Yucca de interior

Fleur

Active Member
Si eu am o yuka dar nu am scos-o afara niciodata fiindca mi-a fost teama ca se vor pali frunzele care sunt asa frumoase si sanatoase, dar daca voi ziceti ca le merge bine si afara anul asta o voi scoate afara.
 

albela

Active Member
Problema mea e ca daca o scot afara si creste mult nu o sa mai incapa in casa. Acum mai are cam 10 cm pana la tavan. Nu stiu cum am sa procedez cand o sa ajunga in tavan.
 

Fleur

Active Member
Eu i-am pus pamant Florimo amestecat cu de padure, ceva nisip pt drenaj si am adauga si putin ingrasamant granulat pt plante verzi.
 

albela

Active Member
Eu am amestecat pamant de gradina cu nisip, pamant pentru flori (nu mai stiu numele, de la metro) cu mranita bine maturata.
 

albela

Active Member
La yuca mea se intampla ceva. I se ingalbenesc frunzele de la baza, iar la suprafata pamantului a aparut mucegai.
Mentionez ca i-am schimbat ghiveciul in primavara si i-am pus pamant de florarie amestecat cu ceva mranita si nisisp. Ce credeti ca ar trebui sa fac?
 

Roxana

Active Member
frunzele bazale, o data cu inaintarea in varsta se ingalbenesc. cred ca pamantul a mucegait din cauza apei in exces.
 
nu sunt un expert

s-ar putea sa fie din cauza luminii.....yo imi tin florile in doua locuri(mai exact in 2 balcoane).cele care le am in balconu' meu sunt vai mama lor(nu prea le merge bine), celelalte (situate intr-un balcon ff insorit - pozitie SV) o duc super. incerc sa revin cu foto pentru exemplificare.
 

albela

Active Member
Nu, nu a foast din cauza luminii (avea lumina si din est si din sud prin doua ferestre), ci din cauza apei in exces . Acum am mutat-o din motive de dimensiuni prea mari in alta camera mai racoroasa si cu mai putina lumina sper sa ii mearga bine si acolo :|
 

yca

Member
am o yuca si nu stiu cand ar trebui taiata,, are vreo 60 cm si mi-ar placea si mie sa se ramifice ........ :D
 

vatany

Member
yuka mea sa cam inmuiat de la mijloc in sus..si sa indoit intr o parte..e recomandat so tai?si ce ar trebui sa pun..unde am taiato? :idea:
 

sarselia

Active Member
Moderator
ce dragut e!
sa ai parte de el!
cred ca e pe undeva un fel de lucky bamboo sau ma rog o alta varianta si din alta specie.

:)
 
Sus