Alocasia amazonica

Edelweiss

Active Member
Alocasia polly e tare pretentioasa. Daca zgarii sau intepi frunza, pierzi frunza respectiva. Se scurge toata apa din ea de parca e o punga gaurita. sensibila la paianjen rosu ceva de speriat dar nici cu fainarea nu mi-e rusine. :cry:
 

Simonilela

Member
Eu o am din iulie si pana acum nu am intampinat nicio probl cu ea. Doar am transplantat-o intr-un vas mai mare la inceput si am udat-o normal. Saptamana asta am observat si eu cum „picura” una din frunze, unde era o mica ruptura. Acum s-a oprit „lacrimarea”. Initial am crezut ca erau picaturi de apa de la udat :) insa la o privire mai atenta am vazut ca de fapt curgea apa din frunza si tot atunci i-am descoperit si bobocelul si am inceput sa caut informatii despre ea. Sper sa nu o napadeasca daunatorii :(
 

AnDu

Active Member

Atașamente

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din experienta iti zic ca e mult mai sensibila si dificila decat colocazia. Isi pierde usor frunzele iarna. Daca tulpina nu e afectata (daca e tare, nu are semne de putrezire), primavara da frunze noi. Pana atunci insa atentie la udare. Sa nu musteasca apa la radacini. Pot putrezi. Daca a pierdut toate frunzele, nici apa nu prea foloseste. Mentine pamantul reavan pana in primavara.

Pe cat e de incantator foliajul, pe atat e de greu sa il menti viguros. In concluzie, am trecut-o la categoria "plante dificile". Vorba aceea: "nici nu moare, nici nu-nfloare".
 

AnDu

Active Member
De inflorit a inflorit. Nu am alta poza dar acesta a fost bobocul din toamna :D .....am prins locul lor preferat afara si udatul cum le place si tot....dar cred ca doar la colocasia.... ~_~
La aceasta amazonică nu stiu ce nu.i place... Evident temperatura e scazută si bagate la o lumina slaba(vedere spre nord ca deh astea.s conditiile) dar sper sa se faca bin.....o pun la cura de slabire,fara apa pana la primavara :rofl:
https://m.facebook.com/?_rdr#!/845728558811106/photos/pb.845728558811106.-2207520000.1452809268./1007085779342049/?type=3&source=42
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De inflorit, infloreste si la mine. Daca stau bine si ma gandesc multe din decorativele prin frunze infloresc la mine, adica exact plantele de la care nu astepti asta fiindca nu fac cine stie ce flori.
 

AnDu

Active Member
Da si la mine...scrie pe internet ca infloresc foarte greu plante precum crotonul. Pe naiba eu nu.i fac nimic....il ud ca pe restul si infloreste de 2-3ori pe an :rofl: nah....eu zic ca, conteaza si cine le ingrijeste.....daca te simte ca ai grija de ea cu drag ...planta te rasplateste cum poate :D cine stie....zic si eu :rofl:
 
Sus