Substrat normal, turba, mineral. Discutii tematice

gino

Member
Propun sa discutam aici cu argumente, folosirea diferitelor metode de cultura, raportate la soluri.
Daca in discutii se va face referire si la suculente, sper sa nu se supere nimeni....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Foarte buna ideea, de suparat nu se supara nimeni, dar daca forumistii nu acceseaza ambele sectiuni cum facem? :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
Maranta a spus:
Buna seara ,

am invatat despre cactusi de la cei mari colectionari din Romania( si nu numai...) , am citit si recitit in 4 ani sute sau poate mii de topicuri dedicate cactusilor si suculentelor de pe site-uri , forumuri din Romania si strainatate , am vazut mii de fotografii minunate ale acestor plante , am "furat" meserie de la cei mai buni , am inceput cu 2 cactusi ..si am ajuns la 697 fix plante (cactusi si suculente) , plante de la 3 luni si 0.5 cm pana la 15 ani si 40 cm diametru .
Am retinut in toti acesti ani cateva reguli de baza ale c&s care m-au facut sa pierd doar 8 cactusi in acesti 4 ani si credeti-ma ca am in colectie atat cactusi nepretentiosi dar si plante care necesita conditii speciale pentrui a a creste si ai vedea infloriti :

1. Turba nu este buna pentru c&s .
2. Solul trebuie sa fie mineral (se pleaca de la sol 100 % mineral si se adauga sol organic in functie de necesitati )
3. Plantele au nevoie de lumina in tot timpul anului (cat mai multa lumina )
4. Plantele au nevoie de soare (cat mai mult soare)
5. Plantele au nevoie de apa vara
6. Plantele nu au nevoie de apa iarna (mici exceptii,cateva specii mai pretentioase , foarte putine...)
7. C&s nu sunt un "moft" sunt iubire curata .
8. Trebuie sa le intelegi singur , sa le 'citesti" nevoile si apoi au sa te rasplateasca cu flori
9. Plantele afara in plin soare la 1 aprilie si inauntru la 1 noiembrie pentru iernat( plus minus zile in cazuri extreme )
10 Apa de ploaie este "sfanta" nu se compara cu nici un alt tip de apa(robinet, izvor etc)....deja simt ca va plictisesc asa ca va doresc o iernare placuta a plantelor , mult noroc si sa ne auzim cu bine in primavara .

Era sa uit...toate plantele mele sunt acum 01.10.2010 ora 22:18...afara !
si inca ceva...fara suparare XCORE...dulapurile si spatiul de sub pat sunt pentru haine si valize nu pentru plante :wink:
gino a spus:
Salut Stelian

Desi dezvoltarea subiectelor lansate de tine ar trebui sa faca obiectul unui topic separat, am sa-ti pun o intrebare aici, legata de punctul 1 din mesajul tau.
Pe ce substrat crezi ca sunt crescute plantele din albumele de mai jos ?
http://micutu.sunphoto.ro/
Maranta a spus:
Buna dimineata ,

Salut Gino ,

cunosc plantele din album , am remarcat mai demult ca substartul contine turba chiar daca la suprafata este un start de pietris se vede turba in unele ghivece . Plantele sunt frumoase , ce pot zice , poate cateva un pic umflate (fiecare cu gusturile lui :wink: ), dar totusi nu cred ca turba isi are locul in ghivecele cu c&s .
Ca de obicei sunt multe de spus legate de substratul c&s , pareri pro si contra , dar cred ca ne indepartam putin de subiectul initial "conditii de iernare a c&s"... :wink:
xcore a spus:
Salut.
Fara suparare, dar daca dai o replica citeste tot ce a zis cel caruia ii replici.
AM mentionat clar ca este o situatie si nu o regula.
1.Ce sa fac daca nu e gata casa si doar la anu ma mut?
2. Am mentionat clar ca nu este indicat dar, spuneam ce si cum pentru cazuri speciale. Daca nu au omenii loc ce sa le spun ? Sa se lase de treaba ?
SI, cateva replici:
1: Ironic, sti care sunt plantele care o duc cel mai bine la mine in colectie? Acelea care stau pe 40% turba 10% caramida si 50% pietris. Arata cel mai bine, se simt cel mai bine, au inflorit cel mai mult si efectiv stralucesc. Ma intreb de ce.
4: Cei mai buni, de la care ai invatat, spun ca nu toate. Se vorbeste ceva de semi-umbra blah blah ..
7: Care moft?
 

angela draganoiu

Active Member
bine ca ati deschis discutia caci voiam sa va intreb daca am procedat bine sau nu.
am cumparat un astrophitum ornatus care avea de la magazin numai turba. am incercat s-o scot insa n-am reusit in totalitate asa ca am umplut spatiul gol cu nisip, cam fin dar n-am avut altul, amestecat cu foarte putin pamant de flori. oare trebuie sa-l scot iar si sa fac alt amestec ?
 
Sus