Spanz (Helleborus)

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu o intrebare: cum se formeaza semintele? La florile mele care s-au trecut, in gradinuta de la serviciu, le-a aparut in mijloc un fel de motisor verzui. Ce sa fie?
 

Blitz

Active Member
Wow, Kinga! E superb!

Daniela: spanzul primit de la tine sta "bat", se simte tare bine. Dar si eu sunt "blonda" :wink: :wink: :wink: - eu nu puteam sa-mi iau din padure? Ca s-a "facut" si in zona Lotru, dar si pe dealurile noastre :rofl: :rofl: :rofl:

Cand l-ai luat din padure- sau care este perioada optima?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai mei sunt luati anul trecut pe la sfarsitul lunii martie cred, stiu ca am facut o plimbare spre munte si atunci am vazut prima data,
dar mai intai lcumparasem vreo 5-6 bucati de la piata, ca si eu tot "blonda" am fost :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ba da , Cornelia, in locul florii le creste un mot colturos, acolo sunt semintele
sincer nu am avut interesul anul trecut sa le urmaresc daca se coc :oops:
 

fixpix

Active Member
si ai mei sigur au facut seminte... abia ii primisem anul trecut, infloriti, si nu credeam ca de la socu drumului si al transplantatului o sa se si faca seminte.
dar am observat pui mici ca iesiti din seminte.
abia dau prima sau a doua frunza adevarata, dar sigur spanz e. asa seamana.
si din semintele primite la schimb si puse in pahare la incoltit----NIMIC!
deocamdata!
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta a spus:
Helleborus=spanz.De mai multe culori.....
Are bulb si se planteaza la umbra,teren mereu umed si la o adincime de cca.10 cm nu mai mult.
gomez99 a spus:
gabiuta, al meu n-are bulbi. sau daca are, ii tine ascunsi tare bine 8)
aleynad a spus:
si spanzul meu tot radacini are :?
Gabiuta a spus:
gomez99 a spus:
gabiuta, al meu n-are bulbi. sau daca are, ii tine ascunsi tare bine 8)
eu nu vorbesc in dodii......cind l-am taiat pe al meu sa il impart nu am taiat radacini ci o.......... "excrescenta" ca un bulb.....Nu am citit inca pe nicaieri scriu numai o constatare personala.Daca nu este adevarata atunci imi cer scuzele de rigoare :D
mirela06 a spus:
Spinzul este o planta pe cit de otravitoare, pe atit de eficinta in tratamente impotrina unor forme de cancer.Se foloseste ca tinctura sau ceai pt. astfel de boli si pt. circulatia periferica, folosit ca unguent. Prezinta radacini f, fine si multe. Din ele se prepara , numai in cantitati anume, tratamentele. Un cm. de fir de radacina, de o anumita grosime se pune la 500 ml.lichid pt. preparare. Nu orcine are curajul sa umble cu asa ceva. O masura gresita si folosita duce la stop respirator si coma. Chiar si animalele, cind simt spinzul, fug si nu mai dau prin locul acela. In padurea de la Fulga, jud. MH. sunt o gramada de plante din acestea. La inceput mu am stiut ce sunt si fericita am scos atit de multe ca am umplut o bordura, la umbra , cu aceste plante frumoase, la casa soacrei mele. In timp am mai folosit din ele si acum nu cred ca mai sun 2-3.Acum 2 ani, insa, am cumparat 2 buc. spinz, f. scumpi, dar f. frumosi. Sunt v.verzi si fac flori frumoase primavara. O floare frumoasa. Daaa frumoase si atit de otravitoare caci daca faci o gaura intr-un copac si pui o bucatica de radacina, il usuca si omoara .
Am uitat sa va spun ca radacinile pleaca dint-o radacina mai groasa, care da aspectul de bulb mai ciudat .
Toate plantele au puteri de vindecare sau de a face rau. De aceia este bine sa cunoastem multe, f. multe despre ele, iar eGradini ne-a oferit ocazia aceasta si trebuie sa fim fericiti ca exista . Asa am putut sa ne cunoastem si am avut posibilitatea de a ne invata atitea :)
Elf_a a spus:
io am 4 culori de spanz luate in primavara si aveau radacini si mai am cateva radacini aduse de la munte ,de aia ma miram si de denumire si de bulbi
da e o planta otravitoare dar e superba si mai ales infloreste cand inca-i zapada afara,mai devreme si decat ghiocei
din pacate in romania inca n-au ajuns soiurile grena intens
in germania am vazut vreo 2 gradini cu spanz in o multzime de coloruri ,iar ka aia grena mi-a ramas sufletu
gomez99 a spus:
pe vremea raposatului era interzisa cultivarea lor tocmai din cauza toxicitatatii respective si a faptului ca se puteau usca copacii. era in vigoare o lege care nu iti permitea sa tai un pom in curte daca nu era uscat.
in trecut radacina se folosea si la un fel de cauterizare (?) cind se puneau cercei de marcaj in urechea animalelor.
pisicile mele nu sufera deloc din cauza lor, dorm bine mersi peste ele. da de mincat nu le maninca.
IZA a spus:
Am primit si eu acum o luna si ceva.Plantele erau mari, aveau frunzele destul de mari, verde inchis. A despartit tufa. Acasa le-am tuns frunzele si i-am plantat. Ii ud mereu. Zicea ca fac florile galben verzui. Aveau radacini si inca ce radacini :roll:
alfa a spus:
 
Am luat anul trecut spanz care era deja inflorit. Anul acesta vad ca-mi da doar frunze, deocamdata. Mai am sanse sa infloreasca anul acesta :? :?
 

victoria222

Active Member
Nustiu, Elena...presupun ca nu, daca nu a facut inca nici bobocii florali care ies din miezul plantei ca niste muguri mari... Al meu, cumparat in toamna de la Mirela, este o bijuterie:
 

fixpix

Active Member
Elena, ar cam fi trebuit sa-ti infloreasca pe anu asta.
Cornelia, am citit undeva ca cica semintele au scurta viata. Adica ar trebui semanate inca proaspete. Nu ma mir ca din toate semintele cumparate de mine a iesit doar 1 fir.
Si de la spanzul autohton am la pui prin jurul tufelor de numa!
:mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iata si spanzul meu cel mai harnicut.Cel alb nu a avut decat 3 flori insa acesta s-a intrecut pe el cu multitudinea de flori pe care le-a avut

 

sarselia

Active Member
Moderator
alfa a spus:
Asteapta, asteapta, ca merita :D

Am si uitat sa-l arat si aici pe frumuselul meu :
Cat imi place culoarea!Si eu am unul insa isi pregatea bobocelul inainte de a veni vremea asta urata asa ca trebuie sa mai astept putin.
Sa iti traiasca!
 
Sus