Taierea la trandafiri

Ludmila35

New Member
Sunt începătoare in cultura trandafirilor și vreau să știu dacă trandafirii englezești de dimensiuni mari, pot fi și arbustivi? Ii pot controla din tăieri, dar daca ii tai de la baza, vor mai înflori la fel? Că știu că unii din ei, cresc pe lemnul din anul anterior. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
 

gomez99

Well-Known Member
toti trandafirii mei din categoria asta sint taiati "pe picior", ca sa am mai mult loc pentru plante. cel mai batrin are 6 ani si 3m inaltime si infloreste corect, desi in ultimul an l-am cam neglijat
 

Ludmila35

New Member
toti trandafirii mei din categoria asta sint taiati "pe picior", ca sa am mai mult loc pentru plante. cel mai batrin are 6 ani si 3m inaltime si infloreste corect, desi in ultimul an l-am cam neglijat
Adică cresc in înălțime, dar nu se dezvoltă pe laterale ? La mine tocmai asta este necazul, nu suport trandafirii înalți. De asta întreb, daca as putea sa i mențin la o înălțime rezonabilă prin tăiere dar sa nu le afecteze înflorirea?
 

gomez99

Well-Known Member
pai tocmai aici e problema, poti sa ii tunzi, dar pierzi din flori, ca unele flori or sa vrea sa creasca tocmai unde nu iti place. daca te multumesti cu o inflorescenta mai modesta, merge, da tre sa tii cont si de aspect, ca de aia e trandafir, altfel pui artar sau otetar si tunzi la ei cu drag.
Sau ii bibilesti cu sirme si proptele ca pe bonsai si obtii coroana customizata.
 
Sus