Ajutor cu o muscata alba cu pete maron pe flori si frunze

bluegeannie

Member
Buna ziua tuturor!

Am din nou o problema. Am cumparat de vreo 3 saptamani, din piata, o muscata alba, superba. I-am schimbat ghiveciul original cu unul putin de tot mai maricel (poza o voi posta mai tarziu), completand cu pamant de flori universal. Am vazut ca ii mergea bine, a inflorit in continuare, am udat-o o data la 2-3 zile dar de 2 zile am observat niste pete maronii pe flori si pe cateva frunze mai mari de la baza. Nu stiu de la ce ar putea fi si ma gandesc ca poate ma puteti ajuta voi.
Apa pe care i-o pun nu este dura si mentionez ca nu folosesc nici un fel de ingrasamant. Iar pamantul arata destul de bine - nu prezinta urme de saruri (nici nu ar avea cum avand in vedere ca este proaspat) si nu este nici extrem de umed, ca doar nu vreau s-o innec.

Va rog ajutati-ma si pe mine fiindca sunt noua in ale gradinaritului si iubesc tare mult florile si ma doare cand vad ca nu le merge bine sau ca dintr-o data patesc ceva!

Multa sanatate si multumiri tuturor celor care imi vor da un raspuns.

Cu stima,
Eugenia
 

iza1202

Member
Re: Ajutor cu o muscata alba cu pete maron pe flori si frunz

bluegeannie a spus:
nu este nici extrem de umed, ca doar nu vreau s-o innec.
Tare mi-e teama ca exact asta este cauza: prea multa apa. Intre udari lasa pamantul sa se usuce si pune-le apa mai putina. Eu doar vara cand e f cald le ud la 2-3 zile. Un sfat: rupe un butas si pune-l la inradacinat, daca Doamne fereste pierzi totusi planta macar sa ai urmasi :wink: .
 
Sus