Tavaresia barklyi

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu de ce faceti atata caz de miros. Mie nu mi se pare asa o catastrofa. Tavaresia miroase mai discret decat Orbea variegata. Nici vorba de duhoare. Intr-adevar, floarea e uriasa in comparatie cu dimensiunea plantei. La exterior trompeta este pieloasa, pe interior parca ar fi dantela - e usor aspra.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tavaresia barklyi mi s-a parut si mie dificila. Cu cea de mai sus a fost mai simplu. Pupa mama de floricica. Azi am inspectat-o la fiecare 30 min. Timp de 45 de min si-a deschis floarea sub ochii mei. A fost o mica minune. :oops:
 

andre

Member
Pentru ca este incrucisata cu Orbea, de aia este mai rezistenta, iar floarea este destul de asemanatoare asa ca bine tii o planta rezistenta decat sa stai cu ochii pe ea sa nu moara.
Asa se intampla si cu Huernia pillansii care stau cu ochii pe ea sa nu pateasca ceva, in schimb H. pillansii x H. transvalensis o duce foarte bine, ba chiar a si inflorit. Cand, si daca, o sa infloreasca pillansii o sa pot vedea ce carcteristici au luat unele de la altele.
http://shaman.sunphoto.ro/Asclepidiacee_2009/pagina2

Sa ai grija de planta ta cea frumoasa si cand o sa ai un butas de dat sa ma treci pe lista! :D
 
Sus