esti pusa pe glume de dimineata cu ochii lipiti! :rofl: Sa stii ca mai am o aluna, nu vrei sa o impartim frateste? :wink: La schimb imi trimiti niste trandafiri pitici.. :rofl: :rofl: :rofl:
Nu mai am decat niste trandafiri liliputani ! :rofl:
 

sicamin

Member
Happy ,peste cativa ani o sa ai mai multe alune :rofl: . Eu am avut anul asta de la 2 aluni ,vreo 3 kg. ,plus ca fiul meu mai in fiecare zi culegea cateva.E primul an cand am asa recolta bogata si mai ales ca e din pomi pusi de mine (din alune :wink: ) .
 

carmenushka

Active Member
Vai, Sica, ce frumosi sunt! Tare mult imi doresc si eu unul in gradina, dar aici in sud nu stiu daca rezista arsitelor de peste vara
 
Sus