Tei bonsai

zamfira

Member
elena_luminita a spus:
am un tei in fata curtii si are multi lastari dati din radacini; as putea incerca sa formez bonsai dintr-un astfel de puiet ?
carmenn a spus:
da...orice arbore poate fi transformat in bonsai printr-un program de tunderi ...
si daca tot ai puieti, incearca sa cauti unul cu trunchi mai ciudat, sa-l plantezi intr-un ghiveci, si cand stii sigur ca s-a prins, in primavara, aplica-i prima tundere...s-ar putea sa fie mai greu cu micsorarea frunzelor, insa daca ti-ai pus asta in gand, vei reusi cu siguranta...plus ca dc vei obtine un bonsai - tei inflorit va merita tot efortul...
 
mi-am facut comanda pentru cartea ,,Bonsai pentru terase si gradini", dar pana vine cartea spuneti-mi, daca se poate, cam cat de inalt ar trebui sa fie puietul de tei; il pot taia eu de la inceput pentru o anumita dimensiune; cand pun puietul in ghiveci trebuie sa-i pun din start pamant special pentru bonsai;ghiveciul trebuie sa-l bag in casa sau il pot lasa afara? Cam multe intrebari, dar sper ca nu va veti supara pe mine, pentru ca eu iau aceasta indeletnicire de la 0.
 

carmenn

Member
uite ce mi-ai facut, ca mi-am comandat si eu cartea :oops:

desi cred ca va fi un bonsai de exterior, cred ca pt inceput poti sa-l lasi in casa.
iar substratul ar fi bine sa fie unul special pt bonsai , dc gasesti. ( eu n-am gasit pana acum, astfel ca folosesc pamant normal )
sfaturi mai bune sa astepti sa apara vali, caci el e maestrul in asta... :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
elena_luminita,

in primul rand nu este nevoie sa astepti sa apara vali (pentru ca exista si riscul ca el sa nu mai apara si atunci, ce te faci?); in al doilea rand, nu crede tot ce citesti despre el... nu "e maestru in asta", ci invata si el la fel ca voi :) .

In al treilea rand, care ar fi trebuit sa fie de fapt primul, sa vorbim despre teiul tau.
Daca vrei intr-adevar sa iei un lastar din cei ce cresc la baza teiului din fata curtii tale, trebuie sa te asiguri ca acesta are si propriile radacini si nu se hraneste numai din radacina din care a aparut.
Lastarul poate avea si 3 m atata timp cat baza lui (cea care te intereseaza) este conforma cu viziunea ta.
Daca lastarul are radacini proprii, scoate-l cu cat mai mult pamant, astfel incat deranjul la nivelul acestora sa fie minim.
Il poti scurta la o inaltime decenta (20, 30, 40 cm, nu stiu...) si-l poti planta intr-un ghiveci obisnuit cu tot cu pamantul lui pe care-l completezi cu un amestec care sa asigure un drenaj bun (turba/pietris, pamant de flori/pietris, etc.).
Aceste operatii inca le mai poti face si acum, chiar daca e decembrie (inghetul inca n-a dat). Avantajul e ca teiul a apucat sa lepede frunzele si sa "reduca motoarele" pregatindu-se de hibernare.
Evident ca nu-l vei baga in casa... daca vorbesti de "teiul din fata curtii", banuiesc ca undeva in interiorul curtii vei gasi un loc adapostit pentru el... sau o camera neincalzita, un sopron, un garaj, etc., in care sa-si petreaca iarna.
In mod normal, in primavara ar trebui sa-ti apara muguri pentru ca facute aceste operatii acum cand planta e deja "amortita" stresul este mult mai mic. Iarna este cel mai bun "anestezic" pentru plante, in cazul unor operatii majore :) .
In legatura cu "pamantul special pentru bonsai", nu-ti mai pierde vremea cautandu-l sau cumparandu-l (daca l-ai gasit). Nu are absolut nimic din ce trebuie sa aiba un substrat bonsai (cu exceptia etichetei).
Citeste cartea pe care ti-ai comandat-o si ce mai gasesti pe net despre substratul bonsai si te vei lamuri.

Toate bune.
 
Sus