2 necunoscute si 2 probleme

caed

Member
Buna. Am o planta in apartament si nu ii stiu denumirea asa ca daca ma puteti ajuta, ar fi perfect. Am 2 poze :)



Problema e urmatoarea. In iarna a facut ceva frunzulite mai mici si tulpina s-a subtiat. Acuma ca a venit vara, mi-a facut o gramada de frunze mai mari si se indoaie de mama focului. Ce pot sa-i fac? Ca dca o tau chiar sub frunze si o pun sub apa am sanse sa prinda radacini? Si pot face la fel si cu restul tulpinii, adica sa o inmultesc? Ajutati-ma va rog.

A 2-a planta e de la tara. Are cam 1 metru jumate inaltime si face astfel de flori:





Asta vreau sa o inmultesc ca sa dau la cineva, aveti vreo idee cum as putea sa fac? Va rog frumos? :D Multumesc!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Prima planta se numeste Aglaonema si se inmulteste prin butasi sau marcotaj aerian. Pentru a II-a astepta de la altcineva raspunsul.
 
Ultima editare:

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu vad de ce n-ai incerca. Eu acum multi ani am incercat la un ficus si era in timpul iernii a reusit cu succes. Mie imi place mai mult cu marcotaj decat in apa.
 

caed

Member
Poi la marcotaj e mai sigur :-?? Adica daca nu iese asta e. O refaci, dar daca il tai si-l pui in apa si nu face radacina ce faci? :rofl: Ai omorat biata planta...
 
Sus