Adenium - trandafirul desertului - II

ionascus

Active Member
Puiutii mei de adeniumi sunt asa de dragalasi...in plus am avut surpriza sa rasara unul dupa doua saptamani...bine ca nu am udat pamantul...
Cu scuzele de rigoare,poate s-a scris in topic si nu m-am uitat cu atentie....cat de des ud " pischiricii" astia mici?Ii pufai cu spray-ul sau le torn apa?
Cand sa incep sa le torn putin ingrasamant?
Stau pe geam spre sud,ii bate soarele in cap,sar se pare ca nu le displace....
Sa mai creasca un pic si ii mut cu verisorii mai mari la tara....
 

doina

Member
Cand am avut pispirici eu le-am pus foarte rar apa dar i-am pufuit zilnic .
Ingrasamant nu le-am pus pana anul acesta cand mai au putin si fac 3 ani .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Codrina , incearca sa iei o tava tip autoservire si sa ii uzi daca sunt multi in tava , daca ai mai putini incearca sa i uzi in tava. Exista riscul mai mic decat la udarea pe deasupra la putrezirea caudexului
 

ionascus

Active Member
Sunt 8 paharele de iaurt cu 1-2 pispirei...
Anul trecut i-am pierdut ...a putrezit caudex-ul,exact cum spui....
va multumesc pentru sfaturi
 

adite

Active Member
Ai mei sunt in pastile de turba.Acum doua saptamani am pus semintele si au iesit pe rand.Pana ii mut in alt substrat trebuie sa-i ud numai prin pulverizare cu apa?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu am auzit prea des ca adenium sa fie udat prin pulverizare asa de des precum ziceti voi , eu ii ud normal in sol si nu pe frunze si o duc minunat si nici nu am avut macar unu putrezit la caudex.

E adevarat ca un adenium nu are nevoie de apa in exces dar la fel de adevarat e ca daca udarile sunt prea rare acesta intra in stagnare.


succes
 

MASCHA

Active Member
Iata si puiutii mei ai tin afara in plin soare si de vreo doua ori au mai fost udati si de ploaie (cei drept am cautat sa-i bag la scuteala cat de repede am putut) :)
Ce mi se pare curios este faptul ca desi cresc in aceleasi conditii de cand au fost seminte,unii sunt mai verzi,iar altii sunt mai rosietici ,ma refer la caudex,dupa cum au fost furnizate!...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Masha , e natural sa se intample asta , de obicei cei rosiatici proceseaza mai bine hrana.

Frumosi si grasuti , sa ti traiasca !! :wink:
 

MASCHA

Active Member
Si eu care credeam ca este invers ,ca cei verzi se dezvolta bine!
Multumesc pentru aprecieri,cu atat mai mult cu cat vin din partea unui cunoscator :) ,sper sa creasca mari si sa-i vad infloriti .....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sper sa creasca mari .....ohoo ...daca nu i pui in repaus iarna vor creste dar incet.....si sa infloreasca ....aici e nevoie de multa rabdare. :)
 

fixpix

Active Member
OOF ... tocmai cand credeam ca o duce bine, adeniumu meu de la tara e plin de acarieni sau cum le zic la "spider mites".
precis de la niste lastari amarati de leandri pe care m-am incapatanat sa NU-i arunc si care is si ei plini!
Asa imi trebuie!
Am gasit o reteta pe care o sa o incerc.

Spray Recipe #1
Blend together the following
½ cup of starch or flour
½ cup milk
1 gallon water

When sprayed over the mites this mixture will trap them as it dries into a thin film. Repeat every 4/5 days until control established. Check plants daily to ensure effectiveness. Dead mites will turn black so are much easier to see.


Adica se amesteca faina cu lapte si multa apa si apoi se spray-eaza pe frunze. Cica pelicula formata ar "prinde" paianjenii

Ieftin... si usor de facut. OI INCERCA!

Mai stiti careva ceva reteta eco?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Starch stiu ca e amidon , iar cu faina nu am incercat , de obicei cand ma tem de ceva ma tem sa nu blochez porii frunzelor
 

fixpix

Active Member
da. dar am zis ca "flour" (faina) e mai usor de gasit prin casa. cel putin prin casa mea :rofl:

Acuma, nu zic sa incercati. Am zis ca am gasit, si cum e destul de "ieftina/usoara" reteta, am zis ca o sa incerc.

Sau am mai primit una "ulei masline, sapun de vase, apa calduta" - si asta e "plauzibila" .... de la o tipa din US care are mania adeniumilor, asa ca probabil a avut si problema asta si a si scapat de ea.
 
Sus