Ajutor!!Frunza pusa la prins putrezeste!

emeclau

Active Member
si la voi?
e un fenomen normal sau e ceva pentru care trebuie sa imi fac griji?
exista vreo metoda de prelungire a vietii fragmentului de frunza pus la prins?
din ce am vazut la mine pana acum, dupa un timp incep sa putrezeasca...trebuie doar sa ma rog sa faca in timp util puiuti :rugaciune: :rugaciune: :astept:
 

Fleur

Active Member
In general, prea multa apa duce la putrezirea frunzei si mediul inchis. De aceea spuneam candva ca nu acoper etans frunzele ci las sa intre putin aer. Intotdeauna un procent din frunze se duc fiindca e tare greu sa nimeresti cantiatea de apa potrivita.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
cred ca depinde mult si de varietate - spre exemplu, la varietatile care au frunze mari, zdravene, fragmentele de frunza puse la prins rezista destul de ok.
Pentru celelealte, frunzele mama se deterioreaza destul de rapid - la mine se usuca, de exemplu, de la varf spre baza
 

Fleur

Active Member
Cand se usuca se la varf spre baza, se mai intampla minunea ca pana ajunge uscatura la baza sa iasa pui care sa supravietuiasca.
Putrezirea incepe din pamant si partea de deaspra e ok la inceput dar vezi apoi cum inecpe sa se innegreasca de jos in sus. Daca o vezi la timp si bucata e mare poti sa indepartezi partea putrezita si incerci iarsi s-o prinzi.
 

ena

Member
Eu cred ca tine si de noroc. Am pus fragmente mici care au rezistat desi au fost plantate in vara si am avut si fragmente mari care au murit si dupa 3 saptamani desi nu am pus apa decat la plantare si le-am acoperit cu pahare transparente gaurite :x . Apa o pun cu seringa, aceeasi cantitate la toate si paharele sunt de aceeasi dimensiune. Dupa ce m-am amarat foarte mult vazand ca le pierd m-am consolat singura. Care vrea sa traiasca bine, care nu, mai incerc.
 

Fleur

Active Member
Eu nu sunt asa meticuloasa :oops: si recunosc, unele frunze de la mine le-am pus la repezeala ca sa scap de ele. Care s-a prins s-a prins, care nu...nu.
 

ena

Member
Da Fleur, dar tu ai pus din frunzele unor strepto pe care ii aveai... eu daca pierd fragmentele de frunza, trebuie sa caut altele. .. :) (banuiesc ca la fel e si la Claudia)
 

Fleur

Active Member
Ai dreptate ena! Imi pare rau ca nu esti mai aproape :wink: dar la primavara o sa ai si tu frunze de la ai tai sa pui la inmultit. :D
 

emeclau

Active Member
banuiesti foarte bine :)
v-am urmarit discutia si cred ca nu e vorba de apa prea multa...
si eu ca si Ena umblu cu manusi cu ele si le ofer aceleasi conditii la toate...cu toate acestea, si nu ma mir deloc, ele reactioneaza in mod individual
acuma ramane de vazut ce sfaturi imi dati
concret :mrgreen:
 

Fleur

Active Member
Concret e foarte greu de dat sfaturi ca nu cunoastem conditiile tale. Ca si cu apa: ceea pt mine inseamna apa multa, tie poate sa ti se para potrivita; la fel si cu temperatura. Poate e prea cald?
 

emeclau

Active Member
am in jur de 23-24 de grade spre seara
peste zi cam 20 -21 de grade
sa fie prea cald? :?
totusi nu pot sa le pun altundeva, sunt pe rafturile cu violete si in aceeasi incapere !
totusi unele o duc foarte bine si au facut puiuti inainte sa putrezeasca :)
inseamna ca putrezirea s-o fi datorat si sensibilitatii fiecarei varietati in parte
am sa incerc un experiment: la urmatoarea plantare de frunze voi trata substratul cu Previcur ( fungicid) :idea:
voi ce ziceti? :D
 

sicora fabian

Active Member
Previcur este inamicul numarul 1 al Pythium-ului care provoaca putrezirea bazei butasilor si caderea rasadurilor. Eu nu fac niciodata butasi fara sa tratez substratul macar cu Previcur - si tot am pierderi. Dar m-am consolat . . . ca si fetele . . . :(
 

emeclau

Active Member
multumesc Fabiane de confirmare
deci, de acum inainte, tratez cu Previcur :wink:
stii, cu multe m-am resemnat, dar cand pierzi un fragment de frunza pe care ai dat o multime de bani, dar, mai rau, nu mai ai posibilitatea sa achizitionezi acea varietate, iti vine sa plangi de neputinta :cry: :cry:
trebuie sa gasesc o solutie! la orice problema exista o solutie, cel putin, iar eu trebuie sa o gasesc!
mai aveti sugestii. :idea: ..haideti, nu fiti timizi!!! :mrgreen:
 

Fleur

Active Member
Eu ii tin la temperatura mai mica 18 cel mult 20. De aia imi si place de ei ca nu trebuie sa-i tin in dormitor :rofl:
Am avut frunze care au facut pui la 15-16 grade, dar depinde si de varietate. Din Seren m-am chinuit un an intreg si n-am reusit sa obtin niciun pui si l-am si pierdut in vara :(
 

ena

Member
Claudia, eu cu toata frica am folosit metoda de inmultire prin sectionare de-a lungul nervurii. La unii am ramas cu un singur fragment, dar sunt bucuroasa ca s-au prins.
 

Fleur

Active Member
Daca frunza e suficient de lata incat sa ramana afara cel putin cat intra in pamant e buna dar daca este ingusta riscul de putrezire este prea mare.
 

michaela

Active Member
Din cate am citit si eu despre strepto, se pare ca sunt soiuri la care inmultirea prin frunza(sau fragmente) este foarte dificila. :(
 

emeclau

Active Member
Ena, si eu ii pun sectionati pe nervura :wink:
stiti cumva daca strepto fac puiuti ( suckeri) ca si violetele?
 

ena

Member
Ieri mi-am verificat fragmentele puse la prins. La unele soiuri s-au prins unul din trei, la unele doua, la unele toate si la unele nici unul. Nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa plang... :? Cred ca am sa plang cu un ochi si sa rad cu altul... ca in poveste...
 
Sus