Aconitum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( Nuuuuuuuuuuuuuuuuuu.
Poza din cite am vazut este de la una din pensiunile frumoase ale Corinei. Asa ca daca vrea :wink: poate ea sa spuna cite ceva despre aceasta planta.
 

elipopa

Active Member
am primit si eu cateva radacini de aconitum, abia astept sa-l vad inflorit!! l-am plantat in plin soare! sper sa-i mearga bine! e foarte frumos si cel alb!!
 

carla

Active Member
Ai grija unde il plantezi, e foarte otravitor. Eu am de doi ani si l-am plantat mai in spatele stratului, sa nu ajunga copiii la el
 

elipopa

Active Member
carla a spus:
Ai grija unde il plantezi, e foarte otravitor. Eu am de doi ani si l-am plantat mai in spatele stratului, sa nu ajunga copiii la el
nu stiam, bine ca mi-ai spus! am sa umblu cu grija!!
multumesc frumos!
 

alfa

Active Member


Am si eu! si inca foarte mult. Cand am plantat-o nu am stiut ca e otravitoare, am aflat abia dupa. Atunci am plantat-o cu mainile goale.... de cand stiu, lucrez cu ea numai cu manusi. Toate partile plantei sunt foarte otravitoare, daca sunt ingerate. Pentru siguranta trebuie evitata orice contact cu seva plantei.
In rest, este foarte frumoasa in gradina. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie una din tufe mi-a disparut pur si simplu......Catelul nu a mincat-o,eu nu am pus-o la mincarea ......nimanui :evil: ,mitza nu se apropie.......atunci cum de nu mai exista??? :mrgreen:
Maaaaaaaaare mister :roll:
 

alfa

Active Member
Este, e rezistenta, foarte rezistenta chiar!

Daca vrea cineva, oricand, oricat.... cu conditia sa-l folositi pentru decor! :rofl:

Gabiuta, cred ca ti-a disparut din cauza secetei. Nu-i place!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tu Alfa nu cred fiindca cealalata e crescuta si dezvoltata bine :( .............cine stie?
Dar,cind mai ai ocazia eu nu zic nu la inca o....."portie" :) .Ca sa o inlocuiesc pe cea pierduta :)
 

elipopa

Active Member
alfa a spus:


Am si eu! si inca foarte mult. Cand am plantat-o nu am stiut ca e otravitoare, am aflat abia dupa. Atunci am plantat-o cu mainile goale.... de cand stiu, lucrez cu ea numai cu manusi. Toate partile plantei sunt foarte otravitoare, daca sunt ingerate. Pentru siguranta trebuie evitata orice contact cu seva plantei.
In rest, este foarte frumoasa in gradina. :D
e superb, abia astept sa-i vad si pe ai mei infloriti! de acum incolo o sa ma port cu manusi cu ei :) :)
 

miki70

Active Member
Deci la mine ar trebui sa infloreasca mai devreme dar plantutele au max 30cm. Multumesc pentru raspuns. :rose:
 

fixpix

Active Member
Al meu are ceva probleme... SE USUCA!
A crescut inalt, mai multe tulpini, Dar se usuca de jos in sus.
:cry:
SECETA?
 
Sus