Trandafiri Teahibrid

interval

Active Member
v.cristina a spus:
Teahibrizii sunt rezistenti la ger, dar se recomanda ca punctul de altoire sa fie protejat deoarece temperaturi mai scazute de 12 grade il pot afecta si chiar ucide .
Este vorba despre plus sau minus 12 grade?
Pentru ca daca o temperatura de 12 grade ii poate afecta (distrugand punctul de altoire), mi se pare un nonsens sa spui ca sunt rezistenti la ger.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am vreo patru trandafiri th cu punctul de altoire deasupra pamintului ,sunt plantati de 10 ani ,dar inca nu au inghetat :) si au fost si minus 25 !e drept ca sunt musuroiti in fiecare iarna !


dar acum nu mai plantez nici un trandafiri cu punctul de altoire deasupra pamintului :D ca e mai sigur sa fie sub pamint !
 

Camik

Active Member
Am achizitionat pe toamna 4 trandafiri de la firma Sieberz.
Unul este Barkarole.Sau trebuia sa fie.
Inceputul infloririi era promitator:

Dar a continuat asa:
apoi
Nici pe departe nu e ca cel afisat de ei in poza de prezentare.Nu este bordo.
Stiti cumva ,asa sa fie la prima inflorire sau este cu totul altceva?
Multumesc anticipat de raspuns!
 

Camik

Active Member
Tocmai am trimis un email cu imaginea lui si drept raspuns mi s-a spus ca-mi fac reducere la o comada viitoare ,jumatate din valoarea acestui trandafir.
Nu mi se pare corect .E greseala lor iar daca ei nu trimit ceea ce iti doresti cum sa mai ai incredere ca sa mai comanzi si altceva in viitor.
Asta e,nu sunt seriosi.
 

carla

Active Member
Frumos trandafir, Gabi, imi place cum se deschid florile ca un globulet. Voiam sa te intreb daca l-ai cumparat de la starkl. Am vrut sa te intreb si la Nahema dar am uitat
Ma bate gandul sa-i comand si eu la toamna si vreau sa stiu daca florile corespund cu eticheta, că am vazut ca la clematite au mai aparut probleme.

Camik, sa stii ca astia de la sieberz sunt foarte neseriosi la trandafiri, m-au pacalit si pe mine si mai cunosc inca vreo 3 persoane care au luat tzeapa cu trandafirii lor :x Eu nu mai cumpar in veci trandafiri de la ei
 

gabrielais

Active Member
da Carla, de la starkl sunt..au inflorit exact ce trebuia, iar plantele au fost foarte dezvoltate, cu ramuri groase, s-au prins toti si se dezvolta foarte frumos..am un rosarium klosterrose care va inflori in curand care la cei cca 40-50 cm ai lui are cate 4-5 boboci in varful fiecarei ramuri....eu sunt foarte multumita, abia astept toamna sa mai comand (sper sa aiba o oferta mai bogata); desi au fost destul de scumpi in comparatie cu alti furnizori mie nu-mi pare rau deloc; pierderi zero si plante super bine dezvoltate; alte plante n-am luat de la ei, dar pt trandafiri le dau nota 10.
 

Camik

Active Member
Da ,Carla ,ai dreptate.Sunt neseriosi.
Mi-au dat raspuns,ca-mi fac reducere 50% la acest trandafir adica 10 lei la o viitoare comanda.De parca era vina mea ca mi-au trimis ei un trandafir aiurea...
Le-am raspuns si eu ca nu o sa mai vada ei alte comenzi din partea mea in viitor ca sa-si vanda ei florile...
 

lucia2002

Active Member
Va prezint un trandafir, nascut parca sa infrunte arsita - Duftfestival
Un Meilland frumos, parfumat, tufa compacta, robusta

 

lucia2002

Active Member
Trandafirul l-am luat mai demult, la intamplare, de la o expo flora cu vanzare
Aparatul foto a redat corect culoarea - rosu zmeura.
Este un trandafir parfumat, ale carui flori au o textura catifelata. Acestea tin mult, nu se scutura si dupa ofilire pot fi indepartate usor prin taiere


 
Sus