Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
am inteles Marmoset draga! si iti multumesc din suflet!
maine caut Nisorun si le fac baia cuvenita! :hug:
 

Marmoset

Member
Dea a spus:
am inteles Marmoset draga! si iti multumesc din suflet!
maine caut Nisorun si le fac baia cuvenita! :hug:
Sa fii iubita! :*
Repeta operatiunea dupa cca 1 saptamana, ca sa fii sigura ca ai scapat de urataniile alea! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dea a spus:
apropo, ce tip substrat ati folosit pentru grasuneii mici?
trebuie un substrat usor dar sa fie totusi si bogat.
Un amestec de perlit si pamint de flori este cel mai indicat .Pamintul de cactusi este saracut Marmo.Parerea mea........ :oops:

Gomez :daca semintele sunt de-a devaratelea si de calitate iese "chiar-chiar" :mrgreen:
 

gomez99

Well-Known Member
pai parca poti sa stii?
si daca stii, poti sa fii sigur?
dupa unii de pe acolo, cica toti crescatorii de adenium care inregistreaza soiuri ar trebui sa le dea o inregistrare cam ca la placutele de inmatriculare. da din citi am intrebat numa 2 au zis ca au auzit de asta si unu dintre ei nu respecta pentru ca e prea complicat, iar americanii nu se baga ca aia nu sint seriosi si n-au auzit de managementu calitati :D
porma cica si semintele ar trebui sa arate oarecum, da daca ma uit la ce am primit eu si la ce am in ghiveci, ehe he he, fetii mei!
asa ca eu pina nu il vad inflorit cu ochii mei zic ca nu e mistret.
 

Dea

Active Member
Sa fii iubita! :*
Repeta operatiunea dupa cca 1 saptamana, ca sa fii sigura ca ai scapat de urataniile alea! :D[/quote]

Marmoset draga, am aplicat solutia de Nissorun.
Am luat si Atonik, o sa le pulverizez dupa ce le mai aplic inca o data, peste 7 -10 zile tratamentul cu Nissorun.
Sper sa ii vad ca dau din nou frunzulite si cresc! La un an de zile sa ii am si eu ca ai albelei :D :wink:
sper :visator:
Inca o data, iti multumesc pentru sfat! :hug:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Acestia sunt piticii mei
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Cact ... 0571390754
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Cact ... 7245528258
Uitandu-ma acum la poze constat ca cei tinuti in cutie sunt mai subtirei, iar cei din poza a doua care au lumina mai multa, au caudexul mai grasut :( O sa remediez problema cand ajung acasa. Sper sa-si revina slabanogii :D
Problema mea este ca mi-e frica sa ii pun in alte ghivece, mai aratoase. Mi-e atata de frica, ca sigur o sa rup vreo doi-trei din prea multa grija :cry:
 

gomez99

Well-Known Member
uda-i si dupa 10 minute taie cu o foarfeca paharul. din cauza umezelii coletul de pamint va sta destul de compact si nu vei afecta radacinile.
 

enya

Member
nu cred ca vor fi probleme daca uzi bine pamintul si apoi tai paharele asa cum a spus gomez...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Piticii tai sunt flacaiasi :D Sa-ti traiasca si sa-i vedem cu flori. Probabil ai mai spus, dar sunt din seminte sau butasi? Te intreb ca vad ca sunt ramificati, si parca citisem pe aici ca se ramifica abia dupa ce infloresc.
 

albela

Active Member
Ai mei toti sunt din seminte si toti sunt ramificati. Au inceput sa se ramifice la inceputul verii si treptat s-au ramificat toti. Unul singur pe care l-am dat unei prietene nu e ramificat.
 

daisy111

Active Member
:eek: Doamne ce frumosi sunt!!!!! :clap: Al meu nu se ramifica neam si mai este si mic si cred ca a facut anul. :cry: :x
 

Sash

Active Member
Eu din seria de anul trecut mi-am pastrat 3 - unul s-a ramnificat aproape de baza, unul a crescut inalt dar inca nu s-a ramnificat si altul caruia i-am taiat varful a crescut oarecum intr-o parte fara sa se ramnifice.
 

Dea

Active Member
albela, sunt exceptionali :D ,dar cu siguranta pentru ca au si o 'mamica' exceptionala :clap:

ai mei, chiar pitici, dupa tratamentul de vineri cu nissorun, parca deja dau ceva frunzulite noi, asa ca daca o fi fost vreo ganganie, marmoset draga, cu ajutorul sfatului tau am anihilat-o! sau cel putin asa sper, ca eu tot nu am vazut nici o miscare mica, mica si rosie :|
 

mena

Member
Albela, ce grasuti frumosi ai tu acolo.... :visator:
Ai mei sunt asa mici :roll: Nu mai am rabdare sa-i vad asa mari ca ai tai...
Noroc cu Gomez ca mai vinde din grasunii lui ca asa am si eu ocazia sa am si "flacaiasi" in colectie...nu numai "bebelusi"
Din pacate nu am satisfactia ca sunt crescuti de mine....dar ma impac pana la urma si cu gandul asta...
Macar sa fiu in stare sa am grija de ei si sa-i ajut sa creasca mari si grasani... 8)
 

albela

Active Member
Multumesc mena :D . Cred ca am sa mai pun cateva seminte ca vad ca le place la mine dolofanilor astora :) .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus