Ajutor pentru determinare

popescu gp

Well-Known Member
ajutor la determinare

Nu ma poate ajuta nimeni in determinarea plantutei ce face floarera din imaginea pusa?
 

miki70

Active Member
Dl Popescu faceti-i o fotografie mai mare, sa se vada toata planta poate asa reuseste cineva sa o identifice. Este cataratoare, atarnatoare?
 

popescu gp

Well-Known Member
plante necunoscute

Planta am pus-o in ghiveci la rasarire ,crezand ca este un achimenes din comanda de la Bloomia din Suedia;apoi am vrut sa verific ce este caci era curgatoare,diferita si am gasit un bulbisor ceva mai mare ca gamalia de chibrit;l-am pus la loc si dupa ce plantuta s-a lasat mai mult cu frunzele trilobate cum se vad si in poza au aparut floricelele din imagine.Poate reuseste cineva sa ma ajute in determinare;planta este cam firava si are cca 30 cm lungime.In afara de florile pozate a mai avut cateva tentative de inflorire, dar nu au rezistat florile uscandu-se
 

popescu gp

Well-Known Member
plante necunoscute

Frunza nu seamana cu cea de fasole,mai repede cu trifoiul-trilobata,dar floarea ar avea asemanare;chiar daca nu reusesc o determinare, culorile florii sunt placute si am tratat planta ca pe achimenesi;sa vad ce va fi la anul.Oricum multumesc pentru intentia de ajutor.
 
Sus