Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Marmoset

Member
Mali, in ghivece de 8 cm poti pune linistita 3-4 rizomi, in functie de cat sunt de mari!
Eu am pus cate 2 in paharele din alea mici, de espresso, similare ghivecelor de 3! :D Si-au inceput de vreo saptamana sa se vada buburuze verzi iesind din pamant! :D
 

Mali_

Member
Marmoset a spus:
Mali, in ghivece de 8 cm poti pune linistita 3-4 rizomi, in functie de cat sunt de mari!
Eu am pus cate 2 in paharele din alea mici, de espresso, similare ghivecelor de 3! :D Si-au inceput de vreo saptamana sa se vada buburuze verzi iesind din pamant! :D
:( Pai eu am doar cate un rizom din fiecare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Achi mei (mov clasic si yellow beauty) nu prea vor sa miste, au rasarit doar unii orange delight, pe care i-am primit cu mugurasi. Cam cat de des sa-i ud, ca sa-i trezesc bine dar nici sa nu-i omor? Ii tin pe pervaz, la lumina, si caldura, deasupra caloriferului.
 

Marmoset

Member
Kerkyra, e suficient sa pulverizezi cu apa calduta pana se umezeste binisor substratul deasupa. Nu uda inca.
 

Marmoset

Member
Da, dar in functie de cat sunt de mari. :wink: Adica la cei care-s de cativa cm doar, pui ceva mai putina apa decat la cei care sunt cu cativa cm mai marisori. Acum, cand sunt mici, putrezeste foarte usor rizomul, daca e prea multa apa fara de cat pot ei bea. Mai bine pe...mai uscat!
 

kerkyra

Well-Known Member
Tin cont, multumesc, mai ales ca, daca anul trecut am avut doar clasicul mov, anul asta am mai achizitionat vreo doua feluri ca prea imi plac si ar fi pacat sa-i pierd.
 

ana popa

Member
Azi am mai pus rizomi de achi in 2 ghivece si o jardiniera, mai aveam rizomi dar s-a terminat pamantul. Cu cei de azi am 10 jardiniere si 10 ghivece, si nu prea mai am loc unde sa-i pun la lumina.
 

ana popa

Member
Simina a spus:
Ana, cam cati rizomi pui intr-o jardiniera? Banuiesc ca pui rizomi de acelasi fel.
Da, pun rizomi de acelasi fel, desi am intr-o jardiniera amestecati, albi si albastri. Pun in medie 30 rizomi.
 

popescu gp

Well-Known Member
In functie de specie si plantare -recomandat la 2 cm adancime apoi de pulverizarea cu apa si lumina ei incep sa se dezvolte;intr-un ghiveci de cc a 15-18 cm se pun cca 9 rizomi daca sunt mai putini se micsoreaza ghiveciul proportional;udarea se face progresiv in functie de dezvoltare cu apa calduta,iar daca au iesit sa se ude in jurul plantutelor;daca este la caldura se pot pulveriza si plantutele
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus