Acampe rigida

sarselia

Active Member
Moderator
Denumire: Acampe rigida

Familie: Orhidacee

Imagini:
sursa: www.picassa.com
http://picasaweb.google.com/lh/photo/vR ... E7dQFL10BA

Origini:Asia

Descriere: Este o orhidee destul de rar cultivata pentru ca desi este inrudita cu Vanda,aceasta este de talie mult mai inalta dar florile sunt de dimensiuni mici.
Florile in schimb sunt carnoase si extrem de parfumate atingand nu mai mult de 1.5cm.
Perioada de inflorire este intre Octombrie si Ianuarie.

Lumina: Lumina puternica dar de evitat soarele direct al verii.

Temperatura:La fel ca si Vanda prefera o temperatura de minim 10 grade iar maximul poate fi pana in 35 de grade.Umiditatea aerului trebuie mentinuta (pe cit posibil) in jur de 40-50% si chiar mai mult in zilele calduroase.

Flori:Florile sunt mici dar extrem de parfumate.Acestea sunt maro cu galben si se intampla adesea sa nu se deschida in totalitate.

Frunze: Frunzele cilindrice, asemanatoare cu o fisie- in exterior pot ramine la lumina directa pina la ora 11, dupa aceea trebuind sa fie umbrite, deoarece sunt sensibile la caldura si lumina. In sera, au nevoie de maximum de lumina si umiditate. Seamana foarte bine cu Vanda atat doar ca frunzele orhideei Acampe sunt mult mai mari.Ca inaltime poate creste si pana la 2 metri.

Solul: Planta trebuie suspendata intr-un cosulet cu gaurele, cu un substrat foarte drenant (de exemplu scoarta de pin) pentru a mentine umiditatea in jurul radacinilor. Radacinile le puteti lasa sa atirne. Se poate creste si intr-o vaza de sticla transparenta.Asa radacinile beneficiaza de o mai buna aerisire de aici si riscul putrezirii va fi mic.

Udarea: In zilele foarte insorite, are nevoie de 1-2 pulverizari pe zi. Udarea se diminueaza iarna si in functie de temperatura la care este tinuta, poate fi pulverizata si o data la 2-3 zile.O data pe saptamana i se pot scufunda radacinile in apa cu ingrasamant timp de maxim 30 de minute.

Aerul: Ventilatia este indispensabila, pentru o buna crestere si o sanatate buna a plantei. Vara trebuie sa fie ferita de razele puternice ale soarelui care i-ar putea arde frunzele.

Ingrasaminte: Ingrasamint special pentru orhidee, trebuie fertilizata regulat cu o doza de intretinere, de primavara pina toamna.

Inmultire: Separarea unei plante tinere, aflata la baza plantei mature, imediat ce puiul are suficiente radacini (de lungime aproximativa de 12 cm). Se mai poate sectiona o parte a tijei, cu minimum 3 radacini aeriene. Aceasta metoda este extrem de riscanta si poate fi facuta doar in conditii de sera.

Boli si daunatori: Cosenile, purici, paianjeni rosii.

Greseli de ingrijire: Poate putrezi daca ii lipseste ventilatia sau din cauza umiditatii prea mari.

Specii si varietati:

* x Aracampe (Acampe x Arachnis)
* x Vancampe (Acampe x Vanda)
 

CristianG

Well-Known Member
Acampe rigida este draguta foc....Se vede ca este inrudita cu Vanda. Am inteles ca multe flori nu se deschid in totalitate datorita faptului ca nu au suficienta umiditate...Miroase? Hmmmm....Chiar nu conteaza marimea. Parfumul trebuie sa fie ametitor...Frumoasa planta! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Cristian.M-am gandit sa scriu despre ea pentru ca am primit un pui minuscul si eu si am zis ca as vrea sa impart cu voi experienta cresterii lui.
Din pacate are vreo 5 cm toata planta (trebuie sa ii fac o poza) si probabil ca vor trece anii pana sa ajunga la maturitate si sa infloreasca.
E o specie care creste mult mai mare decat Vanda dar neavand florile atat de mari nu prea are trecere pe piata.
In fine imi incerc si eu norocul cu ea desi va trebui sa ma inarmez cu muuulta rabdare pana sa ajunga la maturitate.
Probabil ca o sa incaruntesc pana atunci, asta daca ii va placea ei la mine.
:oops: :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc Cristian.M-am gandit sa scriu despre ea pentru ca am primit un pui minuscul si eu si am zis ca as vrea sa impart cu voi experienta cresterii lui.
Din pacate are vreo 5 cm toata planta (trebuie sa ii fac o poza) si probabil ca vor trece anii pana sa ajunga la maturitate si sa infloreasca.
E o specie care creste mult mai mare decat Vanda dar neavand florile atat de mari nu prea are trecere pe piata.
In fine imi incerc si eu norocul cu ea desi va trebui sa ma inarmez cu muuulta rabdare pana sa ajunga la maturitate.
Probabil ca o sa incaruntesc pana atunci, asta daca ii va placea ei la mine.
:oops: :rofl:
Cu siguranta ca vei incaruntii...Daca nu cumva, Doamne fereste moare ea inaintea ta....Sper sa-i mearga bine.Succes cu ea! Sunt convins ca este un pui dragut. Tot in vas sta? Ori este plantata in substrat? :)
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Lasa ca nu moare! :D
Stiu ca nu moare...Insa nu cred ca as avea rabdare sa cresc o piticanie... :D Abia ma obsnuiesc cu ideea sa cresc un bulb de pleione si bletilla...Am senzatia ca pana cresc,....., imbatranesc eu. :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ea este piticania mea:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ac ... 7191437474

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ac ... 7239908786

De azi nu mai sta in substrat ci intr-un vas pe masura ei.Fiind inrudita cu Vanda asa pot sa ii observ mult mai bine radacinile si la fel ii pot controla mult mai bine umiditatea.
Mmmm,...Interesant! La cat este de mica, normal ca ai pus-o in substrat format din scoarta. Sa inteleg ca ai un vas mai mic in care sta. Acum ai scos-o definitiv din substrat? De unde o ai? :eek: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am primit-o exact asa cum este in poze,adica in scoarta.A fost un cadou de la niste prieteni de "dincolo".Ideea e ca in scoarta nu puteam sa ii verific radacinile si mai mult de atat cu udatul nu ma impacam foarte bine.Asa ca am pus-o intr-un pahar transparent si o tratez ca pe o Vanda.Adica pulverizari zilnice si o data pe saptamana baie.
Incerc a vad ce se intampla pentru ca sta in pahar numai de ieri.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Am primit-o exact asa cum este in poze,adica in scoarta.A fost un cadou de la niste prieteni de "dincolo".Ideea e ca in scoarta nu puteam sa ii verific radacinile si mai mult de atat cu udatul nu ma impacam foarte bine.Asa ca am pus-o intr-un pahar transparent si o tratez ca pe o Vanda.Adica pulverizari zilnice si o data pe saptamana baie.
Incerc a vad ce se intampla pentru ca sta in pahar numai de ieri.
Cu o planta mica trebuie sa te comporti ca si cu un copil... :D Frumos cadou! Ai facut bine ca ai scos-o din substrat, mai ales ca face parte din aceiasi specie cu vanda. Sunt si eu curios cum o sa evolueze micuta. Sa ne mai povestesti despre ea... :D
 
Sus