Tea Tree

cornelia

Fondator
Membru staff
Danref Trimis: Sam Mai 13, 2006 4:24 pm Titlul subiectului: Tea Tree

--------------------------------------------------------------------------------
Salut pe toti pasionatii de bonsai de pe acest forum .Doresc ceva info in plus despre un copacel de 4 ani Tea Tree este denumirea lui comerciala aici in Sud ,Melaleuca alternifolia numele botanic.In afara de "basic bonsai care " daca necesita o mai speciala atentie la un moment dat.La fel si pentru un "ficus"de 6ani.Multumesc anticipat
Dan


Shohin Trimis: Dum Mai 14, 2006 12:03 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Din pacate, informatiile pe care le am despre Melaleuca alternifolia tin de utilizarea terapeutica a uleiului extras din acest arbore, originar din Australia, in medicina complementara. Este un mister pentru mine de unde ai un asemenea copacel (la locatie ai trecut oz - nu stiu ce inseamna si prin urmare nu imi dau seama daca locuiesti in Romania sau in alta parte. Ar fi bine sa precizezi mai clar acest lucru).
Australian Tea Tree este cu totul neobisnuit ca bonsai la noi. De fapt esti singura persoana despre care aud ca detine asa ceva. Asta ma face sa ma intreb daca nu cumva ai un Carmona microphylla, numit si Fukien tea tree, destul de frecvent intalnit in Romania. Esti sigur ca e vorba de Melaleuca alternifolia?
Daca seamana cu acesta, atunci trebuie ca e vorba de Melaleuca.
http://www.anbg.gov.au/bonsai/images-ca ... folia.html
Cat despre ficus, te rog sa ne dai si denumirea stiintifica pentru ca exista mai multe tipuri de ficusi care sunt crescute ca bonsai.
Astept lamuriri la intrebarile pe care ti le-am adresat si mai vorbim dupa aceea.
Sa auzim de bine.


Danref Trimis: Dum Mai 14, 2006 5:49 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Oz=Australia.Este prescurtarea de la aussie land in varianta romaneasca.Eu stiam ca e des folosita.
Este vorba despre un tea tree achizitionat recent de la un hiper-market horticol unde printre miile de specii bastinase de aici stateau pititzi de multa vreme si cativa bonsai ,judecand dupa eticheta cam jerpelita pe care pana la urma am descifrat si cuvantul"leptospermum".Linkul trimis de tine mi-a fost foarte util deoarece am identificat specia .Sigur este un "Leptospermum laevigatum". Idem si pentru ficus care fara indoiala este un "macrophylla".
Multumesc inca o data pt ajutor.
Dan


Danref Trimis: Dum Mai 14, 2006 8:21 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Intre timp am descoperit cel mai apropiat bonsai shop de locul unde ma aflu.Chiar acum plec spre intr-acolo.
http://www.bonsaicity.com.au/index.htm
Dan


Shohin Trimis: Dum Mai 14, 2006 9:11 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Trebuie sa-mi recunosc din nou ignoranta in domeniu. Nu am experienta in aceste specii si tot ce as putea face ar fi sa citez de pe diverse site-uri al caror continut nu il pot evalua critic. Eu cresc bonsai specifici zonei temperate, iar sfaturile pe care ti pe-as putea da s-ar baza exclusiv pe experienta altora, nu pe a mea. Iti sugerez sa cauti site-uri/forumuri locale (australiene) sau sa adresezi aceste intrebari pe forumul IBC (Internet Bonsai Club)
http://internetbonsaiclub.org/index.php
unde am vazut ca mai posetaza si australieni. Acolo poti pune poze cu bonsaii tai in galeria numita "potensai" si poti cere sfaturi referitoare atat la ingrijirea lor cat si la modelare.
Eventual, cauta un club local de bonsai. Sunt sigur ca acolo vei gasi oameni care sa vrea sa te ajute. Bonsaistii sunt in general oameni foarte generosi in a-si impartasi cunostintele. Este cel mai bine pentru bonsaii tai sa primesti informatii de la persoane care se ocupa direct cu speciile respective, deoarece in ingrijirea lor trebuie sa tii neaparat cont de climatul zonei, care difera foarte mult de cel al zonei temperate europene.

Ce as putea sa iti recomand eu este ca in formarea lor sa dezvolti acele caracteristici/trasaturi care pun in evidenta frumusetea specifica acestor arbori asa cum transpare ea in mediul lor natural. Cauta modele in natura sau pe internet si ghideaza-te dupa ele atunci cand procedezi la formarea bonsailor tai.
Cu cat un bonsai arata mai aproape de modelul sau natural, cu atat e mai armonios si mai placut privirii. De exemplu, in dezvoltarea Arborelui-de-ceai trebuie sa tii cont de forma pe care o are el in natura si care e tipica pentru acest copac. Ficusul Macrophylla are de asemenea o caracteristica pe care trebuie sa o exploatezi: puternicele radacini aeriene, care produc o impresie foarte buna atunci cand sunt dezvoltate si puse in evidenta:
http://www.anbg.gov.au/bonsai/images-ca ... hylla.html
Mult succes.
 
Sus