ajutor... pamant galben???

monamica

New Member
:cry: eu spun ca nu e bun...sotul meu l-a adus sa imbunatateasca pamantul din gradina zice ca e bun... e un pamant GALBEN si lutos... va rog sa ne lamuriti e bun pentru plante si pomi ori nu.... chiar daca mai pune gunoi strat subtire peste el lasa sa se scurga apa prin el? la copaci?
am uitat sa spun e excavat de pe malul unui rau...Mures :? :? :? :? :? :?
 

MONIS

Member
eh si eu ma confrunt cu aceasta problema...initial,pamantul nu era chiar asa rau...dar bineinteles ca si noi am adus in curte pamant pentru completare....care este rosu-galbui,foarte lipicios.... :x
 

monamica

New Member
MONIS a spus:
eh si eu ma confrunt cu aceasta problema...initial,pamantul nu era chiar asa rau...dar bineinteles ca si noi am adus in curte pamant pentru completare....care este rosu-galbui,foarte lipicios.... :x
asta nu e rou ci doar galbui...bunica imi dadea in copilarie sa lipesc soba cu el.... :cry: o sa fac o poza sa vedeti si voi...o sa imi omoare toti trandafirii si m-am chinuit atata sa ii cresc... :roll: ce pot sa fac? :eek:f:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E bun si pamintul galben.. dar nu foarte bun, depind ede textura si cit e de friabil, daca e lutos eu spun sa fii cu grija. Pe linga asta depinde ce ai in gradina si mai ales cit e de permeabil cel galben.
Cel numite Loess se considera a fi foarte fertil... cel cu care se fac sobele nu e considerat bun dar avind in componenta elemente importante poate fi folosit ca ingrasamint daca e pus in cantitati mici.
 
Sus