"accesorii" bonsai

ovidiu1964

Member
oricum, ale tale sun mult mai "muncite", decat ale mele, poate urmatoarele, mai vedem, deocamdata ma screm cu oalele
 

vali

Active Member
Moderator
Tot la categoria "accesorii" se incadreaza si standurile, masutele, scrollurile, etc.
Cateva masute mini:

Un stand pentru shohini si 2 mese
Kakejiku-uri
Alte maruntisuri
Toate acestea pot fi considerate optionale.
Totusi, cand incepi sa-ti pui problema expunerii unui bonsai, iti dai seama cu adevarat cat sunt de necesare.
 

sicora fabian

Active Member
Mini . . . mini, da' ce mini trebuie sa fie bonsaii si vasele lor pentru a se potrivi cu aceste . . . mini-unatii! :D
Ce-ti mai face ulmul ala "mini"?
 
D

dyayzh

Guest
Ce frumos ar arata sa ai o minigradina pe o masa, cu bonsai si diferite aranjamente miniaturale :visator: :visator: :visator:
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Ce-ti mai face ulmul ala "mini"?
E in amortire, intr-un vas alaturi de alti ulmi de seama lui.
danero2004 a spus:
Vali , masutele 2-3 sunt din lemn ?
Toate masutele sunt din lemn.
dyayzh a spus:
Nu am pic de talent si nici rabdare.
Da-mi voie sa nu cred lucrul asta :D .

Toate bune.

EDIT: Dya, apropos de o minigradina si de cum ar arata, uite aici un topic in care se arata cum poti inghesui intreaga natura intr-un vas, nu mai mare decat o masutza :) http://ibonsaiclub.forumotion.com/t8980 ... -of-nature
 

sicora fabian

Active Member
Splendid!
Sunt curios cam cat ar avea in diametru "masuta" aia! Exceptand cativa ienuperi, restul "paduricii" pare dintr-o specie de Sedum!
"Anexele" sunt si ele interesante, dar cel mai reusit mi se pare "muntele"!
Fain! :D
 

vali

Active Member
Moderator
Ca om, e greu sa re-creezi natura fara sa o jignesti.
Un asemenea om trebuie sa fie cu adevarat artist, dar e nevoie de mult mai mult decat de simt artistic.
Personal, cred ca in primul rand e nevoie de modestie.
 

sicora fabian

Active Member
Esti cam dur, Vali!
Nu doar respectivul, ci oricine incearca sa creeze ceva dupa natura, merita laudat. Sunt altii, multi chiar, care intr-adevar nu doar jignesc ci distrug natura! :|
Insa pentru a crea ceva reusit dupa natura, trebuie intr-adevar sa fii modest pentru a putea observa si pune in practica esenta acelui cadru, altfel ai parte doar de superficial!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabian , cam tot bonsaismul asta e ceva dur , aici nu functioneaza tehnica bulgarelui de zapada , lumea aceasta e mai "stancoasa" ca sa fiu in tema.

Nu prea vezi pasionati de bonsai "guralivi" , cel mai des , chipuri de tip samurai , care taie din priviri

Asta e "ritualul" :rofl: :rofl: :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
vali a spus:
Personal, cred ca in primul rand e nevoie de modestie.
Ca sa explic la ce m-am referit cand am spus cele de mai sus, o sa ma ajut de povestea cu olarul care toata viata nu facuse altceva decat sa caute vasul perfect. Facea sute de vase si le ardea in cuptor. Apoi alegea cateva, iar restul le spargea. Pe cele cateva pastrate le examina si le re-examina, iar in cele din urma, nu era multumit de niciunul, toate sfarseau in cioburi. Ani la rand a facut la fel.
Spre sfarsitul vietii, a reusit sa arda in cuptor cateva vase desavarsite. Toti cei care le vedeau erau uimiti de perfectiunea lor. Cu toate astea, olarul nu a fost multumit decat de unul singur pe care, in sfarsit, l-a considerat "vasul perfect".
L-a luat in maini, l-a intors pe toate fetele, si-a bucurat ochii cu el, iar in cele din urma, a luat o piatra si a lovit usor vasul in buza, ciobindu-l.
Toti au ramas inmarmuriti de gestul sau.
El a explicat senin ca nu e drept ca un om sa faca un lucru atat de desavarsit. Numai natura poate face asta. De aceea l-a ciobit.

La aceasta modestie ma refer. Cand intelegi, in sfarsit, care ti-e locul...

In fine, de la accesorii am dat-o-n pilde.
Putem reveni
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Da, defectul persan, doar ca se referea la Dumnezeu, pentru ca doar El are voie sa atinga perfectiunea.
Dar vezi tu, ca acel vas "perfect" a fost considerat perfect tot de catre un OM si nu mi se pare deloc modest sa spui ca ai facut ceva perfect, oricati ani sau vieti de experienta ai avea! Fii sigur ca in alt colt de lume, cineva a facut un lucru asemanator dar "mai perfect"! 8)
Un om, prin natura lui, nu poate face nimic perfect! Eu asta inteleg prin modestia de care ai spus ca-i nevoie - sa fii constient ca nu poti fi mai bun decat toti, cu atat mai putin decat Divinitatea . . . :?
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Un om, prin natura lui, nu poate face nimic perfect!
Exact asta a inteles si olarul... Iar de ciobit vasul, l-a ciobit pentru ceilalti care-l priveau.

In fine, pilda e mult mai adanca, dar eu nu pot fi destul de profund in exprimare pentru a o dezvalui pe deplin.
Asa cum ziceam, putem reveni la "cele lumesti" :oops:
 
Sus