Adevarat sau neadevarat?

Robert29

Member
Mi-a spus un florar destul de batran ca bonsai iti vor traii mai mult daca sunt primiti cadou.Asta se aplica si la bambus.
De-a lungul timpului mi-am cumparat doi bonsai unul serisa si altul<imi>.Cert este ca ambii mi-au murit la cateva zile.

E bine sa ii primiti sau sa-i cumparati?
Voi ati patit la fel?

Va multumesc.
 

fixpix

Active Member
Si mie mi se pare complet fals. Nu am avut un bonsai si nici nu am de gand (nu e genul meu).
Dar nu cred deloc in asemenea superstitii.
Ca si... "nu cere un butas, mai bine fura-l ca sigur se prinde!"
De parca ar sti butasul ce si cum...
:rofl:

Dar revenind la intrebare. Sa zicem un amic/amica iti face cadou un bosai pe care el/ea l-a cumparat. Bonsaiul e al tau, nu ai dat bani pe el, si totusi a fost cumparat. Moare? Nu moare? O sa fie cam bulversat, nici el nu o sa stie ce soarta il asteapta...

:rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Calin, in ceea ce priveste butasul "furat", de multe ori este adevarat!
Explicatia este ca un butas un pic deshidratat caluseaza mai sigur decat unul turgescent . . .
 

cipikkus

Member
Mi-a zis o musculita ca daca il rog frumos pe bonsai sa creasca ....va creste. Sper sa nu fie cu suparare aceasta fraza, dar asta modul meu da spune fals.
 

sicora fabian

Active Member
Ar putea fi si o explicatie de alta natura! Atunci cand cineva stie ca-ti plac bonsai-ii, nu-ti face cadou unul de 12 lei, la reducere, care-i vai de capul lui si nici nu-i bonsai, practic, ci unul mai scump, bine intretinut, care are mult mai multe sanse.
Apoi, primindu-l cadou, ai mai multa grija de el, te documentezi mai bine despre el, cauti sa stii mai multe si-l ingrijesti cu mai multa atentie, din respect pentru cel ce ti l-a adus . . .
 
Sus